Dolar 31,2247
Euro 33,9213
Altın 2.038,18
BİST 9.193,22
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu
İstanbul
14°C
Az Bulutlu
Cum 12°C
Cts 12°C
Paz 15°C
Pts 14°C

VakıfBank YUVAM Hesabı Devreye Aldı

VakıfBank YUVAM Hesabı Devreye Aldı
16 Şubat 2022 18:25

VakıfBank YUVAM Hesabı devreye aldı. Yurt dışında yaşayan ve birikimlerini Türkiye’de değerlendirmek isteyenlere yönelik YUVAM Hesabı, birikimleri olası kur değişikliklerinden korurken ilave getiri imkanı da sunuyor.

VakıfBank, “Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi” uygulaması kapsamında YUVAM Hesabı’nı hayata geçirdi.

YUVAM Hesabı Kimler Açabilir?

 • Adres kayıt sisteminde yerleşim yeri bilgisi olarak yurt dışı adresi kayıtlı T.C vatandaşları
 • Mavi Kart sahipleri
 • Yurt dışında oturma veya çalışma izni ya da hakkı bulunan T.C. vatandaşları.

YUVAM Hesabı Özellikleri

 • Hesabın vade sonunda kur farkından kaynaklı gerçekleşebilecek olası kazancınız ve ilave getiri toplamı mevduat faiz getirinizden daha yüksek olur ise, kur farkı ve ilave getiri tutarı hesabınıza yansıtılır. (Örnek hesaplamalara aşağıda yer verilmiştir.)
 • 1 Şubat 2022 ve sonrasında Bankamıza yurtdışı bankalardan transfer edilen USD/EUR/GBP para cinsi mevduatlar için YUVAM hesabı açılabilecektir.
 • Hesabınızı Şubelerimiz aracılığı ile 10.00-16.30 saatleri arasında, VakıfBank Mobil, İnternet Bankacılığı aracılığıyla 7/24 açabilirsiniz.
 • Dövizden TL’ye geçerken TCMB tarafından saat 10:00/11:00/12:00/13:00/14:00/15.00 saatlerinde yayınlanacak özel dönüşüm kurundan yararlanabilirsiniz.
 • Hesap açılış tarihinde TCMB’nin en son açıkladığı USD/EUR/GBP/ALT kuru/fiyatı baz alınır.
 • Hesap vade bitiş tarihinde TCMB’nin saat 11:00’de yayınladığı kur/fiyat bilgisi dikkate alınır.
 • Hesabınızı vadesinden önce kapatmanız durumunda, hesap açılış kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB’nin 11:00’ de açıkladığı kur karşılaştırılır. Açılış kuru, kapanış tarihindeki kurdan düşük ise herhangi bir kur farkı ödemesi gerçekleştirilmez. Hesap açılış kuru, hesap kapanış tarihindeki kurdan yüksek ise kur farkı hesabınızdan tahsil edilir.
 • Vade sonunda, faiz tahakkuku gerçekleştikten sonra hesap otomatik olarak kapatılarak, bakiye vadesiz hesaba aktarılacak olup yeniden vade uzatımı yapılamayacaktır.
 • Ürüne özel uygulanacak stopaj oranı sıfır(0) olacaktır.
 • Hesap vade süreci boyunca, para çekme ve para yatırma işlemlerine kapalı olacaktır.

YUVAM Örnek Hesaplama

TCMB İlave getiri oranları

3 ay vadeli:%0

6 ay vadeli:%1

12 ay vadeli:%1,5

24 ay vadeli:%2

1.000.000 TL bakiye ile USD endeksli olarak %14,00 faiz oranından, 181 gün vadeli, saat 11.10’ da hesap açıldığı ve hesabın açıldığı gün saat 11.00’de TCMB’nin açıkladığı kurun 12,50 TL olduğu varsayımı altında;

Müşterinin 1.000.000 TL bakiyesinin USD karşılığı 80.000 USD olacaktır.

TCMB ilave getiri tutarı:5.355,62-TL olacaktır.

