DOLAR 16,6898
EURO 17,4749
ALTIN 968,03
BIST 2.405,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Açık
İstanbul
29°C
Açık
Cts 28°C
Paz 27°C
Pts 28°C
Sal 29°C

İş Bankası’ndan Ülke Ekonomisine 484 Milyar TL’lik Destek

İş Bankası’ndan Ülke Ekonomisine 484 Milyar TL’lik Destek

07.11.2020

İş Bankası’ndan Ülke Ekonomisine 484 Milyar TL’lik Destek

Türkiye İş Bankası, Eylül 2020 itibarıyla, aktif büyüklüğünü 2019 yılsonuna göre %27,6 oranında artırarak 597,2 milyar TL’ye yükseltti ve  “Türkiye’nin en büyük özel bankası” olma unvanını korudu.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, 9 aylık finansal sonuçlara ilişkin değerlendirmesinde, “Covid-19 salgınının etkisiyle uluslararası ilişkiler, üretim süreçleri, tüketim alışkanlıkları, iş yapış şekilleri önemli ölçüde değişim gösterdi ve dünya ekonomisinde yeni bir faza geçildi.

İş Bankası olarak, bu zorlu süreçte sorumluluk almaktan kaçınmadan bütün imkânlarımızı ve kaynaklarımızı Türkiye için tahsis etmeye, maharetimizi ve birikimimizi bu yönde kullanmaya devam ettik. ‘El Birliği ve Devam Destek Paketi’ vasıtasıyla esnafımıza, küçük işletmelerimize, KOBİ’lerimize, çiftçilerimize işe dönüş ve yeniden açılış süreçlerinde destek olduk.

İş Bankası’ndan Ülke Ekonomisine 484 Milyar TL’lik Destek | 7 Kasım 2020

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD

Buna ilaveten, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından Covid-19 salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri ile mücadele kapsamında oluşturulan finansman paketi dâhilinde de, salgından etkilenen küçük ve orta ölçekli firmaların finansman ihtiyaçlarını karşıladık” dedi.

Yılın üçüncü çeyreğinin sonu itibarıyla, Banka’nın nakdi kredi hacmi 364,3 milyar TL, gayrinakdi kredi hacmi ise 120,1 milyar TL büyüklüğe ulaşırken; ekonomiye sağlanan toplam kaynak tutarı 484,4 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

İş Bankası’ndan Ülke Ekonomisine 484 Milyar TL’lik Destek | 7 Kasım 2020

İş Bankası İşCep

Teknolojiyi algılama ve uygulama biçimiyle geleceğin bankacılık anlayışını hayata geçiren İş Bankası; bu dönemde ayrıca, müşterilerinin ve çalışanlarının sağlığını korumak adına, İşCep uygulaması üzerinden şubeye gitmeye gerek kalmadan, görüntülü görüşme ile hesap açma kolaylığı sunarak, hızlı ve kolay deneyimle müşteri olma imkânı sağladı.

Başta İşCep olmak üzere, dijital kanallardaki teknoloji uygulamalarını genişleterek, 9 milyona yakın dijital aktif müşteriye kesintisiz bankacılık hizmeti vermeyi sürdüren Banka’nın, Eylül 2020 dönemi itibarıyla toplam mevduat hacmi 2019 yılsonuna göre %25,9 oranında artış göstererek 372,5 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye bankacılık sektörüne duyulan güveni bir kez daha teyit etmiş oldu

Kaynaklarını çeşitlendirmek amacıyla, maliyet odaklı bir yaklaşımla mevduat-dışı borçlanma olanaklarından da faydalanan İş Bankası, yakın zamanda, Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya’daki 19 ülkeden 33 bankanın katılımıyla imzalanan anlaşma ile birlikte, 2020 yılında sendikasyon kredileri yoluyla toplamda 1,6 milyar dolar tutarında kaynak temin etti. Banka böylelikle, uluslararası piyasalarda, hem kendisine hem de Türkiye bankacılık sektörüne duyulan güveni bir kez daha teyit etmiş oldu.

Toplumdan kazandığını toplumla paylaşma anlayışıyla çalışan, tüm paydaşlarına değer yaratmak gayesiyle kararlılıkla faaliyet gösteren Banka, yılın ilk 9 ayında, 5,2 milyar TL düzeyinde net kâr elde etti. Dönem sonu itibarıyla sermaye yeterlilik oranı %20 seviyesinde gerçekleşen İş Bankası’nın özkaynak büyüklüğü ise 64,7 milyar TL düzeyinde oluştu.

Koç Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi

Bilimsel çalışmalarla da toplumsal gelişime destek veren Banka, Türkiye’nin aşı ve ilaç konusunda dışa bağımlılığının azalmasına ve gelecekte daha ileri aşamalar kaydederek, bu alanda dünya çapında söz sahibi ülkeler arasında yer almasına katkıda bulunma hedefiyle, Koç Üniversitesi ile birlikte Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi’ni kurdu. Banka ayrıca, 2020 yılı başında Yapay Zekâ Uygulama ve Araştırma Merkezi için de Koç Üniversitesi ile iş birliğine gitti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.