Dolar 32,1825
Euro 34,9558
Altın 2.504,54
BİST 10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Çar 22°C
Per 22°C
Cum 22°C
Cts 22°C

Marsh Küresel Sigorta Piyasa Endeksini Yayınladı – 2023

Marsh Küresel Sigorta Piyasa Endeksini Yayınladı – 2023
7 Haziran 2023 17:33

Müşterilerinin sektörlerine özel riskleri etkili bir şekilde yönetmeleri için yaratıcı çözümler sunan Marsh’ın yayınladığı ‘Küresel Sigorta Piyasa Endeksi’ne göre küresel ticari sigorta fiyatları, ılımlı artış trendini sürdürerek 2023 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4 artış gösterdi. Sabit kıymet fiyatları çoğu bölgede artış gösterirken, finansal ve profesyonel sigorta fiyatlarında son 3 çeyrektir düşüş yaşanıyor.

Dünyanın lider sigorta brokeri ve risk danışmanı Marsh tarafından açıklanan ‘Küresel Sigorta Piyasası Endeksi’ne göre küresel sigorta fiyatları, 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 4 artış gösterdi. 2022 yılının dördüncü çeyreğinde de yüzde 4 artış gösteren küresel ticari sigorta pazarında, arka arkaya artış görülen 22’inci çeyrek oldu.

Finansal ve profesyonel sigortalar alanlarındaki fiyat düşüşleri nedeniyle çoğu bölgelerde fiyat artışları bir önceki çeyreğe göre daha düşük oranlarda seyretti. Siber piyasalarında yaşanan artış hızındaki yavaşlama, sabit kıymet fiyatlarındaki artışlarla dengelendi. İngiltere’de yüzde 3’lük (2022’nin dördüncü çeyreğinde oran yüzde 4 idi), Kıta Avrupası’nda yüzde 5’lik (yüzde 6’dan düşüş) ve Asya’da yüzde 1’lik (yüzde 2’den düşüş) bileşik fiyat artışı oldu. Amerika’da yüzde 4’lük (2022’nin dördüncü çeyreğinde oran yüzde 3 idi), Pasifik’te yüzde 7’lik (yüzde 5’ten yükseldi), Latin Amerika ve Karayipler’de yüzde 8’lik (yüzde 7’den yükseldi) fiyat artışları görüldü.

Küresel Sigorta Piyasa Endeksi 2023

  • İlk çeyrekte sabit kıymet sigortası fiyatları, önceki çeyrekteki yüzde 11’lik artışa kıyasla yüzde 17 artış gösteren ABD başta olmak üzere çoğu bölgede arttı. Ortalama olarak küresel sabit kıymet sigortası fiyatlandırması, 2022’nin 4’ücü çeyreğindeki yüzde 7’lik artışa kıyasla 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 10 arttı. Kaza sigortası fiyatlandırması, bir önceki çeyrekle aynı oranda, ortalama yüzde 3 yükseldi.
  • Arka arkaya üç çeyrek boyunca, finansal ve profesyonel sigortalar alanlardaki genel fiyatlandırma düştü. ABD ve İngiltere’de görülen daha yüksek oranlardaki düşüşlerin etkisiyle, ortalama fiyatlar, 4’üncü çeyrekteki yüzde 6’lık düşüşe kıyasla, 2023’ün 1’inci çeyreğinde yüzde 5 düşüş gösterdi.
  • Küresel olarak siber sigorta fiyatları, 2022’nin 4’üncü çeyreğindeki yüzde 28’e kıyasla ortalama yüzde 11’lik artışla, artış hızındaki yavaşlama sürecini korudu. Bu durum özellikle siber sigorta pazarlarında belirgin bir şekilde gözlendi. Fiyatlar önceki çeyreğe göre ABD’de yüzde 11 ve İngiltere’de ise yüzde 10 arttı.
  • Enflasyonun aktif değerler ve hasar maliyetleri üzerindeki etkisine ilişkin endişeler, sigorta şirketlerinin odak noktası olmaya devam ediyor. Örneğin Amerika’da yenileme dönemlerinde toplam sigorta bedelleri, üç aylık dönemde ortalama yüzde 9 artış gösterdi.
Yeşim Aksüt Kimdir?
Marsh Türkiye Eş CEO’su Yeşim Aksüt

Rapor sonuçlarını değerlendiren Marsh Türkiye Eş CEO’su Yeşim Aksüt, “Müşterilerimiz için yönetici sorumluluk ve siber sigortalardaki olumlu eğilimleri memnuniyetle karşılıyoruz, ancak sabit kıymet sigortalarında devam eden hasarlar, reasürans ve sermaye maliyetlerindeki artış, belirli sigorta ürünlerinde kaynak kısıtlığı ile birlikte, müşterilerin zorlu piyasa koşullarıyla karşı karşıya kalmaya devam ettiği anlamına geliyor. Müşterilerimizin bu sorunları ele almalarına yardımcı olmak için, en çok ihtiyaç duyulan sigorta ürünlerinde yeni kapasite geliştirmenin yollarını keşfetmenin yanı sıra sabit çözümleri ve sermaye piyasası alternatiflerini incelemeye devam ediyoruz” dedi.