Dolar 27,4183
Euro 28,9827
Altın 1.653,97
BİST 8.212,67
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Az Bulutlu
İstanbul
24°C
Az Bulutlu
Cum 24°C
Cts 23°C
Paz 22°C
Pts 22°C

ADS – Aile Destekleri Sigortası Nedir? Kimler Faydalanacak?

ADS – Aile Destekleri Sigortası Nedir? Kimler Faydalanacak?
6 Şubat 2022 17:14

Cumhuriyet Halk Partisi – CHP’nin seçim vaadi olanAile Destekleri Sigortası” nedir? Aile sigortasından kimler faydalanabilecek? ADS Aile sigortası ile, işsizler maaş alabilecek mi? Sigortası olmayanlar sağlık hizmetinden faydalanabilir mi? Ailelere ve boşanan dul kadınlara çocuk yardımı nasıl alınır?

Aile Destekleri Sigortası diğer adıyla aile sigortası

Avrupa’nın birçok ülkesinde, özellikle Almanya’da uygulanan sosyal devlet politikaları ile kıyasladığımızda aile destekleri sigortası hakkında yazımızda birçok soruya cevap verdik.

Aile Destekleri Sigortası Nedir?

Aile Destekleri Sigortası Nedir? Kimler Faydalanacak?

Aile Destekleri Sigortası – ADS; yoksulluk, ekonomik kırılganlık ve eşitsizliği içerecek şekilde oluşturulan bütüncül bir yardım programıdır. Genel olarak yoksulluk eşiğinin altında kalan haneleri kapsayan sigorta, hane üzerinden hesaplanmaktadır. Belirtilen kriterler üzerinden sağlanan sigortanın sahip olduğu bu temel özellik, yardımların etkinliğinin arttırılmasını mümkün kılmaktadır.

Aile Destekleri Sigortası Nedir?
Aile Destekleri Sigortası Nedir?

Aile Sigortası, bireysel farklılıkları da içerecek şekilde geniş bir uygulama alanına sahiptir. Hane içerisinde yer alan bireyler, yani hane halkı sigorta kapsamında değerlendirilmektedir. Sigorta kapsamında hane halkı olarak değerlendirilen bireylerin özellikleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Aynı konutta veya aynı konutun farklı bölümlerinde yaşantısını sürdüren bireyler (Aralarında akrabalık bağı bulunabilir veya bulunmayabilir.)
 • Hane halkı hizmet ve yönetimine dahil olan bireyler
 • Askerlik, öğrencilik, hastanede yatma, mahkumluk gibi nedenlerden ötürü uzakta yaşayan fakat ortak konuta bağlı olan bireyler
 • Bir veya birden fazla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile birlikte vatansızlar ya da sığınmacılardan oluşan topluluk

Aile Sigortası’nın en temel özelliği, yurttaşlık hakkı olarak sunulmasıdır. Kadının toplumdaki yeri ve önemi bağlamında Aile Destekleri SigortasıADS kapsamındaki ödeme, her ay aile içerisindeki kadının banka hesabına yatırılacaktır. Bu kapsamda, sosyal desteklerin direkt olarak kadına verileceğini söylemek mümkündür.

Aile Sigortası’nda temel amaç, iş gücü ve iş alanlarının arttırılmasıdır. Bu nedenle kamuya personel alımlarında Aile Sigortası programından yararlanmakta olan bireyler ön planda yer alacaktır. Destek programlarında en önemli husus, desteğe ihtiyaç duyan bireylerin destek programlarından faydalanmasıdır.

Bu noktada çok özel bir çalışma gerçekleştirileceğini söylemek mümkündür. Nesnel ölçütler üzerinden desteğe ihtiyaç duyan bireyler belirlenmekte olup bu sayede desteğin hızlı bir şekilde ilgili kişilere ulaştırılması hedeflenmektedir. Aile Destekleri Sigortası ile desteğe ihtiyaç duyan bireylerin bir süre sonra destek olmadan geçinebilecek duruma gelmesinin amaçlandığını ifade etmek olanaklıdır.

Devletin denetimi ve gözetimi altında sağlanacak olan Sosyal destekler, vatandaşların yaşam kalitesinin arttırılmasını amaçlamaktadır. Bu nedenle etkin bir şekilde yapıldığını ve gönüllü sektörlerin de destek programına dahil edildiğini söylemek olanaklıdır.

Aile Destekleri Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

Aile Destekleri Sigortasından Kimler Faydalanabilir?
Aile Destekleri Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

Aile Sigortası, bireysel farklılıkları da içerdiğinden oldukça geniş bir kapsama sahiptir. Dolayısıyla aile desteğinden faydalanacak grup sayısının oldukça fazla olduğunu söylemek olanaklıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Aile Sigortası Kurumunca yürütülecek olan destek programından yararlanacak grupları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dul bireyler
 • Yetim bireyler
 • İşsiz bireyler
 • Geliri düşük bireyler
 • Yaşlılar
 • Engelliler
 • Çocuklar

Sigorta kapsamında ailenin yoksulluğu ön planda tutulmakta olup hane bireyleri bu bağlamda değerlendirilmektedir. Aile içerisinde yer alan çocuk, engelli, yaşlı üyelerin yanı sıra aile reisinin işsiz olması da Aile Sigortası bağlamında önemli bir etkendir.

