Dolar 32,7471
Euro 35,0347
Altın 2.441,37
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Açık
İstanbul
30°C
Açık
Sal 29°C
Çar 29°C
Per 30°C
Cum 30°C

Katılımcı BES’ini Bozdurmadan İhtiyacını Karşılayabilecek

Katılımcı BES’ini Bozdurmadan İhtiyacını Karşılayabilecek
29 Mart 2023 23:01

TSB Başkanı Atilla Benli: “Katılımcı BES’ini bozdurmadan finansman ihtiyacını uygun maliyetle karşılayabilecek”. Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelik’te değişiklik yapıldı. 6 Ay sonra yürürlüğe girecek düzenlemeyle katılımcılar; kısa süreli finansman ihtiyaçlarını BES’te kalmaya devam ederek karşılayabilecekler.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından hayata geçirilerek, 28.03.2023 tarihli/32146 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan düzenleme sayesinde BES katılımcıları; devlet katkısı hariç olmak üzere bireysel emeklilik sözleşmelerinden kaynaklı alacaklarının tamamını veya bir kısmını ‘Alacağın Devri Sözleşmesi’ yoluyla bankalara devredebilecekler. Devir işlemi bankalarla sınırlı tutulacak ve işveren emeklilik planları kapsama dâhil edilmeyecek. 

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, “Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’teki düzenlemeleri sektör olarak memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. “Sigorta sektörünün uzun zamandır beklediği bu değişikliğin katılımcılar için önemli bir kolaylık” olduğunun altını çizen Benli, “Yeni düzenleme aynı zamanda ülkemizin tasarruf sistemi olarak gördüğümüz BES’in daha da gelişmesini sağlayacak” dedi.

Düzenleme sayesinde, artık katılımcılar sözleşmelerini sonlandırmak yerine, BES birikimlerini teminat olarak göstererek uygun koşullarla kredi çekebilecekler. Böylece sistemden ayrılmadan finansal ihtiyaçlarını karşılayarak, başta devlet katkısı olmak üzere sistemin sunduğu birçok avantajdan yararlanmaya devam ederek sistemde daha uzun süre kalacaklar.

SEDDK’nin bu düzenlemeyle hem bireysel hem de millî tasarruflarımızı korumak için önemli bir adım attığını vurgulayan TSB Başkanı Atilla Benli sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Bireylerin tasarrufları, emeklilikte yaşam standartlarını korumaları açısından olduğu kadar, ülke ekonomisi için de kritik değerdedir. BES, doğası gereği orta ve uzun vadede kazanım sağlayan bir sistem. Ancak özellikle kısa süreli finansman ihtiyaçları, BES katılımcılarını, sistemdeki birikimlerini kullanmak ve sözleşmelerini sonlandırmak zorunda bırakabiliyordu. Sektör olarak bizim de önerimiz; BES’in uzun vadeli, emekliliğe dönük tasarruf yapısının korunması için birikimlerinin teminat gösterilerek kısa süreli finansman ihtiyaçları için uygun koşullarda kredi temin edilmesi, böylece sözleşmelerin devam ettirilmesiydi. SEDDK’nin yaptığı değişiklik, bunu sağlayabilecek çok kıymetli bir hamledir. Devletimizin destekleri ve SEDDK’nin özveriyle attığı adımlar sayesinde BES, gelişimini kesintisiz sürdürecek.”Düzenlemeye göre; birikimleri teminat göstererek kredi kullanmak isteyen katılımcı ile banka arasında alacağın devri sözleşmesi kurulacak ve kredi kapanana kadar birikimleri BES’te nemalanmaya devam edecek. Banka tarafından ‘Alacağın Devri Sözleşmesi’ndeki tutarın tahsil edildiği veya ilgili kredi borcunun kapandığı bilgisinin Emeklilik Gözetim Merkezi aracılığıyla şirkete bildirilmesiyle ‘Alacağın Devri Sözleşmesi’ sona erecek. Kredi borcunun muaccel hâle gelmesinden 30 gün sonra banka, kalan borcu, devredilen alacaktan tahsil etmek için talepte bulunabilecek ve BES sözleşmesi sonlandırılarak ilgili borç, katılımcıya ödenecek tutardan düşülerek bankaya ödenecek.

ETİKETLER: , , ,