Dolar 19,0353
Euro 20,5251
Altın 1.186,92
BİST 4.906,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Çok Bulutlu
İstanbul
11°C
Çok Bulutlu
Per 14°C
Cum 15°C
Cts 15°C
Paz 18°C

Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar Sorularımızı Cevapladı

Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar Sorularımızı Cevapladı

1 Eylül 2020 11:36

Bu röportajımızda konuğumuz, Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar. Kendisi, içinde bulunduğumuz pandemi süreci, sigorta sektörüne etkileri ve Quick Sigorta hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Önlemler ise iş yapma şeklimizi, sosyal ilişkilerimizi, günlük rutinlerimizi değiştirdi

Pandemi konusunda ülkemizin ve dünyanın geçirdiği bu zorlu dönemi kısaca tanımlamak ve kişisel görüşünüzü dinlemek isteriz sizden?

Tüm insanlık için oldukça zorlu bir dönemden geçiyoruz. Hızla yayılan ve bazı kişilerde ölümcül sonuçlara neden olan bir virüs ile karşı karşıyayız. Ulaşım araçlarının gelişmiş olması, ticaretin artık global düzeyde yürümesi, mal ve hizmet değişiminin sınır ve mesafe tanımaması bu virüsün daha da hızlı yayılmasına yol açtı. Bizim gibi daha sosyal ve kişisel teması içselleştirmiş toplumlarda durum daha da zorlu. Hastalık yayılınca doğal olarak önlemler alındı. Bu önlemler ise iş yapma şeklimizi, sosyal ilişkilerimizi, günlük rutinlerimizi değiştirdi. Bunun ekonomiye olan etkisi oldukça büyük oldu. Birçok iş dalı büyük sıkıntı içinde ve bu sürecin bir süre daha devam edeceğini görüyoruz. Eğer önlemlere uymaz ve gerekli önlemleri almaz isek bu süreç uzayabilir. Kısacası hayatımızı değiştiren, ekonomi dünyasını zorlayan bir süreçten geçiyoruz ve tüm bu sürecin bundan sonraki yıllardaki iş yapma şeklimiz ve kişisel hayatlarımızdaki tercihlerimizi ciddi şekilde etkileyeceğini düşünüyorum.

Verimlilik açısından daha iyi bir süreç yaşıyoruz ve bu dönemi dijital altyapımıza yeni yatırımlar yaparak geçirmeyi düşünüyoruz

Pandemi dönemi bir yönetici olarak size ve ekibiniz için ne anlam ifade ediyor? Nasıl bir dönem yaşıyorsunuz? Bize kısaca bahseder misiniz?

Biz bir sigorta şirketiyiz ve hayatın zor dönemlerine tanıklık eden, bu süreçlerde ürün ve çalışmaları ile insanların yanında olan bir yapıyız. Sigortacılığın doğasında bu var. Bu anlamda kişisel olarak etkilenmiş olsak da faaliyet alanımız nedeniyle başka iş alanlarına kıyasla daha çabuk adapte olduğumuzu söyleyebilirim. Ekip olarak ilk günden gerekli önlemleri aldık ve teknik-dijital alt yapımız sayesinde sürece çabuk uyum sağladık. İletişim becerilerimizi, teknik ve dijital alt yapımızı test ettiğimiz bir dönem yaşadık. Şirket olarak bu konulara önem verdiğimiz için uyum sağlama sürecimiz hızlı oldu. Ekibimizin önemli bir bölümü evden çalışıyor. Zorunlu olmadıkça arkadaşlarımızın ofise gelmesini istemiyoruz. İşlerimizde bir aksama yaşamadık ancak bireysel teması seven ve ekip etkileşimi yüksek bir şirket olarak evden çalışma döneminin ilk günlerinde zaman zaman arkadaşlarımızın eksikliğini hissettik. Bu daha çok duygusal bir eksiklikti, işlerimizde bir aksama yaşanmadı. Dijital altyapımız sayesinde hızlı şekilde devreye soktuğumuz iş süreçlerinin bazılarının pandemi sonrasında da kullanmanın mantıklı olduğunu düşünüyorum. Özellikle online toplantıların daha verimli olduğunu söylemeliyim.

Bu dönemle birlikte iletişim tercihlerimizde zorunlu olarak kullandığımız “online” işlevlerin bizleri daha verimli olmaya ve zaman-maliyet kavramlarını daha etkin bir değerlendirmeye soktuğunu söylemeliyim. Kısacası verimlilik açısından daha iyi bir süreç yaşıyoruz ve bu dönemi dijital altyapımıza yeni yatırımlar yaparak geçirmeyi düşünüyoruz.

Tüm ekip üyelerinin öneri ve fikirlerini, unvan ve tecrübe gibi klasik barajlara takılmadan değerlendiriyor, dinliyoruz

Genç ve dinamik bir Sigorta Şirketi olmakla beraber birçok yeniliğe ve ilklere öncülük eden bir markasınız. Bu anlamda sektöre getirdiğiniz yenilikler için çalışanlarınıza, acente ve brokerlerinize, müşterilerinize kulak veriyor musunuz? Burada izlediğiniz yol hakkında bizleri aydınlatır mısınız?

