Dolar 32,2020
Euro 35,0069
Altın 2.504,53
BİST 10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Az Bulutlu
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Paz 23°C
Pts 23°C
Sal 25°C
Çar 22°C

Taksici Esnafının Temsilcileri İle İstişare Yapılmalıdır

Taksici Esnafının Temsilcileri İle İstişare Yapılmalıdır
18 Haziran 2020 22:14

Apaydın, “Taksici Esnafının Temsilcileri İle İstişare Yapılmalıdır”
TŞOF Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz, “Kiralık Taksi Kabul Edilemez”
“Plaka Verilme Usul Ve Esasları Bellidir”

ANKARA – İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 5 bin taksi kiralayacaklarına yönelik açıklamasını değerlendiren TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Konunun Taksici esnafının temsilcileri istişare edilerek alınmalıdır. Bu karar taksici esnafımız içerisinde infiale sebep olmuştur” dedi. 

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Mevcut taksi sayısına ilaveten 5 bin  taksinin kiralama yöntemiyle çalıştırılacağı ve taksi sahibinin Büyükşehir Belediyesi olacağı yönündeki açıklama taksici esnafımızda infial yaratmıştır. Yasal düzenlemelere göre, Şehir içinde bir noktadan diğer bir noktaya yapılacak özel yolcu taşıma işlemi, ancak Taksimetre takılı bulunan Taksi ile yapılmaktadır. Taksi ile yapılan yolcu taşımacılığı ise, esnaf statüsündeki bireysel taşımacılar tarafından yapılmakta. Bu durum 10553 sayılı Ticari Plakaların Verilmesinde Uyulacak Usul ve Esaslar Hakkında Bakanlar Kurulu Kararda açıkca düzenlenmiştir. Sözkonusu Bakanlar Kurulu Kararı şoför esnafının korunması ve korsan taşımacılığın önlenmesi amacıyla çıkarılmıştır. Karara göre, ticari plaka verilebilmesi için; Taksi, dolmuş ve minibüslerde; şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu ve sürekli olarak icra ettiğini beyan etmiş ve ilgili meslek odasına, ilgili meslek odasının bulunmadığı yerlerde ise şoförler odasına üye olmak şartı aranmakta olup, yine taksi, dolmuş ve minibüs sahipleri, bu plakaları ancak aynı şartlara haiz kişilere devredebilir. Buna göre tüzel kişiliklerin böyle bir faaliyette bulunmaları mevzuat açısından mümkün bulunmamaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin konuyu, taksici esnafının temsilcileri ile istişare ederek ve yasal çerçeve içerisinde çözüm aramasının daha uygun olacağını düşünmekteyiz” diye konuştu.

“Plaka Vermenin Usul Ve Esasları Vardır”

TŞOF Yönetim Kurulu üyesi ve İstanbul Bahçeli Evler Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Halit Yılmaz ise, “İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kiralık taksi açıklaması kabul edilemez. Çünkü plaka verilmenin usul ve esasları vardır. Sayın Ekrem İmamoğlu İstanbul da bulunan motorize esnaf odalarına hiçbir bilgilendirme ve görüş almadan böyle bir çalışma yaptıklarını açıkladılar. Oysaki, Plaka verilme usul  ve esasları yönetmenliği bizlerin bildiği gibi kendileri de Toplu Ulaşım Hizmetleri müdürlüğü internet sitesinde yayınlamışlardır. Adı geçen yönetmenlikte şartlar bellidir. 5393 sayılı ve 5216 sayılı yasalarda 86/10553 sayılı Bakanlar kurulu kararı ile çelişmeyen kanun maddeleri uygulanır hükmü vardır. Yani sadece gerçek kişilerin katılabileceği ve piyasadaki plaka değerinin yüzde 80 üzerinden ihale yapılır. İhale yapılabilmesi için de ihale ve usul şartlarının tamamlanması gerekmektedir” dedi

“Bizler De Kaliteden Yanayız”

Kendilerinin de kaliteli hizmetten yana olduklarını ifade eden Yılmaz, “Sayın Başkan ‘Biz KİRALAMA  modeli getireceğiz diyor ve ardından taksinin sahibi İBB olacak diyor. Ve bu modeller İBB nin kontrolünde olacak elbiseler tek tip olacak elektronik sistem getireceğiz demekte. Sayın Başkanın bahsettiği kaliteli hizmeti oda başkanlarımız ve taksici esnaflarımız uzun süreden beri istiyoruz. Kalite sadece tek tip giyimle olmaz. Bununla birlikte her konuda eğitim verilmesi gerektiğinin bilinmesi gerekir. İBB’den bir yazılım istedik ama hala cep telefonlarına yüklenecek bir yazılım yapılmadı. Bunun suçlusu esnaf olamaz. İstanbul halkına yakışır bir taksici profili olmasına her zaman katkıda bulunuruz. Şu anda taksi servis ve minibüslerin kontrolü İBB’de ve en küçük bir şikayet halinde veya noksan bir evraktan dolayı TUDES yönetmenliğinden dolayı taksilerimiz, minibüslerimiz, servis araçlarımız trafikten men edilmiyor mu? Hata yapan şoförün siciline işlenmiyor mu?  Puanları dolduğunda araçta çalışamaz hale getirilmiyor mu?  2918 Karayolları Trafik Kanunundan daha ağır cezalarla yönetilmiyor muyuz?” diye konuştu.  

“İstişare Nerede”

İBB Başkanı İmamoğlu’nun sürekli istişareden bahsettiğini hatırlatan Yılmaz, “Sayın Başkan bu konuda taksici esnafının görüşünü hiç almamıştır. Ayrıca bu konu sadece taksicileri deyil minibüs, otobüs servis araçları dahil tüm toplu ulaşım araçlarını ilgilendiren çok önemli bir konudur. Covid 19 ile mücadelenin devam ettiği, normalleşmeye çalışılan bir ortamda, 3 aydır sıfıra inen halen yüzde 30 kapasitede yolcu taşınan bir ortamda bu konuyu hiç tartışmadan gündeme getirilmesi manidardır. Ayrıca UKOME’nin görevleri arasında “taksi sayılarını belirlemek” net olarak yazmaktadır. Her türlü taşımacılık hizmetleri, toplu taşıma konuları tamamen UKOME’nin yetkisinde olup, parasal konular tarifeler varsa bunlar Büyükşehir Belediye Meclisinin yetkisindedir. İstanbul da taksi sayısı yetersiz ise TAHDİTLİ plaka verilmek şartı ile İhale usul ve esasları yerine getirilerek yapılabilir. Kiralık Taksi demek taksici esnafının TAHDİTLİ plakasını yok etmektir. Değil 5 bin tane 100 tane bile yapılsa Müktesep hak olan TAHDİTLİ plakalarımızın yok sayılması anlamına gelir. Esnaf kardeşlerimizin 30- 40 yıllık emeklerini yok etmektir. Hiçbir esnaf arkadaşım bu plakaları bedava almadı. Hepsi ihale yoluyla bedel ödeyerek aldılar” dedi.

ETİKETLER: ,