Dolar 32,7471
Euro 35,0347
Altın 2.441,37
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Açık
İstanbul
30°C
Açık
Sal 29°C
Çar 29°C
Per 30°C
Cum 30°C

Yangın Sigorta Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Yangın Sigorta Vergisi Nasıl Hesaplanır?
13 Haziran 2022 00:29

Yangın sigorta vergisi nasıl hesaplanır sorusu, yangın sigorta vergisiyle ilgili daha geniş bilgi edinmek isteyen kişilerin araştırma yaptıkları konular arasında bulunuyor. Bilindiği üzere yangın sigorta vergisinin kapsamı bulunmakta olup bu kapsam, belediye ve mücavir alanlar içerisinde bulunan menkul ve gayrimenkul mallar için yapılan yangın sigortaları nedeniyle alınan primleri içerisine almaktadır. Yangın sigorta vergisinin yükümlüleri sigorta şirketleri olduğu için belirtilen vergi, sigorta şirketlerini ilgilendirmektedir. Birçok sigorta şirketi, yangın sigorta vergisi nedir ve ilgili vergi nasıl hesaplanır sorusu üzerinden araştırmalarını gerçekleştirmektedir. Peki ama vergi hesaplaması yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Yangın Sigorta Vergisi Nasıl Hesaplanır?
Yangın Sigortası Nedir?

Yangın Sigortası Nedir?

Yangın sigortası, menkul ve gayrimenkullerin olası bir yangın durumuna karşı korunmasını amaç edinen bir sigorta türüdür. Temel sigorta türlerinden bir tanesi olan yangın sigortası; yangın, yıldırım ya da infilak durumunda sigortalı malların korunmasını sağlar. Bu tür durumların neden olacağı maddi zararlar, yangın sigortası tarafından karşılanmaktadır.
Bunun yanı sıra yangın ya da infilak sonucu meydana gelen duman, buhar ve hararetin neden olacağı zararlar da yangın sigortası tarafından karşılanır. Yangın sigortası, sigorta şirketleri tarafından sunulmaktadır. Yangın sigortalarının ödenmesi gereken vergileri bulunmakta olup bu vergilerin muhatabı sigorta şirketleridir. Bu nedenle sigorta şirketlerinin, belirlenen zamanda yangın sigorta vergisi olarak bilinen vergiyi ödemeleri bir zorunluluktur. Peki yangın sigorta vergisinin kapsamı nedir? İlgili vergi hangi kurumlara ödenir?

Yangın Sigorta Vergisi Nedir?

Yangın sigorta vergisi, daha önce de ifade edildiği üzere sigorta şirketlerinden yangın sigortaları nedeniyle alınan primleri tanımlamaktadır. Yangın sigortası vergisine dair karar, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’n 5. bölüm ve 40. maddesinde yer alır. Yangın sigortaları, menkul ve gayrimenkuller için yapılır.
Herhangi bir yangın anında menkul ve gayrimenkullerin korunmasını hedefler. Verginin muhatabı sigorta şirketleri olduğu için sigorta şirketlerinin ilgili zamanlarda istenilen vergiyi ödemesi gerekmektedir. Bu noktada, belli başlı soruların da ön plana çıktığını söylemek mümkündür. Yangın vergisi ne kadar, yangın sigorta vergisini kim alır soruları; cevabı merak edilen sorular arasında yer almaktadır.

Yangın Vergisi Ne Kadar?

Yangın sigorta vergisinin oranının %10 olduğu bilinmektedir. Sigorta ücretinin ödenmesi hakkında, genel olarak belli başlı hususlar ön plana çıkar. Sigorta priminin taksitle ödenmesi kararlaştırılmışsa eğer, peşinatın ilk taksit yapılır yapılmaz, en geç poliçenin teslimi karşılığında ödenmesi zaruridir.

Yangın Sigorta Vergisini Kim Alır?

Yangın sigorta vergisini kim alır sorusu, vergiyle muhatap olan şirketlerin merak ettiği konulardan bir diğeridir. Belediye Gelirler Kanunu’nda konuyla ilgili madde bulunmakta olup bu maddeye göre verginin, menkul ve gayrimenkullerin yer aldığı belediyeye ödenmesi gerekmektedir. Beyanname vermesi süresi dahilinde, ödemenin ilgili belediyeye yapılması bir hayli önemlidir.

Yangın Sigorta Vergisi Ödemesi Nereye Yapılır?

Daha önce de belirtildiği üzere yangın sigorta vergisini belediyeler alır. Bu kapsamda, Büyükşehir Belediyelerde verginin hangi belediyelere yapıldığı konusu da netlik kazanmıştır. Menkul ve gayrimenkullerin bulunduğu belediyeye ödemenin yapılması gerektiği bilinmektedir.

Yangın Sigorta Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Yangın sigorta vergisinin matrahı, yangın sigorta işlemleri kapsamında alınan primlerin tutarıdır. Tespit edilen matrah üzerinden ödenmesi gereken yangın sigorta vergisinin nispeti ise %10’dur. Belirtilen hususlar kapsamında, sigorta şirketlerinin belirlenen tarihlerde vergi ödemesini yapması gerekmektedir. Yangın sigorta vergisinin ödenmesi sırasında gerekli olan belgeler beyanname ya da bildirim yazısıdır. Gerekli belgelerin temini sonrasında vergi ödemesi yapılabilmektedir. Bu nedenle sigorta şirketlerinin vergi ödeme tarihlerini takip etmesi oldukça önemlidir.