Dolar 31,0391
Euro 33,6226
Altın 2.032,18
BİST 9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Az Bulutlu
İstanbul
18°C
Az Bulutlu
Paz 15°C
Pts 13°C
Sal 15°C
Çar 14°C

Faizsiz Bankacılık

Faizsiz Bankacılık
5 Ekim 2020 19:32

Halkın büyük bir kısmının ilgilendiği durumlardan bir tanesi olan faizsiz bankacılık sistemi, neredeyse her bankada bulunabilecek bir uygulamadır. Kişilerin faiz olayına girmeden, rahat bir şekilde alım satım yapmalarını sağlayan bu sistem, İslami açıdan meşrudur. Oldukça güvenilir olmasının yanı sıra, doğru bir banka ile çalışıldığı takdirde helaldir. Kişilerin faiz ile alım satım yapmasını engellediği gibi, satıcının faize neden olmasının da önüne geçmektedir. Satıcının bu yolla kazandığı para da, helal bir şekilde eline ulaşmış olacaktır.

Faizsiz Bankacılık Nedir?

Faizsiz bankacılık nedir sorusu, faiz ödemeden mal sahibi olmak isteyen kişilerin ilgilendikleri bir konudur. Örneğin evi kira olan bir aile, daha fazla kira ödemekten kurtulmak için ev almaya karar verir. Herhangi bir birikimi olsun olmasın, faizsiz taksitle ev alabilme şansına sahiptir. Bankaların katılım bankacılığı olarak adlandırdığı bu sistem, satıcıdan peşin fiyata alınan malın, üzerine kar konularak satılması işlemidir.

Banka satıcının satmak istediği malı ondan satın alır. Herhangi bir taksitlendirme yapmadan, peşin ödeme ile satıcıya malın ulaşmasını sağlar. Daha sonra malın üzerine gerekli karı koyar ve bu sefer, alıcıya malı vadeli bir şekilde satar. Bu sistemde belirli bir faiz oranı yoktur, tamamen ticaret usulü bir alım satım işlemidir. Örneğin bir esnaf nasıl ki 10 TL’ye aldığı bir ürünü, üzerine kendi belirlediği karı koyarak 12-20 TL arasında satıyorsa, banka da aynı işlemi görür. Buna faizsiz bankacılık ya da katılım bankacılığı adı verilir. Satıcı faize neden olmadan malını satar, alıcı faizli para çekmeden malını taksitli bir şekilde öder.

Faizsiz İslami Bankacılık Dini Açıdan Uygun Mudur?

Faizsiz bankacılık diyanet işleri genel müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, dini açıdan uygun bir sistemdir. İslami açıdan meşru olarak değerlendirilen bu sistem, ayrıca yasal olarak ilerlemektedir. Kişiler mal alım satımında banka ile iletişime geçerek helal ve yasal yoldan işini görebilir. Herhangi bir sorun çıkmadan, dolandırılmadan bu işlemi halletmesi mümkün olacaktır. Son derece güvenilir ilerleyen faizsiz bankacılık süreci, dini açıdan uygunluğu olmayan mal satın almak istemeyen kişiler için oldukça sağlam temeller üzerine oturtulmuştur.

Katılım Bankaları Güvenli midir?

Katılım bankalarının faaliyetleri BANKACILIK KANUNU no: 5411 ile güvence altına alınmıştır.

ilk 2 maddesinde açık olarak belirtildiği gibi, katılım bankaları faaliyetleri kanunda belirtilen hükümlere tabiidir.

Madde 1 — Bu Kanunun amacı, finansal piyasalarda güven ve istikrarın sağlanmasına, kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına, tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunmasına ilişkin usûl ve esasları düzenlemektir.

Madde 2 — Türkiye’de kurulu mevduat bankaları, katılım bankaları, kalkınma ve yatırım bankaları, yurt dışında kurulu bu nitelikteki kuruluşların Türkiye’deki şubeleri, finansal holding şirketleri, Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Katılım Bankaları Birliği, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ve bunların faaliyetleri bu Kanun hükümlerine tâbidir.BANKACILIK KANUNU no: 5411

detaylı bilgi için Türkiye katılım bankaları birliği resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.