Ekibimiz ile, iş ortaklarımız ve daha geniş çerçevede sigortalılarımız ile iletişim önceliklerimiz arasında. Bu anlamda oldukça dinamik bir yapıyız. Müşteri Hizmetleri Birimi tüm iletişim süreçlerimizde bizimle. Bu birime ulaşan şikâyet, istek ve öneriler tüm birim yöneticileri ile paylaşılıyor. Acentelerimiz ise en önemli iş ortaklarımız olarak öncelikli iletişim hakkına sahipleri. Tüm yöneticilerimize doğrudan ulaşabilir, mail ve Q-Port üzerinden istek ve önerilerini aktarabilirler. İş modelimiz ve dijital altyapımız sayesinde üst düzey yetkinliğe sahip ama küçük sayılabilecek bir ekip ile yol alıyoruz. İletişim bu anlamda verimliliğin ön şartı durumunda. Tüm ekip üyelerinin öneri ve fikirlerini, unvan ve tecrübe gibi klasik barajlara takılmadan değerlendiriyor, dinliyoruz. Zaten son dönemde üzerinde yoğunlaştığımız finansal sigortalar ve oto dışı sigortalarının teminatları konusunda sunduğumuz farklılıklar bu uygulamalarımız ile beslenmektedir.

2019 son derece başarılı ve verimli bir yıl oldu

QUICK SİGORTA ve müşterileriniz açısından 2019’u nasıl geçirdiniz ve 2020 yılını nasıl geçiriyorsunuz? Artılarıyla eksileriyle değinmenizi isteriz.

2019 yılında ciddi bir büyüme yaşadık. Öz sermaye ve poliçe sayısında gerçekleştirdiğimiz bu büyüme aslında bir önceki yıl yaptığımız yatırım ve çalışmaların sonucunda gerçekleşti. Bazı ürün türlerinde sigorta şirketleri arasında liderliğe yükseldik. Son derece önemli yarışmalarda önemli ödüller aldık. Halkla İlişkiler, Pazarlama ve Etkinlik anlamında son derece hareketli ve verimli çalışmalara imza attık. Kısacası 2019 son derece başarılı ve verimli bir yıl oldu. 2020 yılı içinde benzer hedeflerle yola çıktık. Üretim anlamında hedeflerimize 2020 için de ulaşıyoruz. Pandemi ile yavaşlayan ekonomi bize kısa bir süre için etkilese de Quick Sigorta ve genel olarak sigorta sektörü hızlı şekilde mevcut duruma uyum sağlayıp faaliyetlerine devam etti. 2020 yılı sadece sahada yaptığımız çalışmaların azalmasına neden oldu. Sosyal mesafe kuralı özellikle acente etkinlikleri, sponsorluk ve diğer faaliyetlerimizi durdurdu. Bu sebeple oluşabilecek iletişim eksikliğini sosyal medya kanallarımızı daha etkin kullanarak ve medya ilişkileri ve tanıtım çalışmalarını arttırarak kapattık. Pandemi döneminin ilk günlerinde sosyal mesaj taşıyan bir televizyon kampanyası yaptık. Sosyal medya kanallarımızı bu çalışmalarla uyumlu şekilde kullandık. 2020 yılı tüm zorlukları ve sıkıntılarına rağmen bizim için başarılı geçmiştir. Zor dönemlerde uyum sağlamak, sigortalılara destek vermek ve sosyal destek sağlamak önemlidir ve bizler bunu yaptık.

2020 yılında müşteri ve acentelerimizi son derece memnun eden ve büyük ilgi çeken “Evdeyiz, Hizmetinizdeyiz” projemizi devreye aldık

Müşteri memnuniyeti açısından Sigorta Şirketinizi nasıl görüyorsunuz? Bu anlamda 2020 yılında farkındalık yaratan çalışmalarınız hakkında kısaca bilgi vermenizi isteriz?

Önceki soruda bir miktar değinmiştim ama biraz ayrıntı vermekte yarar var. Müşteri İlişkileri Birimi bizim için çok önemli. Bu birim bizim ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bize en hızlı veri ve görüş sağlayan kaynak. Bu birimin balında son derece tecrübeli bir yöneticimiz var. Gelen şikâyet, istek, memnuniyet, talep, kısacası birçok konuda müşteri görüşünü tüm biriler ile paylaşıyorlar. Kendileri şikâyet ve talepleri en kısa süre içinde çözüyor. Ancak çalışma burada bitmiyor gelen aramaların ayrıntılı analizi yapılıyor. Şikayetlerin kaynağındaki nedene ulaşmak için ekip sık sık bir araya geliyor. Sosyal Medya bu konuda ayrı bir kaynak. Bu bölümde görevli arkadaşlarımızda sürekli olarak hesaplarımız ve diğer hesaplardaki etkileşimleri takip ediyor ve ilgili birimlere iletiyor. Kısacası müşteri memnuniyeti bizim için önemli. Bu anlamda müşteri memnuniyetinin yüksek olduğu bir şirketiz. 2020 yılında müşteri ve acentelerimizi son derece memnun eden ve büyük ilgi çeken “Evdeyiz, Hizmetinizdeyiz” projemizi devreye aldık. Pandemi nedeniyle sokağa çıkamayan acente ve sigorta ihtiyacı olan kişileri dijital ortamda bir araya getiren bu projemiz çok beğenildi. Online sigorta arayan kişilerin sistemimiz sayesinde online olarak gerçek acenteler ile temas etmesini sağladık. Böylece acentelerimiz dijital sigortacılık konusunda önemli bir tecrübe kazandı, sigorta ihtiyacı olan kişiler ise konunun uzmanı olan acenteler ile iletişime geçerek ihtiyaçlarını karşıladı. Bu projeyi sürekli olarak geliştiriyoruz ve uzun vadede Türkiye’nin dijital sigortacılık platformu olacağına inanıyoruz.

