Dolar 31,0391
Euro 33,6226
Altın 2.032,18
BİST 9.374,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Az Bulutlu
İstanbul
18°C
Az Bulutlu
Paz 15°C
Pts 13°C
Sal 15°C
Çar 14°C

Vergi Dairesi Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi?

Vergi Dairesi Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi?
7 Kasım 2020 16:53

Vergi dairesi maaş hesabına bloke koyabilir mi? borçlarımdan dolayı hangi hesaplara haciz konulabilir? Emekliler ve çalışanlar için bloke nasıl kaldırılır?

Vergi dairesi ödeme süresi geçmiş olan borçların tahsil edilmesi için borcu olan vatandaş hakkında işlem yapma ve bloke hakkına sahiptir.

Vergi Dairesi Maaş Hesabına Nasıl Bloke Koyabilir?

Vergi borcu olanlar ve borcundan dolayı maaş hesabı ve maaşına haciz gelen vatandaşların en çok merak ettiği konu Vergi dairesi maaş hesabına bloke koyabilir mi? Sorusudur.  Kişilerin bankaya açtıkları hesap mevduat hesabıdır ve mevduat hesaplarına haciz konulabilir. Ancak burada önemli bir nokta vardır; nafaka dışında hiçbir hesaba tamamen haciz konulamaz.

Vergi borcunuzdan dolayı da maaşınız tamamen haczedilemez

Vergi borcunuzdan dolayı da maaşınız tamamen haczedilemez
Vergi borcunuzdan dolayı da maaşınız tamamen haczedilemez

Vergi borcunuzdan dolayı da maaşınız tamamen haczedilemez. Dolayısıyla maaşınıza bloke konulması da yasal değildir. Ancak maaşınız ayrı bir maaş hesabına değil de normal bir maaş hesabına yatıyorsa bloke işlemi uygulanabilir. Ancak hesabınıza bloke konulması halinde Vergi dairesine hesabınızın maaş hesabı olduğuna dair bir dilekçe yazmalı ve müracaat etmelisiniz. Blokenin kaldırılmaması halinde dava açma hakkınız da vardır.

Emekli maaşına vergi dairesi haciz koyabilir mi?

Hayır, vergi dairesi emekli maaş hesabına haciz koyamaz.

Vergi dairesi emekli maaşına haciz kaldırma dilekçesi

Vergi dairesi emekli maaşına haciz kaldırma dilekçesi: Vergi dairesi hata yapıp haciz işlemi uygulamış ise; derhal bağlı olduğunu vergi dairesine gidin. Emekli maaşı aldığınız bankadan “emekli maaş hesabı” yazısını alın. vergi dairesine emekli maaşına konulan haczin kaldırılmasını istediğinizi yazın. ekine bankadan aldığını belgeyi verin.

Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi?

Bankaların, kredi veya kredi kartı borçlarının ödenmemesi gibi durumlarda hesaplara bloke koyma hakkı vardır. Kredi kartı kullanmanın yaygınlaştığı günümüzde bankaların hesaba bloke koyması da yaygınlaşan bir durum haline gelmiştir. Bu gibi durumlarla karşılaşanlar banka maaş hesabına el koyabilir mi? Sorusunun cevabını merak etmektedir.

Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi
Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi

Bankalar maaş hesabı hariç bütün hesaplara bloke koyabilir

Bankalar maaş hesabı hariç bütün hesaplara bloke koyabilir. Maaş hesabına bloke koyulması ile borçlunun temel ihtiyaçlarına erişimi kısıtlanabileceği için maaş hesabına bloke konulamaz. Ancak eğer, borçlu olduğunuz banka maaş hesabınızın bulunduğu banka ise alacağını maaşınızdan tahsil eder ve sizi icralık yapmaz.  Günümüzde çalışanların maaşlarının sadece 4/1’ine bloke konulabilir.

Emeklilerin ve engellilerin maaşlarına Bloke konulamaz

Emeklilerin ve engellilerin maaşlarına hiçbir şekilde el konulamaz
Emeklilerin ve engellilerin maaşlarına hiçbir şekilde el konulamaz

Emeklilerin ve engellilerin maaşlarına Bloke konulamaz. Çekmiş oldukları kredileri ödeyemeyen ya da herhangi bir şekilde icralık olan emeklilerin maaşından ve engellilerin maaşından borcu tahsil etmek için emeklinin kendisinden izin almak gerekir.  Ancak bazen kanunlara aykırı bir şekilde emekli maaşlarına da bankalar bloke koyabilmektedir. Bu gibi bir durumla karşılaşıldığı takdirde dilekçe ile itiraz yapmanız gerekenler şunlardır;

  • Hesabınızın bulunduğu bankaya itiraz dilekçesi verebilirsiniz,
  • Eğer sonuç alamazsanız bulunduğunuz bölgenin hakem heyetine başvurabilirsiniz,
  • Son olarak bankacılık kanunları alanında uzmanlaşmış bir avukattan yardım alabilirsiniz.

itiraz başvurularınızı e-devlet sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

Makalemizde, Vergi Dairesi Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi? Emekli maaşına vergi dairesi haciz koyabilir mi? Vergi dairesi emekli maaşına haciz kaldırma dilekçesi, Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi? gibi bir çok soruya cevap vermeye çalıştık. Bu bilgiler SGK ve Gelirler İdaresi Başkanlığı gibi resmi kaynaklardan derlenmiştir.

https://www.gib.gov.tr/

Gelen evrak dosyasına kaldırılmış ne demek? Cevabı için ilgili konumuzu okuyabilirsiniz.