Dolar 27,3174
Euro 28,8108
Altın 1.648,12
BİST 8.213,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
25°C
Hafif Yağmurlu
Per 24°C
Cum 24°C
Cts 23°C
Paz 23°C

Sigorta Sektöründe Son 1 Yılda Olanlar

Aveon Global Sigorta A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aveon Sigorta KKTC Yönetim Kurulu Üyesi
11 Haziran 2021 14:35

Covid-19’un 2020 başından itibaren hayatımıza girmesiyle sektörümüzün de bundan olumsuz ve durağan şekilde nasibini aldığı bir gerçek. Bu gerçeği görerek tedbirlerini alan tüm sigorta paydaşları bunu en az zarar ile geçirseler de sektörümüz önemli bir sınavı nispeten gelişerek ve büyüyerek geçirmeyi başarmışa benziyor.

Aslına sektörümüz 2020 ve 2021 de covid-19 pandemisi haricinde büyük değişimleri de yaşadı. Neler mi oldu?

  • Hazine Müsteşarlığı bünyesinde görev yapan Sigortacılık Genel Müdürlüğü ve Sigortacılık Denetleme Kurulu tek çatı altında birleşerek ve İstanbul’a taşınarak SEDDK çatısı altında sektöre hizmet vermeye başladı. Üstelik de 2 defa da yerleşkesini değiştirerek organizasyon yapısını da geniş bir alana yaymış oldu. Bu vesile ile SEDDK Başkanı Türker Gürsoy’a bu zorlu dönemde ki başarıları nedeniyle mesleğimiz adına teşekkür etmek isterim.
  • Trafik Sigortaları havuzu ve uygulamalarını ilgilendiren önemli yasa tasarıları meclisten geçti. Bu sayede hem sektörün hem de sigortalıların beklentisine yakın bazı kararların alındığını söylemek mümkün. Buna rağmen Trafik sigortalarında ki riskin daha dengeli yönetimi konusunda alınacak çok yol olduğunu da bilmemiz gerekir. Havuzun rehabilite edilmesi ve tüm paydaşların eşit faydasına açılması adına yürütülen çalışmalara öncülük eden TSB Başkanı Atilla Benli’ye de teşekkür etmemiz gerekir.
  • Yeni kurulan sigorta şirketleri ve ruhsat aşamasında olan aday sigorta şirketleri ile beraber elementer branşta hizmet veren sigorta şirketi sayısı arttı. Bu artışla beraber özellikle trafik sigortaları haricinde ki branşlarda rekabetin de kızıştığını söylemek olasıdır. Ümit ederiz şirket sayılarının artmasına paralel olarak ‘’pasta’’ yerinde saymaz ve ‘’pastayı büyüterek’’ hep birlikte gerçekçi bir büyüme sağlarız.
  • Tüm bunların yanında, sessiz sedasız sektöre merhaba diyen, sigorta şirketleri, bankaları ve diğer finans kurumları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, sendikalar, meslek örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları, asistance sektörü başta olmak üzere 32 kanalı kucaklayan İFHABER 70.000’i aşan aylık okur sayısı ile sektörümüzde ‘’sessiz sedasız’’ önemli bir medya gücü haline geldi. Sigorta ve banka sektörüne öncelik verse de bir çok paydaşı kucaklayan, eşit mesafede ‘’herkese yer veren’’ habercilik anlayışı ile 2020 ve 2021 sektörümüzde ki bir çok gelişmeyi kamuoyuna ulaştırdı.

Haber temin eden değil ‘’Haber Temin Edilen’’ mecra olmayı başaran İFHABER bu etkiyi daha da güçlenerek sürdürmeye devam edeceğe benziyor.