Dolar 32,1753
Euro 34,9798
Altın 2.505,29
BİST 10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Açık
İstanbul
25°C
Açık
Çar 22°C
Per 22°C
Cum 23°C
Cts 23°C

Emlak Katılım İkinci Yeşil Sukuk İhracını Gerçekleştirdi

Emlak Katılım İkinci Yeşil Sukuk İhracını Gerçekleştirdi
17 Kasım 2022 20:02

Sektörün sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamak üzere inovatif sukuk (kira sertifikası) modellerini ülkemizde hayata geçiren ve Türkiye’nin ilk yeşil sukuk ihracını gerçekleştiren Emlak Katılım, 14 Kasım tarihinde 430 gün vadeli, 500 milyon TL tutarlı ikinci yeşil sukuk ihracını başarıyla tamamladı.

Türkiye’nin en köklü geçmişe sahip en genç katılım bankası olan Emlak Katılım, 2020 yılından bu yana piyasaya sunduğu inovatif sukuk (kira sertifikası) ihraçları ile katılım sermaye piyasalarının Türkiye’de gelişmesi için önemli başarılara imza atmaya devam ediyor. 2022 yılı Ekim ayında Sermaye Piyasaları Kurumu’ndan (SPK) almış olduğu 2 milyar TL tutarlı sürdürülebilir/yeşil kira sertifikası ihraç programı kapsamında, 430 gün vadeli, 500 milyon TL tutarlı ikinci yeşil sukuk ihracını 14 Kasım tarihinde başarıyla tamamladı.

İhraçtan sağlanan fon çevre dostu, LEED Gold sertifikası almayı planlayan yeşil bina projesinde kullanılacak olup proje kapsamında inşa edilecek LEED sertifikalı yeşil bina çevre dostu uygulamaları Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden; Temiz Su ve Sanitasyon, Erişilebilir ve Temiz Enerji, Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar ve İklim Eylemi hedefleriyle örtüşüyor.

Sukuk aracılık faaliyetlerinde sektör lideri

Sukuk ihraçlarını artırmayı ve sermaye piyasalarında derinleşmeyi hedeflediklerini belirten Emlak Katılım Genel Müdürü İlker Sırtkaya, “Bu zamana kadar yurtiçi piyasalarda Emlak Katılım olarak, aracı kurum kullanmaksızın, 30 milyar TL’nin üzerinde sukuk ihracı gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra sukuk piyasasındaki bilgi ve tecrübelerimizi kurumsal firmalara aktarmaya ve sektörün derinleşmesine hizmet etmeye devam ediyoruz. Gıda, geri dönüşüm, gayrimenkul, kiralama vb. sektörlerde faaliyet gösteren kurumsal firmaların katılım finans prensiplerine uygun olarak yapılandırdığımız şirket sukuku işlemlerine de aracılık etmiş bulunmaktayız. Aracılığını üstlendiğimiz ve hali hazırda dolaşımda bulunan 4.3 milyar TL tutarındaki şirket sukuku bakiyemiz ile sektör lideri konumundayız” dedi.

Ülkemizde sürdürülebilir büyümenin en önemli kaynaklarından birinin sürdürülebilir/yeşil sukuk piyasasının derinleşmesinden ve yeterli teşvik mekanizmasının geliştirilmesinden geçtiğini ifade eden Sırtkaya sözlerine şöyle devam etti: “Finans kurumları, düşük karbon ekonomisine geçişte çok önemli dönüştürücü bir role sahiptir. Bu bilinçle Emlak Katılım olarak geçen yıl Türkiye’nin ilk emek-sermaye ortaklığına dayalı yeşil sukuk ihracını gerçekleştirirken Türkiye’nin ilk eser sözleşmesine dayalı yeşil sukuk ihracına da aracılık ettik. Bu yıl ise Eylül ayında, bir geri dönüşüm firmasının Türkiye’deki ilk reel sektör yeşil sukuk ihracına aracılık ettik. Yakın zamanda SPK’dan almış olduğumuz 2 milyar TL tutarlı sürdürülebilir/yeşil kira sertifikası ihraç programı kapsamında ise ikinci yeşil sukuk ihracımızı başarıyla gerçekleştirdik. Emlak Katılım olarak, katılım esaslı ve sürdürülebilir sermaye piyasalarının ülkemizde gelişmesi ve derinleşmesi için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.”

ETİKETLER: ,