Dul Desteği

Sigorta kapsamında bulunan dul desteği, yoksulluk sınırı altında kalan ve eşini kaybetmiş bireylere yöneliktir. Ailenin yoksulluk sınırından ne kadar uzaklaştığı, yardım miktarının belirlenmesi noktasında önemli bir kriterdir.

Yetim Desteği

Yetim desteği, Aile Sigortası kapsamında yer almaktadır. Aile içerisinde babası vefat etmiş bireyin bulunması, sigortadan yararlanılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle çocuğun anne-baba durumu da yardım için ön plana çıkan kriterlerden bir tanesidir.

İşsiz Desteği

Aile reisinin işsiz olması da Aile Sigortası kapsamında değerlendirildiği için işsiz desteğinin de sağlanacağını söylemek mümkündür. Bu bağlamda, aileye aktarılacak destek ile yoksulluk açığının kapatılması hedeflenmektedir.

Geliri Düşük Bireyler için Destek

Aile Sigortası, geliri düşük bireyler için temel bir yardım programıdır. Dolayısıyla aile içerisinde yer alan bireylerin gelirinin yoksulluk sınırının altında kalması, destekten yararlanılması adına bir gerekçedir. Sunulmakta olan destek ile gelirin belirli bir seviyeye gelmesi ve bireylerin insani şartlar altında yaşantılarını sürdürmelerini amaçlamaktadır.

Yaşlı Desteği

Aile içerisinde bulunan yaşlıların bakımı, sigorta kapsamında değerlendirilmektedir. Yaşlının bulunduğu ailenin yapısına göre destek miktarında değişiklik olabilmektedir. Fakat belirlenen rakam aralıkları üzerinden destek sağlanmaktadır. Ayrıca destek içerisinde yer alan yaşlıların sağlık yardımları da sigorta içinden karşılanacağını ifade etmek olanaklıdır.

Engelli Desteği

Sigorta kapsamında, engelli bireylerin çalışma yaşamına kazandırılması hedeflenmektedir. Dolayısıyla engelli bireylere yönelik çalışma yaşamına kazandırılmaları bağlamında destekte bulunacağını söylemek mümkündür. Kamu sektöründe, engelli yurttaşlara yönelik kadrolar Aile Sigortası kapsamında doldurulacak olup özel sektörde de gerekli çalışmalar gerçekleştirilecektir. Öte yandan çalışma durumu bulunmayan engelli bireylerin dahil olduğu aileye yönelik gerekli yardımlar sağlanacaktır.

Çocuk Desteği

Aile içerisinde yer alan iki çocuk için sigorta kapsamında destek verileceğini belirtmek mümkündür.

Çocuk Eğitim Desteği

Ailenin üyesi olan her çocuk, eğitim desteğine tabi olmaktadır. Bu bağlamda, çocuğa verilecek olan desteğin bir kısmı kitap ve kırtasiye desteği olarak, bir kısmı ise her ay nakit olarak verilecektir.

Aile Sigortasından Ne Kadar Alırım / Kimler Ne Kadar Alır?

Aile Sigortasından Ne Kadar Alırım / Kimler Ne Kadar Alır?
Aile Sigortasından Ne Kadar Alırım / Kimler Ne Kadar Alır?

Aile Destekleri Sigortası kapsamında sunulacak olan desteklerin miktarları değişkenlik göstermektedir. Hane halkının durumu ve sayısı, değişkenliğin temel nedeni olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra hanede bulunan çocukların sayısı, aile reisinin çalışma durumu, ailenin yoksulluk sınırından uzaklığı da sunulacak desteğin miktarlarında değişkenlik görülmesinin nedenleri arasında yer almaktadır.

