DOLAR 15,7634
EURO 16,6490
ALTIN 922,58
BIST 2.400,62
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
22°C
Parçalı Bulutlu
Çar 17°C
Per 19°C
Cum 20°C
Cts 22°C

Katılım Sigortasının (Tekafül) tarihçesi

JÜLİDE ÇİLİNGİR
Türk - Kuzey Kıbrıs Türk Ticaret Odası Genel Sekreteri Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Derneği Genel Sekreteri DMW Avrupa Diplomatlar Birliği Genel Sekreteri TÖF Tüketici Örgütleri Federasyonu Genel Sekreteri

Muhammed Bin Abidin

Tekafül Sigortasının tarihçesi ne baktığımızda; İslam hukukunda ilk defa sigortadan bahseden, Muhammed Bin Abidin olmuştur. İbn-i Abidin Reddü’l Muhtar adlı kitabında, o zamanlar Avrupa da, mal ithal eden tüccarlar yoluyla yayılmış olan deniz sigortasından bahsetmiştir. Daha sonraları İslami finans literatürün de sigortacılık, Tekâfül adı ile anılmaya başlanmıştır. (Vehbe & Armağan, 1973)

TEKAFÜL, Türkçe de ‘’tekeffül’’ yani bir şeyin sorumluluğunu üstlenme, kefil olma, yükümlenme şeklinde yer almaktadır. (http://tdk.gov.tr/).

Günümüzde tekâfül sigortacılığının hızla büyüyüp yaygınlaşması

Günümüzde tekâfül sigortacılığının hızla büyüyüp yaygınlaşması, konvansiyonel sigortacılığa bir alternatif olarak İslam dünyasında kabul görmüştür. Dünya’da İlk tekâfül uygulamaları Sudan’da 1979 yılında daha sonrasında da 1984 yılında Malezya’da uygulanmaya başlanmıştır. Son olarak Suudi Arabistan ve Orta Doğu ülkelerinde de yaygınlaşmaya başlamıştır. (Aslan, 2015)

Katılım Sigortasının (Tekafül) tarihçesi | 16 Temmuz 2020

Son yıllarda tekafül sigorta şirketlerinin sayısında ciddi bir artış olmuştur. Günümüzde bu sistem 33 ülkede uygulanmaktadır. 2017 yılında yayımlanan Milliman Global Tekâfül Raporu verilerine göre tekâfül fonlarının toplamı 2015 yılı itibariyle 14,9 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Tekâfül sigortacılık sektörüne 2012- 2015 yılları arasında bakıldığında yüzde 14 oranına bir büyüme ivmesi yakaladığı görülmektedir. 2009 yılında 7 milyar seviyesinde olan tekâfül piyasası kısa bir sürede işlem hacmini ikiye katlamıştır.

Tekâfül Sigortacılık Sistemini uygulayan ülkeler

Tekâfül fonlarının coğrafi dağılımına bakıldığında ise yüzde 77’si GCC ülkelerinin  (Suudi Arabistan, Kuveyt, Umman Sultanlığı, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri), yüzde 15’i Güneydoğu Asya ülkelerinin  (Malezya, Endonezya, Brunei), yüzde 5’i Afrika  (Sudan, Mısır, Kenya, Gambiya, Tunus) ve yüzde 3’ü ise diğer ülkelerin (Bangladeş, Pakistan, Türkiye, Sri Lanka, Suriye, Yemen, Ürdün) payına düştüğü görülmektedir. 2015 verilerine göre GCC ülkeleri 11,5 milyar dolar, Güneydoğu Asya ülkeleri 2,2 milyar dolar, Afrika 0,7 milyar dolar ve diğer ülkeler 0,5 milyar dolar fon büyüklüğüne sahiptirler. GCC ülkeleri arasında en büyük fon büyüklüğüne sahip ülkenin yüzde 85 ile Suudi Arabistan olduğu görülmektedir. Sahip olduğu 9,7 milyar dolarlık fon büyüklüğü ile Suudi Arabistan, İslami sigortacılık sektörünün lokomotif ülkelerindendir. Suudi Arabistan’ı yüzde 8 ile Birleşik Arap Emirlikleri izlemektedir. Güneydoğu Asya ülkelerinde ise; yüzde 62 ile Malezya ve yüzde 33 ile Endonezya en fazla fon büyüklüğüne sahip ülkelerdir. (Milliman Research Report, 2018)

Katılım Sigortasının (Tekafül) tarihçesi | 16 Temmuz 2020

Tekâfül Sigortacılık Sistemini uygulayan ülkelerin büyük çoğunluğu yasal ve hukuki mevzuatlarını hâlihazırda netleştirdikleri için sektörün büyümesine öncülük yapmaktadırlar. Türkiye’de katılım sigortacılığı, katılım bankacılığı aracılığıyla yürütülmüş. Ta ki Sektörün gelişmesi açısından Hazine Müsteşarlığı tarafından 20 Eylül 2017 tarih ve 30186 Sayı ile “Katılım Sigortacılığı ve Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” resmi gazete yayınlanması ile yasal altyapıya kavuşmuştur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.