Dolar 27,2134
Euro 28,8452
Altın 1.676,98
BİST 8.304,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Sal 26°C
Çar 25°C
Per 24°C
Cum 24°C

Kalkınma Yatırım Bankası Aktiflerini Yüzde 51 Artırdı

Kalkınma Yatırım Bankası Aktiflerini Yüzde 51 Artırdı
2 Ağustos 2021 20:41

Kalkınma Yatırım Bankası aktiflerini yüzde 51, net kârını yüzde 114 artırdı. 2021’in ilk yarısında da sürdürülebilir büyümesine kararlılıkla devam eden Kalkınma Yatırım Bankası, aktiflerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51 artırarak 32,9 milyar TL’ye yükseltti.

Yılın ilk yarısında net kârını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 114 artıran Banka, Türkiye’nin geleceği için önem arz eden projelere sağladığı finansal destekle birlikte kredi hacmini 24,4 milyar TL’ye yükseltti.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası

Kalkınma Yatırım Bankası, 2021 yılının ilk altı ayına ait bilançosunu Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayınladı. Güçlü finansal performansına devam eden Banka, Ocak – Haziran döneminde aktiflerini bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 51 artırarak 32,9 milyar TL’ye yükseltti. Bankanın yılın ilk yarısındaki net kârı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 114 artarak 408,8 milyon TL’ye ulaştı.  

Yılın ikinci çeyreğinde öz kaynaklarını 3,9 milyar TL’ye çıkartan Banka, yılın ilk çeyreğinde olduğu gibi brüt takipteki kredilerinin oranını yüzde 1’in altında açıkladı. Aynı dönemde, Kalkınma Yatırım Bankası’nın sermaye yeterlilik oranı ise sektörün üzerinde gerçekleşerek yüzde 20 oldu.

Türkiye’nin geleceği için yatırımcıların yanındayız

Koronavirüs salgını kapsamında uygulanan aşı seferberliğinin ekonomide daha olumlu bir tablo yarattığını belirten Kalkınma Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, “Türkiye ekonomisi salgına rağmen 2020 yılında yüzde 1,8 büyüme kaydetti. Bu yılın ilk çeyreğinde de yüzde 7 büyüdü.  Kademeli normalleşme ile birlikte iktisadi faaliyette ve finansal görünümde olumlu bir tablo görüyoruz. Kalkınma Yatırım Bankası olarak, Türkiye’nin yarınları için yatırımcılarımızın yanında yer almaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin geleceği için kalkınma bankacılığının önemine değinen İbrahim Öztop, “Kalkınma Bankacılığı misyonumuz doğrultusunda, başta enerji, enerji verimliliği ve iklim finansmanı da olmak üzere ülkemizin geleceği için önem arz eden ve üretim potansiyelinin artmasında katma değer sağlayan önemli projeleri hayata geçirerek yatırımcılara destek olmaya devam ediyoruz.” dedi.

Yatırım Bankacılığı alanında hem kamu hem de özel sektör kuruluşlarına danışmanlık verdiklerini aktaran Öztop, “Bu alanda da ilkleri gerçekleştiriyoruz. Sorumlu bankacılık anlayışıyla 200 milyon TL tutarındaki Türkiye’nin ilk düşük karbonlu ekonomiye geçiş tahvil ihracına aracılık ettik. Aydem Yenilenebilir Enerji’nin halka arzında konsorsiyum lideri olarak görev aldık. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri bağlı ortaklıklarından Tarım Kredi Holding’e 65,8 milyon TL’lik kaynak sağlanmasında danışmanlık hizmeti verdik. T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın elektrik üretim tesislerinin özelleştirilmesi sürecinde münhasır finansal danışman, limanlar ve Kıbrıs Türk Denizcilik Ltd. Şti.’nin özelleştirilmesi sürecinde ise danışmanlık konsorsiyum lideriyiz. Finansal danışmanlık, sermaye piyasaları danışmanlığı, birleşme ve satın alma danışmanlığı alanlarında da hizmet veriyoruz. Gelecek dönemlerde de kalkınma bankacılığı, yatırım bankacılığı ve Türkiye Kalkınma Fonu faaliyetlerimiz ile ülkemizin ekonomisine katma değer sağlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.