Dolar 20,7469
Euro 22,3493
Altın 1.310,774
BİST 4.886,91
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
26°C
Parçalı Bulutlu
Cum 22°C
Cts 23°C
Paz 23°C
Pts 23°C

Hüseyin Duru: Daha Çok Acente, Daha Çok İstihdam

Hüseyin Duru: Daha Çok Acente, Daha Çok İstihdam
18 Eylül 2020 12:46

İTO Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin Duru

İTO Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin Duru İFHA Haber olarak gündeme ve sektörde dair sorularımızı cevapladı

İnşallah bu salgından tüm insanlık alemi en az etkilenerek kurtulur.

Pandemi dönemi bir Sigorta Acentesi ve İTO Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin DURU için ne anlam ifade ediyor? Nasıl bir dönem yaşıyorsunuz? Bize kısaca bahseder misiniz?

Tabi bu pandemi dönemi daha önce yaşadığımız bir durum değil. Herkesin bu salgını ciddiye alması ve uyarılara kulak vermesi gerekiyor. Sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz, çalışma düzenimiz değişti. Tüm işyerleri için aynı sıkıntı devam ediyor.  Evden çalışmalar çoğaldı ama evden çalışması mümkün olmayan işyerleri için durum daha vahim. İnşallah bu salgından tüm insanlık alemi en az etkilenerek kurtulur.

Pandemi ile beraber sigorta acentelerinin çalışma hayatında madden ve manen neler değişti? Bu değişikliğin daha ne kadar süreceğine dair bir öngörünüz var mıdır?

Sigorta acenteleri için mutlaka sıkıntılı bir dönem. Evden çalışma imkânımız var, tecdit poliçeleri yapabiliyoruz ancak yeni müşteri edinmede zorluk çekiyoruz. Pandemi döneminde tabi ki madden zorluklar yaşadık, manen evlere kapanmak tüm insanlar için olduğu gibi bizimde psikolojimizi bozdu ama ilk günlerdeki panik durumumuz kalmadı. Bu durum kanaatimce 2021 Nisan-Mayıs aylarına kadar devam edecek gibi görünüyor.

Sektörün kılcal damarlarını kökertirseniz bu sektör büyümez

Mevzuatta ki yeni gelişmeler ile beraber Sigorta Acentelerinin kazanımları ya da kayıplarına dair güncel görüşleriniz NELERDİR?

Acentelerin kazanımları pandemi ile kısmen azaldı. Ardından 9 Mayıs kararnamesi ile bir panik havası, herkes poliçe satabilecek algısı oluştu. Bu mevzuat düşünülmeden alınmış bir karardı. Acenteden teknik müdür, fiziksel uygunluk, ofis vs. gibi bir sürü prosedür istenirken diğer satış kanalları bunların hiçbirine uymadan poliçe satabilecekler. Poliçe acenteden alınır. Bankadan, PTT’den , Turkcell’den vs. alınmaz. Çünkü satış sonrası hizmet alamazsınız. Sektörün kılcal damarlarını kökertirseniz bu sektör büyümez.

Daha çok acente, daha çok istihdam. Acenteler yeri geldiğinde oto tamircisi, tesisatçı, doktor olup müşteriye 7/24 hizmet vermektedir. Bu mevzuat acente arkadaşlarımızın şevkini kırmıştır. Bizim morale ihtiyacımız var ve çalıştığımız şirketlerin bizim yanımızda olduklarını hissettirmeleri gerekmektedir. İnşallah tez zamanda 9 Mayıs kararnamesi değişir ve rahat bir nefes alırız.

Türkiye’mizin daha çok acenteye ihtiyacı var ama kalıcı olmak kaydıyla

SİGORTA ACENTELERİNİN kalıcı ve sürekli gelişimini önemseyen politikalar güttüğünüzü yakından biliyoruz. Sigorta Acentesi meslektaşlarınıza ve bu mesleğe atılacak olan yeni ‘’acente adaylarına’’ neler önerirsiniz? Tavsiyeleriniz nelerdir?

Acentelerin kalıcı olmaları ve kendilerini sürekli çağın gereksinimlerine göre geliştirmeleri gerekmektedir. Hiçbir acente arkadaş endişelenmesin, mesleğine dört elle sarılsınlar. Sonunda günü kurtarmak için yılsonunu iyi kapatmak için çeşitli politikalar izleyen şirketler anlayacaklar ki bu iş acentesiz olmaz. Uzun vadeli düşünelim. Tüm aktörler bilgi alışverişi içinde olsunlar. Sektöre yeni girecek olan gençlere bunu özellikle üstüne basa basa belirtiyorum gençlere diye çünkü bir şirkette, firmada CEO’luk, genel müdürlük yapmış olanların acentelik alıp sektöre yeni giren gençlerin önünü kesmesinler. Müşteriye ihtiyacı olan ürünü satan, dürüst olan arkadaşların her zaman her konuda yanında olacağımdan emin olun. Türkiye’mizin daha çok acenteye ihtiyacı var ama kalıcı olmak kaydıyla.

Bildiğiniz üzere, Katılım Finans ve Sigorta Sektörünü, Hizmet sektörünü merkezine alan ve aynı zamanda sizler gibi tüm ekonomik dinamikleri de içselleştiren genç bir haber kanalıyız.  Bu alanda ki önemli bir açığı doldurmak üzere yol çıktık. Genç bir haber kanalı olarak bizlere neler önerirsiniz?

Öncelikle hayırlı olsun. Allah utandırmasın. Sizlerden katılım, finans ve sigorta sektörünün tüm aktörleri ile tarafsız güncel konuları inceleyerek, tarafsız ve yansız bir politika izlemenizi bekliyorum.

Satış sonrası hizmeti ancak acente verir

Son olarak MESLEK KOMİTESİ olarak sektörünüze, meslektaşlarınıza ve müşterilerinize sektörüne vereceğiniz mesajlar var ise eğer memnuniyetle dinlemek isteriz.

Tüm acente, broker, eksper arkadaşlarımızın isteklerini bize iletmelerini arzu ediyorum. Sigorta yaptırırken aldığınız poliçe içeriğini ve hizmet aldığınız acenteyi inceleyin. Satış sonrası hizmeti ancak acente verir. Eğitim, bilgi güncelleme çok önemlidir. Şirketlerimizin ürün çeşitliliğini çoğaltmaları, sorumluluk poliçelerinin sayısını arttırmalarını ve takip mekanizması kurulmasını beklemekteyim.

Şirketler acentelerine ekran kapatırım, acenteliğini kapatırım gibi söylemler yerine yapıcı olmalarını ve acentelerine güvenmelerini bekliyorum. Ayrıca eksperlik mekanizmasının şirketlerin baskısından kurtulup, tarafsız hasar tespiti yapmaları, gerçek hasarı şirketlerin en kısa zamanda ödemesi sektörün büyümesini sağlayacaktır. Şirketlerin fiyat politikaları müşterilerde güvensizlik yaratmaktadır. Aynı iş koluna bir şirket 7,500 TL , diğeri 12,500 TL fiyat verirse ve trafik poliçelerindeki tavan, taban markası bu kadar açık olursa gel de güven sigortacılara…

ETİKETLER: , ,