İşe yeni başlayan ve ilk acenteliğini bizden almış sayısız acentemiz var hepsi son derece başarılı oldu

Acentelerinin güçlü ve kalıcı olmasını önemseyen bir Sigorta Şirketi olduğunuzu yakından biliyoruz. İç Müşteri olarak da tanımlanan ‘’Acentelerinizin’’ sizinle çalışmasındaki en önemli faktörü ne olarak görüyorsunuz? İş hayatına yeni atılan Sigorta Acenteleri neden QUICK SİGORTA ile çalışmalılar?

Acenteler sahada, müşteri ile sürekli temas halinde çalışan insanlar. Kısacası sigorta şirketlerinin sahada var olmasını sağlayan kişiler. Zor bir iş yapıyorlar ve iş ilişkilerinde güven vermiş, güven oluşturmuş kişiler. Birçok acente orta çaplı bir işletme gibi çok sayıda kişiye istihdam sağlıyor ve bununla birlikte işletmeciliğin zorluklarını yaşıyor. Tüm bu şartlar ve özellikler dikkate alındığında sigorta şirketlerinin acenteler ile sürdürülebilir ve onları anlayan yaklaşımlar üzerine kurulmuş ilişkiler inşa etmesi gerekiyor. Quick Sigorta kurulduğu ilk günden itibaren bu konulara son derece hassas ve dikkatli yaklaştı. Acentelik başvurusu ve onaylanma süreci, finansal ilişkiler, teknik departman ile ilişkiler gibi birçok konuda dijital alt yapımızdan destek alarak yaptığımız çalışmalar var. Bu iş süreçlerinde temel prensibimiz acentelerimizin işini kolaylaştırmak, zaman tasarrufu ve verimliliktir. Bunun yanında tüm ekibimizin acentelerimiz ile ilişkileri son derece güçlüdür. Acentelerimiz ben dahil tüm yöneticilerimize istediği zaman ulaşabiliyor ve sorun ve isteklerine çözüm bulabiliyor. Bir iş ilişkisinde anlayış, sevgi-saygı ve sürdürülebilir ürün-hizmet bir arada ise o çalışmanın başarılı olması doğal bir sonuç.

Yeni acentelere zaten en pozitif yaklaşan sigorta şirketi olduğumuzu söyleyebilirim. Q-Port sistemimiz sayesinde TOBB tarafından tescil edilmiş acentelere aynı gün sistemimiz tarafından mail gönderiliyor ve tebrik ediliyor. İşe yeni başlayan ve ilk acenteliğini bizden almış sayısız acentemiz var hepsi son derece başarılı oldu. Etkili ve samimi iletişim, dijital altyapı ve güçlü finansal yapı isteniyorsa o zaman acentelerimizi bünyemize katılmaya bekliyoruz.

Sektör lideri olduğumuz Kefalet Sigortası ürünümüzün yanına Bina Tamamlama Sigortası geldi

2020 yılının 2nci yarısında ya da 2021 de müşterilerinize, acentelerinize ve çalışanlarınıza yönelik farkındalığı yüksek çalışmalarınız olacağını düşünüyoruz. Belki ipucu vermek istemeyebilirsiniz fakat içinden geçtiğimiz şu zorlu günlerde müşterilerinize ve çalışanlarınıza moral vermek adına bile olsa biraz ipucu vermek ister misiniz?

Bu yöndeki çalışmalarımız hızla sürüyor. Ülke olarak henüz pandemi sürecini atlatmış değiliz. Bu nedenle pandemi süresince acente ve sigortalılarımızla olan ilişkilerimizi en sağlıklı şekilde yürütmek için çalışacağız. Aynı zamanda sektör lideri olduğumuz Kefalet Sigortası ürünümüzün yanına Bina Tamamlama Sigortası geldi. Yani Finansal Sigortalar konusunda büyüyoruz. Bu ürünler acentelerimiz için son derece önemli. Bunların yanında yeni ürünlerimiz üzerinde çalışıyoruz. Dijital altyapımız sürekli bir gelişim içinde ve bu gelişim hem acentelerimizin hem de sigortalılarımızın ihtiyaçlarını hızla karşılamaya yönelik olacaktır.