Dolar 32,2020
Euro 35,0069
Altın 2.504,53
BİST 10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Paz 23°C
Pts 23°C
Sal 24°C
Çar 23°C

Coursera’nın Türkiye’yi Kapsayan 2023 Yılı Küresel Beceriler Raporu Yayınlandı

Coursera’nın Türkiye’yi Kapsayan 2023 Yılı Küresel Beceriler Raporu Yayınlandı
27 Haziran 2023 01:45

Rapora göre Türkiye’deki öğrenenler iş becerileri konusunda üstün başarı sergilemenin yanı sıra yapay zeka konularına büyük ilgi gösteriyor.

Coursera‘nın yıllık Küresel Beceriler Raporu‘nun sonuncusu yayınlandı. Rapor öğrenenlerin hızlı küreselleşme, dijital dönüşüm ve yapay zeka alanındaki ilerlemelerden etkilenerek, dijital ve sosyal beceriler yönündeki talebi tazelediğine işaret ediyor. Raporda aynı zamanda Türkiye’deki öğrenenlerin iş becerileri konusunda üstün başarı sergilediklerini ve yapay zeka ile ilgili derslere büyük ilgi gösterdiklerini ortaya koyuyor. Coursera, öğrenenlerin en büyük yatırım potansiyeli taşıyan veri bilimi ve teknoloji alanlarında kendilerini geliştirmeye devam etmelerinin, onlara daha fazla avantaj sunacağına dikkat çekiyor. 

Dünyadaki 124 Milyon Öğrenen Arasında Türkler Yüzde 76 ile Temel İş Becerilerinde Yüksek Yetkinlik Gösterdiler

Küresel Beceriler Raporu 2023 geçtiğimiz yıl içinde bir yeni beceri geliştirmek için Coursera’yı kullanan 100’den fazla ülkede 124 milyon öğrenenin verilerine dayanarak oluşturuldu. Raporda dijital ekonomilerde istihdama yön veren ve en çok talep gören üç beceri alanı olan ekonomi-iş, teknoloji ve veri bilimi karşılaştırıldı. Karşılaştırılan beceri düzeylerinde 76% ve üzeri “öncü”, 51-75 % arası “rekabetçi”, 26-50 % arası “gelişmekte” ve 25 % ve altı “geri kalmış” olarak kabul ediliyor. Rapora göre, Türkiye’deki öğrenenler, yüzde 76 ile temel iş becerilerinde yüksek yetkinlik gösterdiler. Öğrenciler strateji ve operasyonlar (100%), iş finansı (91%), insan kaynakları (86%) ile liderlik ve yönetim (86%) alanlarında da öncü skorlar elde ettiler.

Coursera’nın Türkiye’yi Kapsayan 2023 Yılı Küresel Beceriler Raporu Yayınlandı

Web Geliştirme’deki Skor Yüksek; Matematik Ve İstatistik Skorları Düşük

Buna karşılık, Türkiye’deki öğrenenlerin Teknoloji ve Veri Bilimi alanlarındaki skorları o kadar güçlü değildi ve genel beceri yetkinlik skorları da sırasıyla yüzde 57 ve 56 olarak kaydedildi. Bununla birlikte, Türk öğrenenler bu alanların bazılarında üstün başarılar sergilediler. Teknoloji alanındaki skorlar; Web Geliştirme (90%), İşletim Sistemleri (71%) ve Güvenlik Mühendisliği (67%) oldu. Veri Bilimi alanındaki skorlar ise Matematik’te (69%), Makine Öğrenimi’nde (63%), Olasılık ve İstatistik’te (58%) rekabetçi olarak kaydedildi. 

