DOLAR 18,5449
EURO 18,1041
ALTIN 982,82
BIST 3.117,57
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Açık
İstanbul
27°C
Açık
Cum 26°C
Cts 26°C
Paz 22°C
Pts 21°C

Hak-İş Üst Kurul Delegesi Nevin Er İle Röportaj Gerçekleştirdik

Hak-İş Üst Kurul Delegesi Nevin Er İle Röportaj Gerçekleştirdik

8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle STK ve Sendikaların Kadın yöneticileriyle röportajımız devam ediyor. Bu vesile ile HAK-İŞ Konfederasyonu Üst Kurul Delegesi ve Hizmet-İş Sendikası Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Nevin Er sorularımızı yanıtladı.

HAK-İŞ Nevin Er
HAK-İŞ Konfederasyonu Üst Kurul Delegesi Nevin Er

Bir kadın olarak 8 Mart ne anlam ifade ediyor sizin için?

8 Mart Dünya kadınlar günün dünyanın her yerinde kadının anıldığı ve sorunların çeşitli platformlarda tartışıldığı ve güzelliklerin anıldığı bir gün olarak ifade edebilirim.

Hak-İş Üst Kurul Delegesi Nevin Er İle Röportaj Gerçekleştirdik | 7 Mart 2021

Yıllardır büyük mücadeleler ile hak iş saflarında bilek gücü ve akıl gücü ile emek veren birisi olarak 8 Mart ne anlam kazanıyor sizin için?

İşin emekçi ve girişimci kadın boyutuna girildiğinde, kadın hakça eşitliğin mücadelesinin verilmesi gerektiğine inanıyorum. Eşitlik başka bir anlayış. İki şeyin birbirine eşit olduğunu söylemek için her yönü ile eşitlikten söz etmek gerekir. Kadın ve erkek eşitliğinden daha ziyade hak mücadelesinin, haklarda denkliğin aranması gerektiği meselesinin daha anlamlı olduğu kanaatindeyim.

Hak-İş Üst Kurul Delegesi Nevin Er İle Röportaj Gerçekleştirdik | 7 Mart 2021

Zorlu bir dönemde emek mücadelesi içerisinde güçlü ve mühim bir örgüt içerisindesiniz. HAK-İŞ içerisinde emekçi bir kadın olmak, bu hissi bize biraz anlatır mısınız?

Emekçi ve girişimci kadın olmanın ayrıcalığını yaşıyoruz. HAK-İŞ içinde yer almak, yenilikçi, katılımcı, kendini geliştiren, sorgulayan ve çözüm üreten bir sendikacılık anlayışı yürütüyoruz.

Her çalışmamızda yeni bir iddia, yeni bir fikir ve yeni bir duruş ortaya koyuyoruz

Sendikal İletişim, fıtratta farklılık haklarda eşitlik, sendikal inşa, sosyal zekâdan duygusal zekâya sendikacı kadın liderler gibi sendikal hayatta kabul gören kavramları HAK-İŞ olarak biz geliştirdik ve geliştirmeye de devam edeceğiz.

HAK-İŞ’in kadınlarımıza ve emekçi kadınlarımıza yönelik pozitif ayrımcılığını yakından biliyoruz. Bunu bize açıklamanız, örgütünüzde bulunan diğer kadınların da sesi olmanız ve katılmak isteyen kadınlarımızın da heyecan katacaktır. Sizden bunu dinlemek bizi sonsuz mutlu eder.

Konfederasyonumuz, sloganlaşmış ve kalıplaşmış cinsiyet eşitliği tanımından farklı olarak, ezber bozan ve pozitif bir yaklaşım geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Fıtratta farklılık haklarda eşitlik ilkesiyle biz kadın ve erkeğin ailede, sosyal hayatta ve iş hayatının içinde hem adil bir rol paylaşımını hem de eşit fırsatlara erişeceği bir yaklaşımı benimsiyoruz.

Fıtratta farklılık haklarda eşitlik

Fıtratta farklılık haklarda eşitlik” anlayışını çalışma hayatında sürdürülebilir kılmak amacıyla yenilikçi eğitim politikalarının geliştirilmesi ve farkındalık arttırılması da önem taşımaktadır.

Kadın temsilcilerin toplu iş sözleşmelerinde yer almalarını, temsilci olmalarını, delege olmalarını, kongre seçimlerine katılmalarını, örgütlenmelerde etkin rol üstlenmelerini istiyor ve destekliyoruz. 

Yüzlerce emekçi kadınla çıktığımız bu kutlu yolda bugün yüzbinleri aşmış bulunmanın gururunu yaşıyoruz

HAK-İŞ olarak; kadın konusunda ifadelerimizle, anlayışımızla, ortaya koyduğumuz politikalarımızla bugün çok ileri bir noktadayız. Yüzlerce emekçi kadınla çıktığımız bu kutlu yolda bugün yüzbinleri aşmış bulunmanın gururunu yaşıyoruz. Bütün kadınları HAK-İŞ’te toplanmaya ve burada etkin sendikal mücadele vermeye çağırıyorum.

Biz kadın üyelerimizi artırıp onlara daha çok inisiyatif vermek istiyoruz. Hem işyerlerinde hem de çalışma hayatında karşılaştıkları zorluklarla; evini, ailesini bu mücadeleye katılmaya ikna etmenin ve bütün bunların yanında sendikal mücadelede aktif rol almanın büyük bir çaba istediğini biliyoruz. Ülkemizde kadınlar, anne çalışan kadın ve sendikalı çalışan kadın olmak için ayrı ayrı ve çok ciddi bedeller ödemektedir. Sendikal mücadelede olan bütün kadınlarımızın mücadelede sonuna kadar yanındayız.

Son olarak ülkemizin ve tüm insanlığın içinden geçtiği bu zorlu dönemde 8 Mart’ın ayrı bir yeri olacağını düşünüyoruz. Pandemi de 8 Mart’ı nasıl kutlayacaksınız HAK-İŞ olarak? Bu vesile ile 8 Mart emekçi kadınlar gününüzü tebrik eder muvaffakiyetler dileriz.

Konfederasyonumuzun her yıl büyük bir coşkuyla kutladığı 10. HAK‑İŞ Uluslararası Kadın Emeği Buluşması “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” programımız 8 Mart 2021 tarihinde saat 10.00’da gerçekleştirilecektir. Toplantımız COVID‑19 salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında fiziken sınırlı sayıda katılımcı ile yapılacak olup, online bağlantılar üzerinden takip edilebilecektir.

HAK-İŞ 10. Uluslararası Kadın Emeği Buluşması: HAK-İŞ’li Emekçi Kadınların Sendikal Hareketteki Yeri temasıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımızın katılımıyla gerçekleştirilecektir. Bütün bu zorlukları aşarak, bizimle birlikte yürüyen ve yürümeye talip bütün kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.