Dolar 31,0187
Euro 33,7007
Altın 2.023,87
BİST 9.389,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cum 18°C
Cts 18°C
Paz 14°C
Pts 12°C

Kerim Bağdaş: Geleceğin Sigortacılığına Ülkemizi Hazırlıyoruz

Kerim Bağdaş: Geleceğin Sigortacılığına Ülkemizi Hazırlıyoruz
7 Aralık 2023 00:38

Dijitalleşme ve beraberinde hayatımıza getirdiği kavramlar gün ve gün değişirken bu alanda sigorta sektörü de farklı politikalarla sektörü ve tüketicilerini değişime hazırlıyor. Sektörün genç olduğu kadar adından sıkça söz ettiren şirketi Aveon Global Sigorta da dijitalleşme konusunda oldukça iddialı. Sektörde bir ilki gerçekleştiren şirket, global çapta Insurtech alanındaki en büyük buluşma olan ITC / Insurtech Vegas fuarına üst yönetimiyle çıkarma yaptı.

Fuara katılan Aveon Global Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı A.Kerim Bağdaş fuara ve geleceğin sigortacılığına dair gözlemlerini ve düşüncelerini şöyle paylaştı :

Kerim Bağdaş: Geleceğin Sigortacılığına Ülkemizi Hazırlıyoruz

“Aveon Global Sigorta olarak felsefemizi dayandırdığımız ilkelerin başında ‘’acentelerimiz ile beraber dijitalleşme’’ misyonu geliyor. Acenteden ve onun beklentisinden kopuk bir dijitalleşmeyi düşünmemiz sektörümüzün önemli bir sac ayağını ortadan kaldıracaktır.

Ülkemiz sigorta sektörüne yeni insurtech modellerini getirirken ITC VEGAS fuarına katılımı gerekli gördük. Zira insurtech alanındaki yenilikleri bir arada bulmamız ve incelememiz açısından fuarda yer almak oldukça önemliydi.

Şunu öncelikle belirtmek isterim, ülkemiz sigortacılığı insurtech açısından dünya ile yarışır durumda. Bu bizler açısından son derece gurur verici olmakla beraber her geçen saniye insurtech alanında öyle araçlar ve modeller çıkıyor ki bu yorulmadan ve durmaksızın aynı hızla devam etmemiz gerektiğini fuarda bir defa daha gördük.  Özellikle sağlık sigortaları alanında dünya ölçeğinde bakıldığında, sigortalının ya da adayının mevcut ve gelecek sağlık risklerini öngören teknolojiler oldukça göz kamaştırıcı. Sağlık sigortalarında biz ve bizim gibi büyük hedefler taşıyan sigorta şirketlerinin bunları yakalayarak içselleştirmeleri ve üretimin tüm aşamalarında aktif kullanmaları oldukça önemli. 

İklim değişikliği ile beraber yaşanan katastrofik hasarların yol açtığı hasar ve fon yükü düşünüldüğünde hepimizin büyük endişeler taşıdığı malum. 6 Şubat depremi ve sonrasında sektörümüzün tüm parametreleri de bir anda değişerek reasürans ve eş değeri olan arka sektörleri de etkiler duruma geldi. Insurtech yeni teknolojilerini iklim değişimi ve yeşil dönüşüm kavramları ile birleştiren fuar bu açından da oldukça önemliydi. Buna duyarlı teknolojik araçları görme ve inceleme fırsatı bularak dünyanın neresinde olduğumuzu da görmüş olduk. Az önce bahsettiğim gibi sektörümüz insurtech açısından oldukça başarılı ve fakat iklim değişikliğini içselleştirme teknolojileri açısından gidecek çok yolumuz var. 

Kerim Bağdaş: Geleceğin Sigortacılığına Ülkemizi Hazırlıyoruz

Şirket olarak gelecek 5 ya da 10 yılının insurtech değişimlerini öngörme ve büyüme planına dahil etme açısından fuar da oldukça önemli temaslarımız da oldu. 2024 yılından itibaren bunları hayata geçirme noktasında hazırlıklarımızda devam ediyor. TESK ile başlayan Esnaf Cüzdan APP ve Esnaf Sigortacılığı projemiz, WhatsGO ile devam eden -anlık müşteri etkileşimi platformumuz ve müşterilere mikro kredi olanağı sunacak işbirliğimizin tümü bu akışın ilk adımları olmuştur. 

Bizim ve tüm ekibimizin Cumhuriyetimizin 100. Yılında insanımıza belki de en büyük armağanımız, ‘’Sektörümüzü Geleceğin Sigortacılığına Hazırlıyor olmamız’’ olacaktır. Aveon Global olarak ‘’ geleceğin sigortacılığında üst ve kalıcı dijitalleşmeyi acentelerimiz ile beraber kurgulayıp, onları büyüterek bunu başaracağız. 

Bu vesile ile fuara beraber katıldığımız Genel Müdürümüz Kemal Gül ve IT & Dijital Dönüşüm Genel Müdür Yardımcımız Melek Yılmaz’a teşekkür eder, fuara daha fazla meslektaşımızın katılım göstermesinden de mutluluk duyacağımı belirtmek isterim.”