Coursera’nın Türkiye’yi Kapsayan 2023 Yılı Küresel Beceriler Raporu Yayınlandı

2023 Küresel Beceriler Raporu ayrıca Türkiye’deki öğrenenlerin diğer öğrenenlere göre platformda daha fazla kaydolduğu belirli beceri setlerini inceleyen aşırı endeksleme becerilerini de analiz etti. Buna göre, diğer ülkelere kıyasla Türk öğrencilerin yapay zeka ile ilgili becerilere daha fazla yatırım yaptığı görülmekte. Bu beceriler arasında Yapay Sinir Ağları (1.46x), Bilgisayar Görüsü (1.38x) ve Derin Öğrenme (1.38x) bulunmaktadır. Ayrıca Türk öğrenenlerin liderlik becerilerine de daha fazla yatırım yapma eğiliminde olduğu görüldü. Bu beceriler arasında İnsan Öğrenmesi (1.96x), Kültür (1.43x) ve Problem Çözme (1.42x) bulunmakta.

CEO Jeff Maggioncalda: “Doğru Beceriler Yetki Belgeleri İle Birleştiğinde Yereldeki İşgücüne Dünyadaki İşgücüne Katılması İçin Eşsiz Fırsatlar Sunuyor” 

Coursera’nın Türkiye’yi Kapsayan 2023 Yılı Küresel Beceriler Raporu Yayınlandı

Coursera’nın CEO’su Jeff Maggioncalda, ” Eğer doğru beceriler ve yetki belgelerine sahip olurlarsa, dijital işlerin ve uzaktan çalışmanın yükselmesi, yerel işgücü yeteneklerinin dünya genelindeki işgücüne katılması için eşsiz fırsatlar sunuyor.” dedi. “Bu rapor, becerilerdeki değişim yönü ve dünyada hızla artan nitelikli yeteneklerin uygunluğu hakkında değerli bir içgörü sunuyor. Böylece kurumlara insan sermayesi ve işgücü stratejilerini oluşturmada yardımcı oluyor” dedi.

Küresel sıralamada 39. sırada yer alan Türkiye’de 1.1 milyondan fazla Coursera öğrencisi bulunuyor. Yaş ortalaması 32 olan öğrencilerin yüzde 43’ü kadın. Yüzde 42’si mobil cihazlar üzerinden öğrenimlerini sürdürmekte olan Türkiye’deki öğrenciler yüzde 35’lik bir büyüme oranıyla, dijital işlere hazırlanmak için giderek daha fazla Profesyonel Sertifika programlarına yatırım yapmakta. 

Raporun tamamını indirmek, bir ülkeye veya bölgeye özgü bilgilere ulaşmak için https://coursera.org/skills-reports/global adresini ziyaret edebilirsiniz.

Coursera Hakkında

Coursera, dünya standartlarında eğitim herkesin erişimini sağlama misyonuyla iki Stanford Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri profesörü Andrew Ng ve Daphne Koller tarafından 2012 yılında kurulmuştur. 31 Mart 2023 itibarıyla 124 milyondan fazla kayıtlı öğrenciyle şu anda dünyanın en büyük çevrimiçi öğrenme platformlarından biridir. Coursera, dersler, yeterlilik belgeleri, uzmanlıklar, mesleki sertifikalar, rehberli projeler, lisans ve yüksek lisans derecelerini de kapsayan geniş bir ders programı ve yetki belgeleri sunmak üzere dünyada 300’den fazla önde gelen üniversite ve endüstri iş ortağı ile iş birliği yapmaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki kurumlar, veri bilimi, teknoloji ve işletme gibi alanlarda çalışanlarına, vatandaşlarına ve öğrencilerine beceri geliştirmek ve yeni beceri kazandırmak için Coursera’dan yararlanmaktadır. Coursera, Şubat 2021’de B Corp ünvanını almıştır. Türkiye’de yaklaşık 1,1 milyon kayıtlı kullanıcısı olan platformdaki kayıtlı kullanıcıların %47’si kadın, %53’ü erkek kullanıcılardan oluşmaktadır. Kullanıcıların yaş ortalaması 32’dir. Coursera Türkiye’de üniversite seviyesinde Yeditepe, MEF ve lise seviyesinde Hisar Okulları ile iş birliği yapmaktadır.