Dolar 32,8372
Euro 35,1972
Altın 2.451,02
BİST 10.790,28
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Açık
İstanbul
30°C
Açık
Sal 29°C
Çar 28°C
Per 28°C
Cum 28°C

Sigorta Kartı Nasıl Alınır?

Sigorta Kartı Nasıl Alınır?
20 Mayıs 2022 09:24

Sigorta kartı nasıl alınır? Sigorta sicil kartı olarak da bilinen belge günümüzde somut olarak sıklıkla kullanılan bir ürün değildir. Bunun sebebi ise kayıtların elektronik sistem üzerinden ilerlemesidir fakat belli talepler doğrultusunda sigorta kartına ihtiyaç duyulabilir. Sigorta kartının ne işe yaradığına ve nasıl alınabileceğine dair ayrıntılara yazımızın devamında değiniyor olacağız.

Sigorta Kartı Nedir, Nereden Alınır?

Sigorta Kartı Nasıl Alınır?
Sigorta Kartı Nasıl Alınır?

Sigorta kartı nedir, nereden alınır? Sigorta kartı sigortalılık durumunu öğrenmek ya da işe girileceği zaman belge göstermek amacıyla kullanılır. Günümüzde pratik olması açısından daha çok aynı işleve sahip olan sicil no kullanılmakla birlikte bu belge sigortayla alakalı tüm bilgilerinize erişmenizi sağlar. Sicil numarası aracılığıyla ödenen primler ve sigorta günlerine rahatlıkla ulaşılabilir.

Sicil kartında bulunan sigorta durumu ve özlük bilgilerine kolaylıkla ulaşım mümkündür. Ayrıca sigortalı olarak başlanan ilk iş, değiştirilen işler ve çalışma şekli gibi ayrıntılara bu numara üzerinden ulaşılır. Peki, sicil numarası nereden öğrenilebilir?

İnternet üzerinden mevcut bilgiye ulaşılabilecek çok sayıda site bulunmakla birlikte bu konuda güvenlik oldukça önemlidir. Güvenlik ve doğru bilgiye erişme ihtiyacı nedeniyle Sosyal Sigortalar Kurumu’nun kendi sitesi üzerinden ve sigortalı tescil kaydı tespiti ile doğru bilgilere erişmek olanaklıdır. Bu bilgilerin yanı sıra sigorta sicil kartına erişmenin farklı yöntemleri de vardır. Şimdi bu yöntemlere yakından bakalım:

Sigorta Sicil Kartına Erişim Yöntemleri

Sigorta sicil kartına birden fazla yöntemle erişmek mümkündür. Öncelikle SSK kartı e-devlet üzerinden alınabilecek bilgilerden birisidir. Bununla birlikte işten ayrılma durumunda sigorta sicil kartına ihtiyaç duyulması halinde iş yerindeki muhasebe biriminden talep etmek mümkündür. Ayrıca belgenin mevcut olmaması halinde Sosyal Sigortalar Kurumu müdürlüğüne başvuru yapılarak yenisinin çıkarılması söz konusudur.

Uzun bir süredir sigortalı olan ve farklı sigorta numaralarına sahip olan kişilerin ödenmiş primlerini ve sigorta numarasını tek bir dosyada birleştirmesi kolaylık sağlayan bir uygulamadır. Bu işleme başvuru yapmak için Sosyal Sigortalar Kurumu Müdürlüğü’ne gidilerek söz konusu olan sicil numaraları aracılığı ile birleştirme dilekçesi verilmesi gerekir.

Bu işlemin onaylanmasının ardından ilk alınan sigorta sicil numarası üzerinden uygulama devam eder. Diğer numaralarını iptali söz konusu olmakla birlikte karışıklık giderilmiş ve tek bir numara kaydı sağlanmış olur. Bürokratik işlemlerde ve yeni işlere başvuruda kolaylık sağlamayı hedefleyen bu yöntemden yararlanıldığında ödeme primlerinde herhangi bir değişiklik oluşması söz konusu değildir.

Sigorta Kartı Hangi Alanlarda Gereklidir?

‘Sigorta kartı fotokopisi nereden alınır’ gibi sorularla sıklıkla karşılaşılmakla birlikte yukarıdaki yöntemler uygulanabilir. Bunun yanı sıra sigorta sicil kaydına birden fazla alanda ihtiyaç duyulur. Öncelikle iş başvurusu sırasında elektronik sistem üzerinden doğrudan görüntülenebileceği gibi başvuran kişiden de talep edilebilir.

Ayrıca staj yapacak olan öğrenciler için de SGK sicil no talep edilir. Bunun sebebi ise işe başlayacakları yerde talep edilmesi şartıdır. Peki sigorta sicil kartı alındığında sigorta başlar mı? Kartın alınması ile sigortanın başlaması aynı şey değildir.

İşverenin prim ödemeye başladığı tarihi itibarıyla sigorta başlatılır. Kartın alındığı tarihin başlangıç olarak sayılması için hizmet davası açılması gerekir ve çalışılan günlerin kanıtlanması talep edilir. Bu başvuru aracılığıyla sigorta başlama tarihinin sicil kartı alımıyla aynı güne taşınması mümkündür. Tüm bu nedenlerden ötürü sicil numarası ve sigorta sicil kartı iş dünyasında belirleyici etkenler olarak öne çıkar. Sigorta üzerinden ödenen ya da ödenmeyen her günün ve ayın takibini yapmak, bu sayede herhangi bir mağduriyetin önüne geçmek çok daha kolaydır. Tüm bu işlemlerin yanı sıra SGK sigorta sorgulama işlemleri sıklıkla sorulmaktadır.

https://www.sgk.gov.tr/

ETİKETLER: ,