Dolar 32,8221
Euro 35,1421
Altın 2.449,46
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Açık
İstanbul
28°C
Açık
Cts 29°C
Paz 29°C
Pts 30°C
Sal 29°C

Durumum İle Karbon Ayak İzinizi Hesaplayın

Durumum İle Karbon Ayak İzinizi Hesaplayın
6 Mayıs 2022 20:07

Sürdürülebilir bir dünya ve iklim kriziyle mücadele için çalışan Garanti BBVA, Garanti BBVA Mobil’de yer alan “Durumum” alanında müşterilerinin karbon ayak izlerini görmelerini sağlayan Ekolojik sayfasını devreye aldı. Doğalgaz, elektrik, su faturaları ve akaryakıt harcamaları üzerinden müşterilerinin çevresel etkisini hesaplayan Garanti BBVA, bu harcamalardan kaynaklı ortaya çıkan karbon emisyonlarını ağaç ve su cinsinden de gösteriyor. Banka, müşterilerinin karbon emisyonlarını farklı parametreler cinsinden göstererek bu konuda farkındalık kazanmalarını amaçlıyor ve sunduğu önerilerle çevresel etkilerini azaltmalarına destek oluyor. Garanti BBVA, dijital ekstre tercihi, şubeye gitmeden mobilden müşteri olma gibi sürdürülebilir adımlar atan müşterileri için de ecoDrone ile ulaşması zor alanlara tohum topu bırakarak Türkiye’nin iklim kriziyle mücadelesine katkıda bulunuyor.

Garanti BBVA Mobil’de yer alan Ekolojik alanı; harcamalar sonucu ortaya çıkan karbon ayak izinin sıfırlanabilmesi için ne kadar ağaca ihtiyaç duyulduğu ve bu harcamamaların aynı zamanda kaç metreküp suya denk geldiğinin de gösterimini yapıyor. Değerlendirme alanında aynı zamanda müşterilerinin son iki yıla ait karbon ayak izlerini karşılaştırabilmelerini sağlayan Garanti BBVA, Sürdürülebilir Bilgiler alanındaysa çevreye yönelik etkinin nasıl en aza indirilebileceğine dair bilgiler sunuyor. Ekolojik Adımlar alanındaki önerilerle, sürdürülebilir ürün ve hizmetler hakkında farkındalık sağlıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu, “Garanti BBVA olarak, çalışanlarımıza, müşterilerimize, topluma ve ülke ekonomisine karşı sorumlu olduğumuzun bilinciyle, iklim değişikliği ile mücadelede sürdürülebilirliği uzun yıllardır işimizin odağına koyuyoruz. Sürdürülebilir bir gelecek için etrafımızı çevreleyen risklerin farkındayız. Dünyamıza ve geleceğimize iyi bakmak için kendi faaliyetlerimizden kaynaklanan çevresel etkilerimizi tabana yaymış olduğumuz uygulamalarımızla en aza indirerek, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınması ve düşük karbonlu ekonomiye geçişine katkıda bulunuyoruz. Müşterilerimizi de sorumluluk odaklı bu dönüşümün bir parçası olması için teşvik ederek, sürdürülebilirlik alanında kendilerine sosyal ve çevresel hedefler koymalarına yardımcı oluyoruz. Mobil uygulamamızdaki “Ekolojik Durumum” alanında faturalar ve akaryakıt harcamaları üzerinden karbon ayak izi hesaplaması yaparak, müşterilerimizi doğaya yapmış oldukları etki hakkında bilgilendiriyoruz. Sunduğumuz önerilerle karbon ayak izlerini azaltmalarına destek olmayı hedefliyoruz. Biliyoruz ki, sürdürülebilir bir yaşam için birlikte atacağımız adımlarla bu dönüşümü sağlayabilir ve ancak kolektif hareket edersek bu etkiyi katlayabiliriz. Dolayısıyla alışkanlıklarımızda yapacağımız küçük değişikliklerle karbon ayak izimizi ve gezegene verdiğimiz zararı azaltabiliriz. Bu nedenle herkesi sürdürülebilir bir yaşam için bu dönüşümün parçası olmaya davet ediyoruz. Teknolojik gücümüzü, insanların ve toplumun hayatına dokunmak, dünyamızın sürdürülebilirliğine katkı sağlamak amacıyla faydaya çevirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Karbon ayak izi nedir?
Karbon ayak izi nedir?

Karbon ayak izi nedir?

Karbon Ayak izi, birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür. Karbon ayak izi doğrudan (birincil) ve dolaylı (ikincil) olmak üzere iki parçadan oluşur: Birincil ayak izi evsel enerji tüketimi ve ulaşım gibi faaliyetlerimizin, ikincil ayak izi ise satın aldığımız ürünlerin imalatı ve nakliyesi gibi tüm yaşam döngüsü sonucu ortaya çıkan CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.