Dolar 20,1417
Euro 21,6122
Altın 1.257,42
BİST 4.768,56
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Az Bulutlu
İstanbul
24°C
Az Bulutlu
Çar 25°C
Per 24°C
Cum 23°C
Cts 23°C

Maltepe Üniversitesi 2020-2021 eğitim öğretim yılını açtı

Maltepe Üniversitesi 2020-2021 eğitim öğretim yılını açtı
5 Ekim 2020 14:57

Maltepe Üniversitesinde “yeni normal” açılış

Online açılışta orkestrayı Rektör yönetti

*Covid-19 önlemleri kapsamında uzaktan eğitim altyapısıyla vakıf üniversiteleri arasında öne çıkan Maltepe Üniversitesi 2020-2021 eğitim-öğretim dönemini online törenle başlattı. Üniversite öğrencileri için verilen konserde ise, orkestrayı Rektör Prof. Dr. Şahin Karasar yönetti.

2019-2020 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde Covid-19salgını nedeniyle uygulanan online eğitimde vakıf üniversiteleri arasında lisans düzeyinde en fazla online ders ve canlı sınıf uygulaması başarısına imza atan, mezuniyet törenini de online gerçekleştiren Maltepe Üniversitesi’nde 2020-2021 eğitim-öğretim yılı da online törenle açıldı. Açılış töreni web sitesi ve sosyal medya hesaplarından yayınlandı.

Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere, Bakanlıklar ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) karar ve tavsiyelerini yeni eğitim-öğretim döneminde uygulayacak olan Maltepe Üniversitesi yeni normalleşme sürecine uygun olarak üniversite açılış törenini online olarak gerçekleştirdi. Uzaktan eğitim için online dersler, uygulamalar için altyapısı hazır olan Maltepe Üniversitesi’nin açılış töreni Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar’ın konuşmasıyla başladı. Karasar, “2020-2021 akademik yılında, mesafelere yenik düşmeden, pek çok başarıya birlikte imza atmayı hedeflediklerini” söyledi. İlk açılış dersinde üniversiteli olmanın, çalışmanın ve başarmanın üzerinde duran Prof. Dr. Karasar, üniversitenin “bilimin evi” olduğunu ve bu evde eğitimin, yıllarla sınırlı olmadığını vurguladı.

“Durmadan, bıkmadan çalışın”

Üniversiteli olmanın; bilgi tüketicisi ve bilgi üreticisi olmak, öğrenme ihtiyacını damarlarında hissetmek, problem çözmek, akademik kapitalizmin duvarları arasına sıkışmadan, bir kâşif ruhuyla çalışmak anlamına geldiğini belirten Karasar, şunları söyledi:

“Üniversite eğitimi yalnızca kitapların içindeki bilgileri öğrenmekten ibaret değil. Üniversite deneyim kazandırır. Öğrenmek; dönüşümdür, değişimdir, deneyimdir. İlhamın açtığı kapıdır deneyim. Üniversiteler de bu kapının açılması için fırsat yaratır. Aydın olma bilinciyle bu kapıyı açmak, elimizdeki altın anahtardır. Bu yolda durmadan, bıkmadan çalışınız. Unutmayınız ki bugün vereceğiniz emekle vatanın geleceğinde söz söyleyecek nesiller sizler olacaksınız. Başarmak cesaret ister, azimle çalışmak ister! İşte Atatürk’ün bu yaklaşımla attığı adımlar, bizler için her zaman rehber olmuştur. Üniversiteli olmak; geleneğini bilmek, global yaklaşıma sahip olmak ve kararlılıkla adım atmak, önündeki engelleri azimle çalışarak aşmak demektir. Üniversiteli olmak; ilklere imza atmak, dünyanın ayaklarını yerden kesecek hikayeler yazmak demektir. Üniversiteli olmak, maneviyat, merhamet, şükür sahibi olmak; iyi insan olmak demektir. Özetle üniversiteli olmak; dünyada hoş bir sadâ bırakmak için çalışmak demektir.”

Dijital dönüşümün eğitim alanında kendini güçlü bir şekilde hissettirdiği pandemi günlerinde eğitim kurumlarının da dijital bağlamda yenilendiğini ve Maltepe Üniversitesi’nin bu değişimin öncüleri arasında yer aldığını belirten Prof. Dr. Karasar, bunun çalışmanın, kararlılığın ve azmin somut bir örneği olduğuna dikkat çekti.Karasar, öğrencileri kampüste görecekleri günlerin bir an önce gelmesi ve yeni akademik yıl için başarılar diledi.

Törende “şef” sürprizi

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Betül Çotuksöken, Prof. Dr. Belma Akşit, Prof. Dr. Manuk Norayık Manukyan, Fakülte Dekanları, Yüksekokul ve Enstitü Müdürleri’nin öğrencilere yönelik yaptıkları “Hoş geldiniz” konuşmalarıyla devam eden açılış töreninde bir de sürpriz yaşandı. Rektör Prof. Dr. Şahin Karasar’ın orkestra şefliği yaptığı Camerata Saygun Orkestrası, Felix Mendelsshon Strin Synphony no.10 B minör adlı eserini seslendirdi.

Tören Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erdal Yaşlıca’nın uygulamalı eğitimi ve ardından 2019-2020 akademik yılında ilk üç dereceyi alan öğrencilerin konuşmasıyla sona erdi.

Uzaktan eğitimin lideri

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında başlatılan uzaktan öğretim süreçlerinin durumuna ilişkin hazırladığı raporda, Maltepe Üniversitesi’nin “toplam ders sayısı ve canlı ders sayısı ile tüm vakıf üniversitelerini geride bırakarak, birinci sıraya yerleştiğini” duyurmuştu. Maltepe Üniversitesi’nde uzaktan eğitime erişen kullanıcı sayısı 10 bin 410’a ulaşırken, sisteme günlük erişim sayısı 20 bin kullanıcıyı geçiyor. Kayıtlı dersleri görüntüleme sayısı ise 40 bini geçmiş durumda.