Dolar
Euro
Altın
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Açık
İstanbul
12°C
Açık
Per 16°C
Cum 18°C
Cts 18°C
Paz 14°C

Paya Dayalı Kitle Fonlaması Masaya Yatırılıyor

Paya Dayalı Kitle Fonlaması Masaya Yatırılıyor
24 Şubat 2021 21:36

Paya Dayalı Kitle Fonlaması Masaya Yatırılıyor. Takasbank, MKK ve fonbulucu.com online yayında buluşuyor. Girişimcilik ve yatırımcılık ekosisteminde finansmana erişim sorunlarını büyük ölçüde çözecek olan Paya Dayalı Kitle Fonlaması; MKK, Takasbank ve fonbulucu.com’un katılacağı online yayında masaya yatırılıyor. Paya Dayalı Kitle Fonlaması tebliğinde payların kaydileştirilmesi ve limitlerin takibiyle görevlendirilen MKK, yatırımcıların aktaracağı fonların “emanet yetkilisi” olarak görevlendirilen Takasbank ile Paya Dayalı Kitle Fonlama platformu fonbulucu.com’un sistemin çalışma prensiplerini aktaracağı yayın, 28 Şubat Pazar günü saat 20.00’da youtube.com/c/fonbulucu üzerinden canlı olarak gerçekleştirilecek.

Takasbank, MKK ve fonbulucu.com online yayında buluşuyor
Takasbank, MKK ve fonbulucu.com online yayında buluşuyor

Girişimcilik ve yatırımcılık ekosisteminde finansmana erişim sorunlarını çözmek üzere geliştirilen ve 2019 Ekim ayında SPK tarafından tebliği yayınlanarak yürürlüğe giren Paya Dayalı Kitle Fonlaması, son zamanlar üzerine en çok konuşulan finansal sistemlerden biri. Paya Dayalı Kitle Fonlaması hakkında pek çok merak edilen varken, sistemin paydaşları bilinmeyenlere ışık tutmak üzere kolları sıvadı.

Paya Dayalı Kitle Fonlaması tebliğinde payların kaydileştirilmesi ve limitlerin takibiyle görevlendirilen MKK, yatırımcıların aktaracağı fonların emanet yetkilisi olarak görevlendirilen Takasbank ile söz konusu fonlama kapsamında SPK’ya lisans başvurusu yapan ilk şirket olan fonbulucu.com; 28 Şubat Pazar günü saat 20.00’da youtube.com/c/fonbulucu üzerinden gerçekleştirecekleri canlı yayında sistemin işleyişi hakkında merak edilenleri konuşacak.

Takasbank’ın Paya Dayalı Kitle Fonlamasındaki görevleri

Canlı yayına konuk olacak İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. Ödeme ve Transfer Hizmetleri Bölümü Direktörü Nesrin Özkurt, Takasbank’ın temel amacını, ilgili mevzuat çerçevesinde takas ve saklama hizmetlerinin nasıl yapılacağını aktararak verilecek finansal hizmetlerden bahsedecek. Nesrin Özkurt ayrıca, Paya Dayalı Kitle Fonlaması tebliği kapsamında platformlar adına açılacak hesaplar altında girişim/girişim şirketi adına toplanan fonların, kampanya süresince Takasbank tarafından nasıl bloke edileceği, kampanya sonrasında toplanan fonların girişim/girişim şirketine aktarılma süreçleri ve kampanyanın başarısız olması halinde toplanan fonların yatırımcılara iade edilme süreçleri hakkında detaylı bilgi verecek.

MKK’nın sistem içerisindeki işlevleri

Merkezi Kayıt Kuruluşu Saklama Operasyonları Başuzmanı Özgün Türköz ise yayında Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) ile ilgili bilgilerin yanında sistem içerisinde MKK’nın rolü ve işlevlerinden bahsedecek. Ayrıca, sermaye artırım işlemlerinin tamamlanmasını müteakip girişimci ve platformların sorumlulukları, MKK nezdinde hesapların kayden oluşturulması, hak sahiplerinin hesaplarına aldıkları payların aktarılması, yatırımcılar için uygulanacak prosedürler ve yatırım sınırları, girişimciler için uygulanacak fonlama ve kampanya limitleri ve işlem süreçleri hakkında detaylı bilgiler paylaşılacak.

Platformların rolü

Türkiye’de girişimcilik ekosistemini geliştirmek ve sermayeyi tabana yaymak misyonuyla faaliyetlerini sürdüren fonbulucu.com’un ev sahipliği yapacağı yayında, fonbulucu.com Kurucusu ve Genel Müdürü Hakan Yıldız da yer alacak. Hakan Yıldız,  platformların sistem içerisinde SPK, Takasbank ve MKK ile olan entegrasyonlarını, bunun önemini ve yatırımcı ve girişimciler açısından sonuçlarını değerlendirecek. Hakan Yıldız,  sistemin güvenli bir şekilde çalışmasına dair yapılan hazırlıklardan da bahsederek, işlem yapılırken nelere dikkat dilmesi gerektiğine dair ipuçları verecek.  

fonbulucu.com Platformları Hakkında:

“Gelecekte var olmak üretimle ve teknolojiyle olacak! Araştıran, üreten, geliştiren bir toplum olmalıyız” görüşünü içselleştiren fonbulucu.com platformları, Anadolu’nun kadim geleneği imeceyi online platformlarda yeniden canlandırarak, Türkiye’de girişimcilik ve yatırımcılık ekosistemini geliştirmek ve sermayeyi tabana yaymak için 2016 yılında kuruldu. fonbulucu.com, ilk olarak Ödül ve Bağış Temelli kitle fonlama modeliyle fikir, proje ve buluş sahiplerini, girişimlere finansal destek sağlayanlarla bir araya getirerek kısa sürede 24 bin kayıtlı üyeye ulaştı. fonbulucu.com, kurulduğu günden bugüne kadar 180 milyon TL’yi aşan fonlama talebi alarak girişimci ve yatırımcılara 360 derece fayda sağlayan yenilikçi bir finansman ve yatırımcılık sistemi oluşturdu. Geçen kısa sürede 28 projeye 5 milyon TL fon sağladı.

Şirket ayrıca kalkınmanın toplumsal üretim ve sosyal fayda sağlayarak gerçekleşeceği inancıyla, ulusal boyutta ‘Kitlesel Kalkınma Destek Programı’ ve BM/IsDB ile birlikte 57 ülkede yoksulluğun azaltılmasına yönelik “Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi” projelerini de yürütüyor.     

14 Ağustos 2020 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu’na lisans başvurusu yaparak ülkemizde Paya Dayalı Kitle Fonlama Platformu işletmek için başvuru yapan ilk şirket olan fonbulucu.com’un 2021 ilk çeyreğinde lisans alması bekleniyor.