Dolar 32,2520
Euro 35,1290
Altın 2.401,47
BİST 10.165,52
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
31°C
Hafif Yağmurlu
Cum 26°C
Cts 28°C
Paz 29°C
Pts 28°C

VakıfBank 2023 İlk Çeyrek Verilerini Paylaştı

VakıfBank 2023 İlk Çeyrek Verilerini Paylaştı
15 Mayıs 2023 20:48

2023 yılının ilk çeyreğinde aktif büyüklüğünü geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 oranında artırarak 1,8 trilyon TL’ye yükselten VakıfBank, Türkiye’nin en büyük ikinci bankası olma konumunu pekiştirdi.

VakıfBank, tüm Türkiye’yi derinden üzen deprem felaketinin yaralarını sarmak ve bölgedeki vatandaşlara destek olmak amacıyla 2023 yılının ilk çeyreğinde toplam 12 milyar TL bağışta bulundu. Bankanın yılın ilk çeyreğinde faaliyetlerinden elde ettiği net kâr 4 milyar 503 milyon TL olarak gerçekleşti.

Nisan ayında 69’uncu kuruluş yıl dönümünü kutlayan VakıfBank, 2023 yılı birinci çeyreğe ait finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

VakıfBank’ın nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla Türkiye ekonomisine sağladığı finansman desteği yıllık bazda yüzde 60 artarak 1,4 trilyon TL’ye ulaştı. Aynı dönemde nakdi kredileri yıllık yüzde 69 artışla 1,1 trilyon TL seviyesini ulaşırken, aktif toplamı ise yıllık yüzde 64 artışla 1,8 trilyon seviyesini aştı. Böylece nakdi krediler ve toplam aktifler için pazar payları sırasıyla bir önceki yılın aynı dönemindeki seviyeleri olan yüzde 11,7 ve yüzde 10,9’dan, yüzde 12,8 ve yüzde 11,5’e yükseldi. Bu büyüklükte bir banka olarak sermaye rasyolarını da güçlü seviyelerde tutmayı önceliklendiren VakıfBank, hakim ortağı Türkiye Varlık Fonu ile gerçekleştirilen ve sermaye rasyoları üzerinde yaklaşık 284 baz puanlık pozitif etki yaratan 32 milyar TL tutarındaki tahsisli sermaye artırımı işlemi ile özkaynaklarını daha da güçlendirdi.

“İlk çeyrek finansal sonuçlarımız VakıfBank’ın güçlü konumunu ortaya koydu”

Bankanın birinci çeyrek finansal sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketlerinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi ve VakıfBank’ın sahip olduğu dayanışma ruhuyla bölgede hayatın normale dönmesi için gereken tüm desteği verdiğini ifade etti. Üstünsalih, “Türkiye’nin en büyük iki bankasından biri olarak sürdürülebilir finansal hizmet anlayışımızı ön planda tutarak güçlü teknolojik altyapımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlk çeyrek finansal sonuçlarımız da Bankamızın güçlü konumunu bir kere daha ortaya koydu. Aktif büyüklüğümüz, sağladığımız kredi destekleri, mevduatlarda ulaştığımız nokta ve gerçekleştirdiğimiz yurt dışı finansman işlemleri ile yıla hızlı bir başlangıç yaparak milli ekonomiye desteğimizi hız kesmeden sürdürüyoruz. 69’uncu yaşımızda da ülkemizin ekonomisini büyütmeye ve toplumun tüm kesimlerine ulaşırken nice başarılara imza atmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

TL mevduatlar çeyreklik bazda yüzde 22 arttı

VakıfBank, ana fonlama kalemi olan mevduat tarafında da başarılı bir dönemi geride bıraktı.  Bankanın toplam mevduatları çeyreklik bazda yüzde 11 ve yıllık bazda yüzde 83 artış ile 1,3 trilyon TL seviyesine ulaşırken, TL mevduatları ise çeyreklik bazda yüzde 22 ve yıllık bazda yüzde 139 oranında artarak 829 milyar TL seviyesine yükseldi. VakıfBank, yaklaşık 184 milyar TL’ye ulaşan kur korumalı mevduat hesapları ürün grubuyla ve etkin bilanço yönetimi sayesinde de Türk Lirası tarafında aktif-pasif vade farkını azaltmaya devam etti.

VakıfBank, Türk bankaları arasında tek seferde gerçekleştirilen en büyük tutarlı DPR seküritizasyon ve fonlama işlemine imza attı

Yurt dışından elde ettiği kaynaklarla Türkiye ekonomisine katkıda bulunmayı sürdüren VakıfBank, gerçekleştirilen DPR seküritizasyon işlemi sayesinde uluslararası piyasalardan toplam 2 milyar ABD Doları tutarında yeni kaynak sağladı. Vadeleri 4 ve 5 yıl olmak üzere iki dilimden oluşan ve toplam 9 yabancı bankanın katılımıyla gerçekleştirilen bu işlem, Türk bankaları arasındaki hem tek seferde gerçekleştirilen en büyük tutarlı seküritizasyon işlemi hem de yine tek seferde gerçekleştirilen en büyük fonlama işlemi olma özelliğini taşıyor. VakıfBank’ın konsolide olmayan 31 Mart 2023 tarihli bilançosunun önemli finansal göstergeleri:

ETİKETLER: