DOLAR 16,6877
EURO 17,4642
ALTIN 966,78
BIST 2.405,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Açık
İstanbul
29°C
Açık
Cts 28°C
Paz 27°C
Pts 28°C
Sal 29°C

Sabancı Holding ilk çeyreğe güçlü girdi

Sabancı Holding ilk çeyreğe güçlü girdi

Sabancı Holding, yaptığı yazılı söylemeyle 2020 senesinin ilk üç aylık yarıyılına ait finansal neticelerini açıkladı.

Sonuçlara göre, dijitalleşmenin eforu, Sabancı Holding’in ilk çeyrek bilançosuna yansırken, Sabancı Holding, ilk çeyrekte balanslı portföy yapısı ve sağlam bilançosu sayesinde güçlü sürece eforlu girdi.

Buna göre, Sabancı Topluluğu’nun konsolide satışları 13,6 milyar TL olarak reelleşti. Net karını 2019 senesinin aynı yarıyılına göre yüzde 13 artıran Sabancı Topluluğu’nun konsolide net karı üç aylık yarıyılda 1 milyar 193 milyon 206 bin TL olarak kayıtlara geçti.

Sabancı Holding ilk çeyreğe güçlü girdi | 17 Mayıs 2020

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sabancı Holding Üst İdareyicisi CEO Cenk Alper, mevzubahisi mali asıllaşmaların, virus pandemi tesirinin tüm dünyada görülmeye başlandığı bir yarıyılı da içerdiğini andırdırdı.

Alper, ayrıca Türk sıhhat sisteminin, bu güçlü çabada zaferli bir performans sergilediğine atıfta bulunarak, Topluluk olarak da sıhhat mevzusunda zamanında alınan ihtiyatlarla süreci aktif biçimde idaremeye devam ettiklerini bildirdi.

Sabancı Holding ilk çeyreğe güçlü girdi | 17 Mayıs 2020

2020 senesinin ilk çeyreğinin, finansal idarede zaferli neticelerin elde edildiği bir yarıyıl olarak kayıtlara geçtiğini belirten Alper, şunları kaydoldu:

“Borçluluk oranlarındaki düşüş ve faaliyet karındaki çoğalış, ilk çeyrek bilanço yarıyılının eforlu bir mali performansla bitirilmesini sağladı.

Sabancı Holding Üst Yöneticisi CEO Cenk Alper Sabancı Holding Üst İdareyicisi CEO Cenk Alper

Özellikle sürdürülebilirlik odağındaki stratejimizin meyvelerini toplamaya başladık. Bu sayede de 2020 senesinin ilk çeyrek bilanço yarıyılını sıhhatli finansal neticelerle tamamladık.

Topluluk olarak, uzun vadeli stratejimizde de yer alan etraf ve abuhava farklılığı hassasiyetlerini ön tasarıda tutarak, tüm faaliyetlerimizde sürdürülebilirlik odağındaki mesullüklerimizi koruyacağımızın lafını vermiştik. Pandemi süreci, bu mevzunun ehemmiyet ve hassasiyetini bizlere net olarak gösteriyor. Bundan evvel olduğu gibi bundan sonra da bu mevzu bir numaralı önceliklerimiz arasında olacak.”

“TÜM DÜNYA İNSANLIK TARİHİNİN KARŞILAŞTIĞI EN EHEMMİYETLİ İMTİHANLARDAN BİRİNİ VERİYOR”

Başta enerji, bankacılık, sanayi ve perakende olmak üzere faaliyet gösterilen tüm sektörlerde ehemmiyetli adımlar attıklarını aktaran Alper, tüm dünyanın insanlık tarihinin karşılaştığı en ehemmiyetli imtihanlardan birini verdiğini anımsattı.

Alper, “Pandemi süreci, iş yapış biçimlerindeki tüm ezberleri bozduğu gibi başlı başına bir kırılma noktası da oluşturuyor. Sabancı Topluluğu olarak 70 bine yakın çalışanımız, balanslı ve mukavemetli portföy yapımız, eforlu bilançomuz, düşük borçluluk oranımız ve güçlü bilgi teknolojileri altyapımızla girdiğimiz bu özel yarıyılı aşmak için süreci yakından takip ediyor, stratejik ve operasyonel tüm temkinleri alıyoruz” ifadelerini kullandı.

”BU SÜREÇTE BANKACILIK, YİYECEK PERAKENDESİ VE ENERJİ ALANINDA KAMU HİZMETİNİ AKSATMADAN SÜRDÜRÜYORUZ”

Teknolojik altyapı ve dijitalleşmenin ehemmiyetini belirten Alper, şu bilgileri verdi:

“Rahatlıkla söyleyebiliriz ki, dijital iş modellerinin hiç olmadığı kadar ehemmiyet kazandığı bu yarıyılı Sabancı Topluluğu olarak son derece zaferli bir biçimde idarıyoruz. İşletmelerimiz, uzun zamandır teknolojik altyapı ve dijitalleşme alanında yapmakta olduğumuz aktif çalışmaların bir yapıtı olarak, işlerini geliştirme ve geliştirme mevzusundaki çalışmalarına ara vermeden devam ediyorlar.

Bu sayede Covid-19 yarıyılında da iş kesintisizliğimizde rastgele bir aksama olmadan işlemlerimizi yürütüyoruz.

Bu süreçte bankacılık, yiyecek perakendesi ve enerji alanında kamu hizmetini aksatmadan sürdürüyoruz. ‘Konutta kal’ dediğimiz bugünlerde dijitalleşmenin ve uzun müddettir devam ettirdiğimiz teknolojik yatırımların ne kadar isabetli olduğu bir defa daha görülmüş oldu.”

Alper, ayrıca bu yarıyılda kıymet zincirlerinin sıhhatli kalmasının da ehemmiyetli olduğunu bildirdi.

Ekosistem yaklaşımları çerçevesinde, tedarikçi, bayi ve iş ortaklarına yol gösterip dayanak olduklarını belirten Alper, müessesesel yurttaşlığı her zaman önceliği olarak gören Sabancı Topluluğu’nun, takviyelerinin bilim ve teknoloji alanına odakladığını, şimdiye kadar 30 milyon TL’ye erişen bağış yaptıklarını bildirdi.

“UZUN VADELİ YOL HARİTAMIZDAN BIRAKMADAN YOL ALIYORUZ”

Covid-19’dan kaynaklı olarak bir çok güçlük yaşansa da geleceğe dair tasarılarını ertelemediklerini ifade eden Alper, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Müessesesel Teşebbüs Anaparası fonumuz Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylandı. 200 milyon liralık bu fonu özellikle teknoloji odaklı teşebbüsler için kullanacağız. Şu an ilk etapta 25 startup ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu mevzuda daha süratli adımlar atacağız. Dolayısıyla uzun vadeli yol haritamızdan bırakmadan yol alıyoruz.

Tüm dünyayla beraber ülkemizi de içine alan Covid-19 sürecine sıhhatli bir bilanço ve borç seviyesi ile girdik. Senenin ikinci çeyreği için de nakit yönetimi ve iş kesintisizliği önceliğimizi gözeterek hissedarlarımıza kıymet yaratmak amacımızdır. İleri teknoloji ve sürdürülebilirlik odaklı hücumlarımızla, önümüzdeki yarıyılda tüm hissedarlarımıza maksimum bedeli sağlamak için Türkiye’nin Sabancısı olarak daha eforlu bir biçimde çalışmayı ve üretmeyi sürdüreceğiz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.