Dolar 32,2020
Euro 35,0069
Altın 2.504,53
BİST 10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Paz 23°C
Pts 23°C
Sal 24°C
Çar 23°C

Açık Finans ve Açık Veri Araştırma Raporu Yayınlandı

Açık Finans ve Açık Veri Araştırma Raporu Yayınlandı
25 Mayıs 2023 21:14

Kuveyt Türk, Fikrinn Platformu’nda günümüzün trend konu ve kavramlarına ilişkin çarpıcı araştırma raporları yayınlamayı sürdürüyor.

Kuveyt Türk, geleceğin bankacılık ve finans trendlerini kapsayan ‘Finansın Geleceği: Açık Finans ve Açık Veri Araştırma Raporu’nu Fikrinn Platformu üzerinden yayınladı.

Türkiye’nin öncü katılım finans kuruluşu Kuveyt Türk, yenilikçi fikirleri hayata geçirmek için kurduğu Fikrinn Platformu’nda, günümüzün trend konularıyla ilgili önemli bilgi ve tespitler içeren araştırma raporlarını kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor. Kuveyt Türk, daha önce yayınladığı No-Code ve Low-Code Araştırma Raporu, Kripto Paralar Araştırma Raporu ve Metaverse Araştırma Raporu’nun ardından ‘Finansın Geleceği: Açık Finans ve Açık Veri Araştırma Raporu’nu Fikrinn Platformu üzerinden yayınladı.

Açık bankacılığın müşterilere sunduğu imkanlar artıyor

Kuveyt Türk’ün Dijital Dönüşüm ve İnovasyon Müdürlüğü tarafından hazırlanan 26 sayfalık rapor, ‘Finansal Ekosistemin Gelişimi’, ‘Tanımlar’, ‘Temel Göstergeler’, ‘Dünyadaki Gelişmeler’, ‘Türkiye’de Mevcut Durum’, ‘Açık Finans ve Açık Veri Odağında Şirketler’ ve ‘Açık ve Paylaşımlı Finans Ekosisteminin Katkıları’ isimli alt başlıklardan oluşuyor. Açık bankacılığın müşterilere sunduğu faydaları kapsamlı bir şekilde değerlendiren rapor, açık bankacılık temelli kurulan platformların hızlı büyümesinin sağlıklı olup olmadığına mercek tutuyor. Gelecekte müşterilerin hayatında daha fazla yer alacak teknoloji ve kavramların incelendiği rapor, güncel ve trend örneklerden yola çıkarak özgün sonuçlar ortaya koyuyor.

“Açık bankacılık, açık veri ve API bankacılığı konularını derinlemesine inceledik”

Kuveyt Türk Strateji ve İnovasyon Grup Müdürü Dr. Selman Ortaköy, yayınladıkları raporla ilgili yaptığı açıklamada, “Katılım finans hizmetlerinin geniş kitlelere ulaşması için teknoloji ve insan odaklı çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Dünya çapında gelişen trendleri ve yenilikçi teknolojileri radarımıza alıyor, çalışmalarımıza dahil ediyoruz. Güncel konular özelinde oluşturduğumuz raporları yayınlayarak hem müşterilerimizin hem de bu konulara ilgi duyan, merak edenlerin kullanımına sunuyoruz. Bu kapsamda, bankacılık ve finans sektörünün yükselen trendlerinden açık bankacılığın geleceğini inceleyen bir rapor hazırladık. Raporumuz açık bankacılık, açık finans, açık veri ve API bankacılığı gibi konuları herkesin anlayabileceği şekilde derinlemesine inceliyor. Bu kavramların geleceğine yönelik kıymetli bilgi, bulgu ve sonuçları ortaya koyuyor. İnovatif teknolojilere yönelik yatırım ve çalışmalarımızı aralıksız sürdürürken, dünya çapında giderek önemi artan teknolojilerle ilgili raporlar hazırlamaya ve güncel ve trend konularda kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Açık Bankacılık Geçidi

Finansal ekosistemin geldiği noktaya ve müşteri beklentilerine değinerek başlayan rapor; açık bankacılık, açık finans ve açık veri kavramlarının temeline inerek kapsamlarını, neler sunduğunu ve aralarındaki farkları okuyucularına sunuyor. Açık bankacılık hizmetleri, açık finans gibi konularda geleceğe yönelik önemli bulgular sunan raporda, Avustralya’daki ‘Consumer Data Right’, ABD’deki ‘Financial Data Exchange’, İngiltere ve Brezilya’daki ‘Open Finance Initiative’ gibi örnekler incelenerek açık finans kapsamında ülkelerin gelişmişlik seviyeleri karşılaştırılıyor. Türkiye’de BKM tarafından hizmete açılan ‘Açık Bankacılık Geçidi’yle de bugüne kadar ülkemizde atılan adımlar değerlendiriliyor. Açık finans ve açık veri odaklı girişimlerin de incelendiği rapor, bu kavramları daha yakından tanımak ve anlamak isteyen herkese güncel ve özgün bilgiler sunuyor. ‘Finansın Geleceği: Açık Finans ve Açık Veri Araştırma Raporu’na https://fikrinn.kuveytturk.com.tr/raporlar adresinden ulaşılabiliyor.

Fikrinn Platformu büyümeye ve müşterilere yol göstermeye devam ediyor

Kuveyt Türk’ün yenilikçi fikirleri hayata geçirebilmek, müşterilerin ürün ve hizmetlerle ilgili değerlendirmelerinden yola çıkarak daha iyi bir müşteri deneyimi sunabilmek amacıyla hayata geçirdiği Fikrinn Platformu, üniversite öğrencileri ve girişimciler ile tüm bireysel ve kurumsal müşterilerin fikirleriyle büyümeye devam ediyor. Fikrinn Platformu, fikirlerin finans dünyasına yeni bir soluk getireceği inancıyla günümüzün yükselen trendleri olan açık finans, açık veri, blok zincir teknolojileri, kripto paralar, metaverse, web 3.0, NFT gibi kavramların bugünü ve geleceğini aktaran raporlar yayınlıyor. Platforma https://fikrinn.kuveytturk.com.tr adresinden ulaşılabiliyor.

ETİKETLER: ,