Dolar 32,8221
Euro 35,1421
Altın 2.449,46
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Açık
İstanbul
28°C
Açık
Cts 29°C
Paz 29°C
Pts 30°C
Sal 29°C

24. Yılında Bilişim 500 Araştırması Başvuruları Başladı

24. Yılında Bilişim 500 Araştırması Başvuruları Başladı
6 Nisan 2023 13:55

Türkiye bilişim sektörünün en önemli referans kaynağı olan ve M2S Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması-Bilişim 500” için başvurular başladı. Türkiye’nin her bölgesinden bilişim firmalarının katıldığı araştırmada en büyük 500 şirket; genel ve faaliyet gösterdikleri alt kategoriler özelinde 24. defa sıralanacak. Sektörün her yıl heyecanla beklediği araştırmaya 28 Nisan 2023 tarihine kadar başvuru yapılabilecek. Bu yıl “Yeni Yüzyılımızda Daha da İleri – Further” mottosu ile gerçekleştirilen Bilişim 500 araştırmasının sonuçları ise 9 Ağustos 2023 tarihinde düzenlenecek ödül töreniyle açıklanacak. 

Türkiye’nin en büyük 500 bilişim firmasının genel ve faaliyet gösterdikleri kategoriler özelinde sıralanmasının yanı sıra sektörün sadece bugünü değil geleceği hakkında da öngörülerin ve hedeflerin ele alınacağı “Türkiye’nin İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması-Bilişim 500” için başvurular başladı. Bu yıl 24. kez düzenlenen Bilişim 500’e başvurular 28 Nisan 2023 tarihine kadar devam edecek. 

24. Yılında Bilişim 500 Araştırması Başvuruları Başladı | 6 Nisan 2023
24. Yılında Bilişim 500 Araştırması Başvuruları Başladı

Bilişim ile Yeni Yüzyılda Daha Da İleri!

Bu yıl cumhuriyetinin 100’üncü yılını kutlamaya hazırlandığımız ülkemizin tüm alanlardaki atılımlarında teknoloji, teknolojinin temelinde ise bilişim konusu yer alıyor. Bu yaklaşımla bu sene “Yeni Yüzyılımızda Daha da İleri – Further” mottosu ile gerçekleştirilecek Bilişim 500 araştırması; sektör için önemli bir referans kaynağı olmanın yanı sıra yerli-yabancı yatırımcılar ve iş birliği sağlamak isteyen şirketler için rehberlik görevini sürdürecek. 

Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün ‘Pazar yeri’ olarak kabul edilen Bilişim 500 araştırmasının ülkemizin teknoloji odaklı stratejisine 24 yıldır aralıksız veri sunduğunu belirten BTHABER Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe, “Küresel rekabetin yoğunluğu ışığında bilişim teknolojilerinin geliştirilmesi ve tüm alanlarda yoğun olarak kullanılması Türkiye’nin söz konusu rekabette daha da öne çıkmasını sağlayacak. Son yıllarda bilişim ihracatında Türkiye’nin kat ettiği mesafe de bu alanda doğru adımların, yenilikçi bilişim şirketlerinin kararlılığının ne kadar önemli ve gerekli olduğunu gösteriyor. Bilgi teknolojileri ve iletişim şirketlerinin sayısı ve nitelikleri artarken, bilişim, teknoloji ve iletişim alanında birçok dünya markası da Türkiye pazarında yerini aldı, yerli donanım ve yazılımcılar ile çok sayıda yenilik ortaya çıkarıldı. Ar-Ge çalışmaları yıllar içinde güçlenirken, bunun bir sonucu olarak Teknokent ve Ar-Ge merkezlerimizin sayısı 1200’leri geçti. Şimdi ise sırada, küresel kıyaslamada sınırlı kalsa da Türkiye için büyük gurur olan unicorn firmaların sayısını arttırmak; bu yaratıcılıkların decacorn, hectocorn adımlarını atması var” dedi.  

“Teknoloji ve bilişim gibi katma değeri yüksek ihracatı artırmak, Türkiye’yi bölgesinde bir ‘teknoloji merkezi’ olarak daha da güçlü konumlandırmak önceliğimiz olmalı” diyen Göçe, Türkiye’nin bilişim ve teknoloji odaklı fotoğrafını bu yıl da yansıtacak, yerli ve yabancı yatırımcılar, kamu ve özel sektör için güvenilir bir rehber olma misyonunu sürdürecek Bilişim 500 araştırmasının önemine vurgu yaptı.

Başvurular Bilişim 500 Web Sitesi Üzerinden Yapılıyor

Bilişim sektörünün gelişimine ayna tutan Bilişim 500’e başvuran şirketler; Sistem Entegratörü ve İş Ortağı, Dağıtıcı, Türkiye Merkezli Üretici, Uluslararası Merkezli Üretici ya da Üreticinin Temsilcisi olmak üzere 4 ana kategori altında değerlendirecek. Bu kategorilerin donanım, yazılım, hizmet ve plus gibi alt tabloları da bulunacak. 

Başvuru için bilgilerini paylaşan firmalar hem kendilerinin hem rakiplerinin hem de pazarın gelişimini yakından takip ederek gelecekteki hedef ve planlarını daha verimli bir şekilde gerçekleştirme fırsatı da yakalayacaklar.

Başvuru yapan tüm firmalar ayrıca geçen yıl ilk kez başlatılan uygulama ile Bilişim 500 kataloğunda da yer alacak. Ayrıca törende her yıl olduğu gibi sektörde 35 yılını geride bırakan profesyoneller onurlandırılacak. M2S Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen, tören sponsorluğunu Koç Sistem’in üstlendiği araştırmaya başvurular, Bilişim 500 web sitesi www.bilisim500.com üzerinden yapılabiliyor.