Hesabın vade sonu tarihinde müşterinin faiz getirisi %14,00 faiz oranından hesaplandığında 69.424,66 TL olacaktır. (Stopaj oranı “0”)

A. Vade sonu tarihinde TCMB’nin saat 11.00’de açıkladığı USD kuru 10,00 olur ise müşterinin kur kaybı 200.000 TL olacaktır. Bu durumda Müşteri kur kaybına karşı korumaya alınmış olacak ve müşterinin faiz getirisi faiz tahakkuk döneminde hesaba yansıtılarak hesabın güncel bakiyesi 1.069.424,66 TL olacaktır.

B. Vade sonu tarihinde TCMB’nin saat 11.00’de açıkladığı USD kuru 12,60 olur ise müşterinin kur getirisi 8.000 TL olacaktır. Bu durumda Müşterinin faiz getirisi kur getirisinden büyük olduğu için faiz tahakkuk döneminde hesabın güncel bakiyesi 1.069.424,66 TL olacaktır.

C. Vade sonu tarihinde TCMB’nin saat 11.00’de açıkladığı USD kuru 13,50 olur ise müşterinin kur getirisi 80.000 TL olacaktır. Bu durumda Müşterinin kur getirisi faiz getirisinden büyük olduğu için faiz tahakkuk döneminde hesabın güncel bakiyesi 1.085.355,62 TL olacaktır.

D. Vade sonu tarihinde TCMB’nin saat 11.00’de açıkladığı USD kuru 13,36 olur ise müşterinin kur getirisi + merkez bankasının ilave getirisi banka faiz getirisini geçektir. Bu durumda güncel bakiyesi 1.074.100 TL olacaktır.

YUVAM Hesabı ile birikimler büyümeye devam edecek

VakıfBank YUVAM Hesabı Devreye Aldı
VakıfBank YUVAM Hesabı Devreye Aldı

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, yeni hesaba ilişkin değerlendirmesinde, “Sürdürülebilir bankacılık yaklaşımımız gereği kendisiyle birlikte ülke ekonomisini de büyütme hedefiyle hareket eden bir banka olarak, Türk Lirası’nın değer kazanımını desteklemek üzere ekonomi yönetimimiz tarafından geliştirilen uygulamaları hızla hayata geçirmeye önem veriyoruz.

Bu kapsamda önce Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı’nı hemen ardından da Dövizden ve Altından Dönüşümlü Kur ve Fiyat Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı’nı ilk devreye alan bankalar arasında yer aldık. Şimdi ise YUVAM Hesabı ile yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza da birikimlerini ülkemizde değerlendirirken, her koşulda kazanımlarını koruyacakları bir tasarruf alternatifi sunuyoruz. YUVAM Hesabı açmak isteyen müşterilerimiz, şubelerimizin yanı sıra VakıfBank Mobil ve internet bankacılığından da işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. Bu süreçte Türk Lirası’na güvenen vatandaşlarımız için biz de üzerimize düşeni yapmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Yurt dışında yaşayan, oturma veya çalışma izni ya da hakkı bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Mavi Kartlı müşterilerin, yurt dışı bankalardaki hesaplarından VakıfBank’a transfer edeceği dolar, Euro ve sterlin para birimlerindeki tasarruflar, Merkez Bankası’nın özel dönüşüm kuru ile TL’ye dönüştürülecek.

Dövizden dönüşümlü kur korumalı hesaplarda olduğu gibi YUVAM Hesabı sahipleri de kur korumasının yanı sıra hesabın vadesine göre değişen oranlarda Merkez Bankası ilave getirisinden yararlanabilecek. Hesabın vade sonu tarihinde, hesabın faiz getirisi ile kur farkı getirisi ve Merkez Bankası ilave getiri tutarı toplamı kıyaslanacak ve büyük olan miktar hesaba yansıtılacak. YUVAM Hesabı’nda stopaj oranı sıfır olacak.


18 yaş altı banka hesabı nasıl açılır? Velisiz olarak banka hesabı açılır mı? 18 yaş altı banka kartı veren bankalar hangileri? Cevapları için ilgili konuları okuyabilirsiniz.

ETİKETLER: ,