Dolar 32,5633
Euro 34,9764
Altın 2.428,67
BİST 9.722,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Cum 19°C
Cts 17°C
Paz 19°C
Pts 19°C

Türkiye, Küresel Fintek Sektöründe Güçlü Bir Konuma Sahip

Türkiye, Küresel Fintek Sektöründe Güçlü Bir Konuma Sahip
28 Mart 2024 21:04

Fintek sektörü, 2023 yılında da Türkiye’de öne çıkan sektörlerin başında yer almaya devam etti. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki faaliyetlerine hız kazandıracağını açıklayan Papel CEO’su Seyhan İbrahim Yıldırım, Türkiye’nin küresel fintek sektöründeki konumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım’a göre, Türk bankacılık sektörünün gelişmişlik düzeyi ve genç nüfus oranının yüksek olması, sektörün büyümesindeki en önemli etkenler oldu.

Finansal teknolojilerin Türkiye’de gösterdiği büyümeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Papel CEO’su Seyhan İbrahim Yıldırım, “Türkiye ekonomisine yön veren güçlü sektörlerin başında finans sektörü geliyor. Özellikle Türk bankacılığının son 20 yılda gösterdiği gelişim, birçok farklı iş kolunu da olumlu anlamda etkiledi. Bugün gelinen noktada bankalar sahip oldukları güçlü yapılarla finansal sisteme büyük katkı sağlıyor. Elbette bankacılığın geldiği bu pozisyon, fintek sektörü için de oldukça önemli. Çünkü organik bir bağa sahip olan bu iki sektör rekabetten ziyade birbirini destekler konumda yer alıyor. Fintek sektörü yarattığı yenilikçi çözümlerle bankacılık sektöründeki verimliliği artırırken, bankacılık sektörü de yaptığı yatırımlarla fintek sektörünün büyüme yolculuğuna ivme kazandırıyor.” 

Türkiye, Küresel Fintek Sektöründe Güçlü Bir Konuma Sahip

Türkiye, Finans Ve Fintek Alanında Nitelikli İnsan Kaynağına Sahip

İnsan kaynağının önemine de değinen Seyhan İbrahim Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bankacılık sektörünün gösterdiği bu gelişim trendinin en büyük çıktılarından biri de sektörde nitelikli bir insan kaynağı ve bilgi birikiminin yaratılması oldu. Tabii fintek şirketleri açısından bu nitelikli iş gücünü oluşturan tek sektörün bankacılık olduğunu söylemek eksik kalır. Bir fintek şirketi olabilmek için en az finans kaslarınız kadar yazılım kaslarınızın da güçlü olması gerekir. Türkiye şu anda küresel yazılım sektöründe de yıldızı parlayan ülkeler arasında yer alıyor. Dolayısıyla hem bankacılık hem de yazılım sektörlerinde oluşan nitelikli insan kaynağı, fintek şirketlerinin güçlü temeller üzerinde yükselmesinde büyük bir rol oynuyor.

Türk İnsanının Teknolojiye Adaptasyonu Yüksek

Türkiye, Avrupa’da en genç nüfusa sahip olan ülkelerden biri. Bu demografik yapı, insan kaynağı için oldukça önem arz etmekle birlikte ülkenin teknolojik gelişmelere olan adaptasyonunu hızlandıran bir etmen. Dolayısıyla tüm dünyada popüler olmaya başlayan bir uygulamanın ya da platformun Türk insanı tarafından hızla benimsendiğini görüyoruz. Aynı şey fintek için de geçerli. Bugün dünyada mobil bankacılığın yaygın bir şekilde kullanıldığı ülkelerin başında Türkiye geliyor. İnsanlar artık banka şubesine gitmeden neredeyse tüm işlerini halledebiliyor. Vatandaşların gösterdiği yoğun talep de şirketlerin bu alanda daha fazla adım atmasını sağlıyor. 

Türkiye, Globalleşen Fintek Şirketleri İçin Avantajlı Bir Pazar

Tüm bu unsurlar Türkiye’nin küresel fintek sektöründe güçlü bir konuma gelmesinde etkili oldu. Şu anda hem hizmet veren şirketler hem de kullanıcı hacmi açısından incelendiğinde potansiyeli oldukça yüksek bir pazar oluştuğunu görüyoruz. 

Öte yandan Türkiye sadece barındırdığı fırsatlar açısından değil, önemli bir geçiş pazarı olması nedeniyle de kritik bir öneme sahip. Doğu ile Batı arasında coğrafi bir köprü olmanın yanı sıra, kültürel olarak dünyayı birbirine bağlayan Türkiye, globalleşme hedefleri taşıyan fintek şirketleri için büyük avantajlar barındırıyor. İçeride rekabet açısından oldukça hareketli bir piyasanın gelişmiş olmasının, farklı bölgelere açılmak isteyen şirketler için uygun bir ortam oluşturduğunu söyleyebiliriz.”

ETİKETLER: ,