Dolar 27,2080
Euro 28,8237
Altın 1.677,03
BİST 8.304,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Sal 26°C
Çar 25°C
Per 23°C
Cum 23°C

Emlak Katılım Ve Arz Portföy İş Birliği

Emlak Katılım Ve Arz Portföy İş Birliği
6 Mayıs 2023 22:46

Emlak Katılım, katılım esaslı sermaye piyasalarının ülkemizde gelişmesine katkı sağlayacak önemli bir hizmeti devreye alan ilk katılım bankası oldu. Türkiye’nin İlk Katılım Esaslı Portföy Saklama Hizmetini vermeye başlayan Emlak Katılım, bu kapsamda Arz Portföy ile iş birliği anlaşması imzaladı.

Kurulduğu günden bu yana sektöre ilk olma özelliği taşıyan birçok ürün kazandıran Emlak Katılım, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) almış olduğu portföy saklamaya ilişkin faaliyet izni akabinde belirli katılım esaslı fonlara Portföy Saklama Hizmeti verilmesi hususunda Arz Portföy ile anlaşma sağladı. Emlak Katılım Bankası Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen basın toplantısında, iki kurumun yaptığı iş birliğinin, katılım esaslı sermaye piyasalarına katkısının önemine değinildi. Basın toplantısına Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü İlker Sırtkaya ve Arz Portföy Genel Müdürü Murat Onuk katıldı.

Emlak Katılım Ve Arz Portföy İş Birliği | 6 Mayıs 2023

“Sektörün sağlıklı gelişimine katkı sunacağız”

Yapılan anlaşmanın ardından katılım esaslı sermaye piyasalarına katkı sağlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Emlak Katılım Genel Müdürü İlker Sırtkaya: “Katılım esaslı sermaye piyasalarının büyümesi ve gelişmesi için katılım bankalarına önemli sorumluluklar düşmekle birlikte, katılım finans kuruluşlarının bu alanda iş birliğine giderek birbirine destek vermesi sektörün güven zemininde büyümesi açısından oldukça önemlidir. Katılım finans prensiplerine göre yönetilen katılım esaslı fonların portföy saklayıcısı tarafında mevzuat kapsamında denetlenmesi önemli olduğu kadar, söz konusu fonların katılım finansın ilke ve prensiplerine göre denetlenmesi de faiz hassasiyeti olan müşteriler açısından dikkate almamız gereken önemli bir husustur. Emlak Katılım olarak bu iki hususa dikkat ederek portföy saklama faaliyetlerimizi yerine getireceğiz. Bu minvalde SPK’dan almış olduğumuz faaliyet iznimizin akabinde sektörün önemli oyuncularından Arz Portföy’ün belirli fonlarına portföy saklama hizmeti verilmesi hususunda anlaşma sağlamaktan büyük memnuniyet duymaktayız. Bu anlaşma kapsamında sektörün sağlıklı gelişimine katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.

“Birlikte Büyüyeceğiz”

Türkiye’nin öncü ve lider katılım esaslı gayrimenkul ve girişim sermayesi portföy yönetim şirketleri arasında yer alan Arz Portföy’ün Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Murat Onuk, sermaye piyasalarına önemli bir hizmetin kazandırıldığını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: “Ülkemizde katılım esaslı sermaye piyasası ürünlerinin hacmi giderek artmaktadır. Bununla birlikte, özellikle son dönemde alternatif yatırımlar olarak nitelendirdiğimiz gayrimenkul ve girişim sermayesi yatırım fonları önemli ölçüde büyüme kaydetmiştir. Ülkemizin güzide kurumlarından Emlak Katılım’ın katılım esaslı portföy saklama hizmeti sunmaya başlamış olması, bizlere Arz Portföy olarak yatırımcılarımıza uçtan uca katılım esaslı ürünler sunabilme olanağı sağlamıştır. Başta Emlak Katılım olmak üzere sektördeki tüm aktörler ve kamu kurumları ile katılım finans sektörünün gelişimine yönelik istişarelerimizi sürekli olarak sürdürmekteyiz. İstişarelerimizin önemli bir kazanımı olarak da Emlak Katılım’ın portföy yönetimi alanına önemli bir hizmeti kazandırmış olması, sermaye piyasamızın gelişimi ve derinleşmesi açısından bizleri ayrıca memnun etmiştir. Bu doğrultuda katılım finans sektörüne sunduğu kıymetli katkılarından ötürü Emlak Katılım’a can-ı gönülden teşekkürlerimi sunarım. Katılım finans sektörümüz paydaşların iş birlikleri ile İnşallah hep birlikte büyüyecek ve ülkemizin uluslararası ölçekte katılım finans merkezi olma hedefine eşsiz katkılar sunmaya devam edecektir.”