Dolar 32,8221
Euro 35,1421
Altın 2.449,46
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Açık
İstanbul
28°C
Açık
Cts 29°C
Paz 29°C
Pts 30°C
Sal 29°C

2. El Oto Yatırım Aracı Olmaktan Çıkacak Mı?

2. El Oto Yatırım Aracı Olmaktan Çıkacak Mı?
12 Eylül 2023 22:53

Quick Finans’ın yayınladığı 2. El Oto Raporu’nun 2023 yılı Ağustos ayı verilerinin yer aldığı güncel sayısında, sektöre dair önemli trendler paylaşıldı. SmartIQ iş birliği ile hazırlanan ve ikinci el online satış ve ihale platformlarından elde edilen verilere dayanarak üretilen raporda gerçekleşen satış rakamları, fiyat trendleri ve satış hızı değişimleri değerlendirildi.

2. El Oto Yatırım Aracı Olmaktan Çıkacak Mı?

Söz konusu rapora göre, 2022 Ağustos ayında 286.400 adet olan 2. El oto satışları, 2023 Ağustos’unda %4,9’luk artışla 300.386 adet oldu. Toplamda ise, 2.271.000 adet olan 2022 yılı satışları, 2023 yılında %12 artışla 2.542.000 adede ulaştı. Buna karşın, talep gücü ve satın alma iştahının çok önemli bir göstergesi olan “Ortalama Satışta Kalma Süresi” tüm segmentler bazında 2022 Ağustos ayında 34 gün iken; 2023 yılı Ağustos ayında 47 güne yükseldi. D segmentinde gün sayısı 2022 yılı Ağustos ayına göre 15 gün artarak 50 güne, E segmentinde ise 22 gün artarak 63 güne dayandı. Raporun en önemli bulgusu ise, 2. elde araç fiyatlarının TL bazında %21 artarken, Euro bazında %12 gerilemesi oldu.

2. El Oto Yatırım Aracı Olmaktan Çıkacak Mı?

Rapordaki verilere ilişkin Quick Finans Genel Müdürü Nihat Karadağ: “2. el oto satışlarının yavaşladığını gözlemliyoruz. Ağustos ayında, bir önceki aya göre gerçekleşen yaklaşık %12’lik düşüş de bunu destekliyor. Talepteki yavaşlamanın bir göstergesi olarak satışta kalınan gün sayısı uzuyor ve satış hızında da gerileme devam ediyor. Diğer bir göstergesi olarak da 2. el oto fiyatlarında Euro bazında gerileme olduğunu görüyoruz. Bu nedenle 2. el otonun yatırım aracı olmaktan uzaklaşmaya başladığının sinyallerinin gelmeye başladığını değerlendiriyoruz.” dedi.

2. El Oto Yatırım Aracı Olmaktan Çıkacak Mı?

“Piyasanın Kredi İhtiyacını Karşılamaya Devam Ediyoruz”

Nihat Karadağ, kredi faizleri hakkında: “Merkez Bankası’nın Ağustos ayındaki sürpriz politika faizi artışına müteakip mevduat ve kredi faizlerinde artış gözlemliyoruz. Bu çerçevede mevduat ve kredi faizlerindeki artışın talebi olumsuz yönde etkilemesi beklenmekte. Geçtiğimiz günlerde, TCMB Başkanı Sayın H. Gaye Erkan da iç talebi dengeleyerek faiz artırımlarının etkisini kuvvetlendirmeye yönelik hedeflerini paylaşmıştı. Piyasada belirtilen gelişmelerin de bu hedefi desteklediğini görmeye başlıyoruz” yorumunu yaptı.Sektörde krediye erişimin zorlaşmasına ve vadelerin 12 aya kadar kısalmasına karşın Quick Finans’ın hız kesmeden kredi kullandırmaya devam ettiğini ifade eden Nihat Karadağ: “Ticari işletmelerin oto alımlarındaki kredi ihtiyaçlarının karşılanmasında 36 aya varan vade seçeneğimizle güçlü bir alternatif olduk. Bu şekilde ihtiyaçlar paralelinde sektöre destek olmaya devam edeceğiz.” diye sözlerine ekledi.