Dolar 18,6411
Euro 19,6519
Altın 1.077,00
BİST 5.005,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
17°C
Hafif Yağmurlu
Cts 20°C
Paz 17°C
Pts 11°C
Sal 11°C

Koç Holding’den 3,5 milyar TL net kar

Koç Holding’den 3,5 milyar TL net kar

25 Mayıs 2020 17:32

Koç Holding’den yapılan söylemeye göre, Koç Holding, 2020 senesinin ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 39,4 milyar TL kazanç elde ederken, 3,5 milyar TL ana ortaklık hisseyi net yarıyıl kârı söyledi. Net yarıyıl kârının 3,4 milyar TL’lik kısmı bir kereye mahsus harekâtlardan elde edildi.

Söylemede görüşlerine yer verilen Koç Holding Üst İdareyicisi CEO Levent Çakıroğlu, şunları kaydoldu:

“Çağımızda eşini yaşamadığımız küresel bir sıhhat kriziyle karşı karşıyayız. Kamu sıhhatini, cemiyetsel yaşamı, iş yapış şekillerini ve küresel ekonomiyi derinden etkileyen bu salgının tesirlerini kısa ve uzun vadeli tasarılarımızda çok istikametli olarak ele alıyoruz.

Salgın her ne kadar ülkemizdeki tesirini mart ayının ikinci yarısında göstermeye başlasa da dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren bir topluluk olarak corona virüsün tesirlerine daha erken maruz kaldık.

Yurt dışı harekâtlarımızda edindiğimiz tecrübeler istikametinde temkinlerimizi geciktirmeden aldık. Salgın sürecinin en başından itibaren çalışma dostlarımızın ve ailelerinin sıhhati en ehemmiyetli önceliğimiz oldu.

Şirketlerimiz devamlı olarak hizmet vermeyi sürdürürken, ülkemizin corona virüsle çabasına dayanak olmak emeliyle hiç zaman kaybetmeden eforlarımızı birleştirdik. Tüm imkânlarımızı kullanarak fabrikalarımızda solunum makineyi ve sıhhat donanımları imali hakikatleştirdik. Koç Holding’de kriz idare merkezimizi kurduk, sıhhat ve güvenlik başta olmak üzere Topluluğumuz genelinde uygulanacak ana ilkeleri tanımladık.”

“SALGININ TESİRLERİNİ İKİNCİ ÇEYREKTE DAHA NET OLARAK GÖRECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Salgın idaresini cemiyetsel mesullük ve iş kollarının yönetimi olmak üzere iki ana stratejik dingilde yürüttüklerini belirten Çakıroğlu, şunları ifade etti:

“Sağlam bilançomuz, eforlu likiditemiz, tecrübeli idare kadromuz ve çevik idare kavrayışımız sayesinde salgın sürecini eforlu bir biçimde idarıyoruz. Bir Hayli farklı senaryoya müteveccih tasarılamalarımız istikametinde firmalarımızı dalgalanmalara karşı gözetirken, yeni şartlara süratli bir biçimde adapte olmalarını sağladık.

Virüs salgınının tesiri ile değişen makroekonomik şartlar çerçevesinde topluluk firmalarımızla beraber önümüzdeki yarıyıl için temennilerimizi yine gözden geçirdik.

Sektörler bazında baktığımızda, 2020 senesine eforlu bir biçimde başlayan otomotiv sanayiinde imal, salgının küresel tedarik zincirine olan tesiri ve yurt dışı arzındaki düşüş sebebiyle Mart ayı sonundan başlayarak nisan ayı süresince geçici olarak durdu.

Değişik yandan genel ticari faaliyetlerin iç ve dış piyasalarda topallaması ve salgının mazot arzı üzerindeki tesirleri enerji sektöründe de sezildi. Tüm bunları göz önüne aldığımızda salgının doğrudan tesirlerini ikinci çeyrekte daha net olarak göreceğimizi düşünüyoruz.

Değişik yandan bu yarıyıl özellikle Koç Topluluğu olarak likidite ve borçlanma kriterleri mevzusundaki tavizsiz duruşumuzun, ne kadar ehemmiyetli olduğunu da bir kere daha gösterdi.

Çeşitlendirilmiş portföy yapımız ile yurt içi, yurt dışı piyasalardaki eforlu konumlanmamız sayesinde salgının negatif tesirlerini muhtemel olan en iyi biçimde idaremeye devam ediyoruz. Bayağılaşma süreci için de tüm tasarılamalarımızı bitirmiş vaziyetteyiz.

“DÜNYAYA MİSAL GÖSTERİLMEK BİZLERİ GURURLANDIRDI”

Koç Topluluğu’nun Kurucusu Merhum Vehbi Koç’un “Ülkem varsa ben de varım” felsefesinin bu süreçte de yollarını aydınlattığını vurgulaya Çakıroğlu, şunları kaydoldu:

“Köklerini geçmişten alan, suratını ise geleceğe dönmüş bir Topluluk olarak, geriye dönüp 94 senelik geçmişimize bakınca, geleceğe ait mesullüğümüzü omuzlarımızda daha fazla seziyoruz. Koç Topluluğu’nun müessesesel kültürü ve kıymetlerinden aldığımız eforla memleketimize en iyi biçimde hizmet etmek için tüm firmalarımızla seferber olduk.

Koç Topluluğu olarak dijital mutasyon stratejimizin sağladığı efor ve elastiklik sayesinde salgınla çabada bir yandan cemiyete hizmet vermeyi sürdürürken, değişik taraftan fabrikalarımız süratli bir mutasyona imzalaydı. Arçelik, Tofaş, Ford Otosan ve Türk Traktör sıhhat donanımları üretmeye başladı. İnsan yaşamına değen bu uygulamalar, aynı zamanda Topluluk olarak başkalaşımı merkezimize alan çevik idare kavrayışımızın ve ülkemizin imal marifetlerinin en hoş göstergesi oldu.

Arçelik mühendislerinin salgınla gayretin en kritik gereksinimlerinden biri olan solunum makineyi yapımındaki zaferi yalnızca Topluluğumuzun değil tüm Türkiye’nin şerefi oldu. Divan Grubu, otellerini corona virüsle çabada emek veren sıhhat çalışanlarına açarak herkesin gönlünü kazandı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılmış olan Ulusal Dayanışma Kampanyası’na Yapı Kredi, Tüpraş, Opet ve Aygaz’ın dayanaklarıyla toplam 20 milyon lira katkı sağladık.

Corona virüsle çaba günlerinde ülkemizin ve cemiyetimizin iyileşmesine destekledimek üzere attığımız bu adımlar dünyada da eko buldu. Dünya Ekonomik Forumu tarafından küresel ölçekte salgınla çabada iyi misallerin altını çizmek için yapılan söylemede, Türkiye’nin en büyük işletmeler Topluluğu olarak bizim corona virüs ile çaba etmek için kaynaklarımızı seferber ettiğimiz vurgulandı. Bu biçimde misal gösterilmek, Topluluğumuz bünyesinde büyük emek sarf eden tüm çalışma dostlarımıza büyük bir onur yaşattı.”

ETİKETLER: