Dolar 31,0175
Euro 33,6677
Altın 2.021,34
BİST 9.312,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Açık
İstanbul
12°C
Açık
Per 16°C
Cum 18°C
Cts 18°C
Paz 14°C

MÜSİAD Kadın Komite Başkanı Müge Öz Konuğumuz Oldu

MÜSİAD Kadın Komite Başkanı Müge Öz Konuğumuz Oldu
7 Mart 2021 18:24

MÜSİAD Kadın Komite Başkanı Müge Öz Konuğumuz oldu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel gerçekleştirdiğimiz röportajımızda Müge Öz, girişimci ve emekçi kadınlara dair sorularımızı yanıtladı

MÜSİAD Kadın Komite Başkanı Müge Öz İFHABER

Bir kadın olarak 8 Mart ne anlam ifade ediyor sizin için?

7 Mart neyi ifade ediyorsa, 9 Mart neyi ifade ediyorsa aynı şeyi ifade ediyor. Esasen, anneler günü, dünya kadınlar günü gibi uygulamaların çıkış noktasına ve sürdürülmesindeki maksada bakıldığında ne demek istediğimiz anlaşılacaktır. Biz hem bu yönü ile hem de değerlerimizin bize öğretisi üzerinden meseleyi ele aldığımızda kadın olmanın dünya üzerinde verdiği anlam, misyon çok başkadır. Her şeye rağmen, “Nasreddin Hocanın ifade ettiği gibi, yalan da olsa söyle, hoşuma gidiyor” nüktesi ile bakarak, günümüzü kutlayanlara elbette teşekkür ediyoruz. 

Yıllardır büyük mücadeleler ile MÜSİAD saflarında bilek gücü ve akıl gücü ile emek veren birisi olarak 8 Mart ne anlam kazanıyor sizin için?

İşin emekçi ve girişimci kadın boyutuna girildiğinde, kadın hakça eşitliğin mücadelesinin verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Eşitlik başka bir anlayış. İki şeyin birbirine eşit olduğunu söylemek için her yönü ile eşitlikten söz etmek gerekir. Kadın ve erkek eşitliğinden daha ziyade hak mücadelesinin, haklarda denkliğin aranması gerektiği meselesinin daha anlamlı olduğu kanaatindeyiz.

Zorlu bir dönemde emek mücadelesi içerisinde güçlü ve mühim bir örgüt içerisindesiniz. MÜSİAD içerisinde emekçi bir kadın olmak, bu hissi bize biraz anlatır mısınız?

MÜSİAD içinde emekçi ve girişimci kadın olmanın ayrıcalığını yaşıyoruz. Böyle bir camia içinde yer almak, faaliyetlerimizi mücadelemizi bu çatı altında yürütmek Allah’ın bize sunduğu büyük bir lütuftur. Bu ortamı hazırlayan tüm kardeşlerime sonsuz teşekkür ediyoruz. Biz başka kuruluşlardaki kadın emekçi ve girişimci sayılarını kat be kat geride bıraktık. Bu minvalde, MÜSİAD çatısı, kadına ve kadının iş dünyasındaki yerine daha büyük bir ehemmiyet veren kuruluş olduğunun da bir nevi ispatıdır. Rabbimize hamd ediyoruz, iyi ki böyle bir çatı var ve altında birleşmemize imkân var. Kurulması ve yaşatılmasında emeği olanlara şükranlarımızı sunarken, ahirete intikal etmiş olanlara da buradan bir kez daha rahmet diliyoruz. Vesile olunduğu için de size hassaten şükranlarımızı sunuyoruz.

MÜSİAD’ın kadınlarımıza ve emekçi kadınlarımıza yönelik pozitif ayrımcılığını yakından biliyoruz. Bunu bize açıklamanız, örgütünüzde bulunan diğer kadınların da sesi olmanız ve katılmak isteyen kadınlarımızın da heyecan katacaktır. Sizden bunu dinlemek bizi sonsuz mutlu eder.

Biz MÜSİAD olarak tek seslilikten yana değil, çok seslilikten yanayız. Gözlemlerimiz odur ki, bizi bir sermaye platformu olarak tanımlayan kardeşlerimiz olduğu gibi, sosyal, kültürel ve kariyer anlamında değerlendiren üyelerimiz yol arkadaşlarımız var. Bizler, pek çok mecrada gerek İstanbul sözleşmesi, gerek iş kanunları nezdinde görüş ve fikirlerimizi beyan ettik. Bu anlamda, genel merkezimizin, kadın genç ve tüm üyeleri kapsayarak verdiği ve açıkladığı kararların, önerilerinin ardındayız. Bakınız, pandemi döneminde iş kanunu ile ilgili pek çok düzenlemede MÜSİAD’ın önemli katkıları olmuştur. Biz camiamızın sesini dinleyerek ve yüksek teknoloji güzel ahlak süzgecinden geçirerek ülkemizin daha ileriye yol almasını sağlayacak ne varsa onları söyle, savunur ve önerir, takip ederiz.

Son olarak ülkemizin ve tüm insanlığın içinden geçtiği bu zorlu dönemde 8 Mart’ın ayrı bir yeri olacağını düşünüyoruz. Pandemi de 8 Mart’ı nasıl kutlayacaksınız MÜSİAD olarak? Bu vesile ile 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününüzü tebrik eder muvaffakiyetler dileriz.

MÜSİAD Kadın Komite Başkanı Müge Öz Diyarbakır Anneleri
MÜSİAD Kadın Komite Başkanı Müge Öz ve Diyarbakır Anneleri

Size de teşekkür ederiz. Bizler ev hanımlarından, makine başında çalışan kadınımıza, tarlada ekip biçen kadınımızdan eli kalem tutan akıl teri ile çalışan kadınlarımıza kadar hepsinin yanında olduğumuzu her gün her daim her mecrada ifade ediyoruz. Daha geçen hafta Diyarbakır Annelerimiz ile hem hal olduk. Bir önceki hafta iş dünyasından kardeşlerimiz ile bir araya gelerek çalışmalar düzenledik. Önümüzdeki günlerde, kadın komitesi olarak MÜSİAD’ımızın şubelerinde yeni oluşumlara imza atmayı planlıyoruz. Dolayısı ile her anlamda bu çatı altında bize verilen değerlerin farkındayız ve bu oluşumu en üst seviyeye çıkartabilmek için, emeği, alın ve akıl teri yoğun kadın iş gücümüzün en iyi şekilde temsili için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Özel bir kutlamadan ziyade tüm kadınlarımızı, başta da ifade ettiğim gibi 7 Martta nasıl kucaklamış isek, 9 Martta da aynı şekilde kucaklayacağız. Pandemi olması hasebi ile kucaklaşmalarımız teknolojik ortamda gerçekleşiyor elbette. 8 Mart için, galat-ı meşru varsayıp, şöyle bir “es” verip, evinde ev hanımı olarak vazifelerini yapan kadınlarımızdan düşünen, çalışan, üreten tüm kadınlara selam olsun.