Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C
İstanbul
°C
°C
°C
°C
°C

Dünyada Seçim Süreçlerinde Enformasyon Güvenliği Paneli

Dünyada Seçim Süreçlerinde Enformasyon Güvenliği Paneli
10 Ocak 2023 20:32

Dünyada Seçim Süreçlerinde Enformasyon Güvenliği Paneli serisinin ilk ayağı Çek Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilecek. T.C. Prag Büyükelçisi – Avrupa Birliği ve Devlet Eski Bakanı Egemen Bağış panele konuşmacı olarak katılacak.

Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi, AB Eski Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış
Egemen Bağış

2023 yılında Çek Cumhuriyeti’nin de aralarında olduğu dünyanın farklı ve önemli ülkelerinde devlet başkanlığı ve parlamento seçimleri yapılacaktır. Bu süreçte demokrasinin önkoşulu olan seçimlerin adil, özgür ve çoğulcu sonuçlar ortaya koyması için gerekli şartların oluşturulması hayati önem taşımaktadır. Ancak seçim dönemlerinde kamuoyunda bazen bilinçli bazen de eksik bilgi akışı yüzünden yaşanan “dezenformasyon” olgusu bu sisteme zarar vermektedir. Gündemi meşgul ederek demokrasiye zarar veren kara propagandanın, sadece Türkiye’de değil küresel anlamda bir sorun olduğunu gündeme getirmek; adil ve özgür seçimler için sürecin güvenliğinin nasıl sağlanacağı, bilgi kirliliğinin önüne ne şekilde geçileceği, özgür basının bu süreçte oynadığı rolün önemine dair görüşleri vurgulamak; ülkemizde ve dünyada kimi zaman çeşitli tartışmalara yol açan ve kamuoyunda birbirinden farklı, hatta bazen çelişen görüşlerin öne sürüldüğü bir alan olan seçim süreci hakkında ufuk açıcı tartışmalara zemin oluşturmak amacıyla “Dünyada Seçim Süreçlerinde Enformasyon Güvenliği” panel serisi düzenlenmesi planlanmaktadır. Serinin ilk ayağı Çek Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilecek olup panellerde tematik olarak seçim güvenliği, dezenformasyonla mücadele, basının adil ve özgür seçimlerde oynadığı rol ele alınacaktır.