Hane ÖzellikleriAlınacak Destek
En Yoksul Grupta Yer Alan Çift Ebeveynli Bir Aile 250 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Çift Ebeveynli Bir Aile + 1 Çocuk 375 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Çift Ebeveynli Bir Aile + 2 Çocuk 500 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Çift Ebeveynli Bir Aile + 3 Çocuk 550 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Çift Ebeveynli Bir Aile + 4 Çocuk 600 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Çift Ebeveynli Bir Aile + 5 Çocuk 650 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Çift Ebeveynli Bir Aile + 1 Yaşlı 400 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Çift Ebeveynli Bir Aile + 2 Çocuk + 2 Yaşlı 800 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Çift Ebeveynli Bir Aile + 3 Çocuk + 1 Yaşlı 700 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Çift Ebeveynli Bir Aile + 5 Çocuk + 1 Yaşlı 800 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Çift Ebeveynli Bir Aile Biri %70 Üzeri Özürlü 552 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Çift Ebeveynli Yaşlı Bir Aile 450 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Çift Ebeveynli Bir Aile + 1 Çocuk
%40 Üzeri Engelli
 577 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Çift Ebeveynli Bir Aile + 2 Çocuk + 1 Çocuk
%40 Üzeri Engelli
 702 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Çift Ebeveynli Bir Aile + 2 Çocuk + 1 Çocuk
%40 Üzeri Engelli + 1 Yaşlı
 1.104 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Çift Ebeveynli Bir Aile + 5 Çocuk + 1 Yaşlı
+1 Çocuk ve bunlar %70 Üzeri Özürlü
 1.254 TL
Yoksulluk Açığı %50 Olan Çift Ebeveynli Bir Aile 125 TL
Yoksulluk Açığı %50 Olan Çift Ebeveynli Bir Aile + 1 Çocuk 215 TL
Yoksulluk Açığı %50 Olan Çift Ebeveynli Bir Aile + 2 Çocuk 305 TL
Yoksulluk Açığı %50 Olan Çift Ebeveynli Bir Aile + 3 Çocuk 345 TL
Yoksulluk Açığı %50 Olan Çift Ebeveynli Bir Aile + 4 Çocuk 385 TL
Yoksulluk Açığı %50 Olan Çift Ebeveynli Bir Aile + 5 Çocuk 425 TL
Yoksulluk Açığı %50 Olan Çift Ebeveynli Bir Aile + 1 Yaşlı 225 TL
Yoksulluk Açığı %50 Olan Çift Ebeveynli Bir Aile + 2 Çocuk + 2 Yaşlı 505 TL
Yoksulluk Açığı %50 Olan Çift Ebeveynli Bir Aile + 3 Çocuk + 1 Yaşlı 445 TL
Yoksulluk Açığı %50 Olan Çift Ebeveynli Bir Aile + 5 Çocuk + 1 Yaşlı 525 TL
Yoksulluk Açığı %50 Olan Çift Ebeveynli Bir Aile Biri %70 Üzeri Özürlü 427 TL
Yoksulluk Açığı %50 Olan Çift Ebeveynli Yaşlı Bir Aile 275 TL
Yoksulluk Açığı %50 Olan Çift Ebeveynli Bir Aile + 1 Çocuk
%40 Üzeri Engelli
 417 TL
Yoksulluk Açığı %50 Olan Çift Ebeveynli Bir Aile + 2 Çocuk + 1 Çocuk
%40 Üzeri Engelli
 507 TL
Yoksulluk Açığı %50 Olan Çift Ebeveynli Bir Aile + 3 Çocuk + 2 Çocuk
%40 Üzeri Engelli + 1 Yaşlı
 849 TL
Yoksulluk Açığı %50 Olan Çift Ebeveynli Bir Aile + 5 Çocuk + 1 Yaşlı
+ 1 Çocuk ve bunlar %70 Üzeri Özürlü
 1.029 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Tek Ebeveynli Bir Aile 190 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Tek Ebeveynli Bir Aile + 1 Çocuk 350 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Tek Ebeveynli Bir Aile + 2 Çocuk 510 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Tek Ebeveynli Bir Aile + 5 Çocuk 690 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Tek Ebeveynli Bir Aile + 1 Yaşlı 340 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Tek Ebeveynli Bir Aile + 5 Çocuk + 1 Yaşlı 840 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Tek Ebeveynli Bir Aile Biri %70 Üzeri Özürlü 492 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Yaşlı Kişi 290 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Tek Ebeveynli Bir Aile + 1 Çocuk
%40 Üzeri Engelli
 552 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Tek Ebeveynli Bir Aile + 2 Çocuk +1 Çocuk
%40 Üzeri Engelli
 712 TL
En Yoksul Grupta Yer Alan Tek Ebeveynli Bir Aile + 3 Çocuk + 2 Çocuk
%40 Üzeri Engelli + 1 Yaşlı
 1.124 TL
Aile Sigortasından Ne Kadar Alırım?

Dul Yardımı

Eşini kaybetmiş bireylerin alacakları desteğin miktarı, “Farklı Koşullardaki Ailelere Aile Sigortası Ödemesi” olarak adlandırılan tabloda yer almaktadır. Tabloda bulunan miktardaki ödeme, eşini kaybetmiş bireylere sunulmaktadır.

Yetim Yardımı

Yetim yardımı, Aile Destekleri Sigortası dahilinde bulunan destek türlerinden bir diğeridir. Babasını kaybetmiş çocukların bulunduğu ailede, yoksulluk sınırının altında kalan hane için yetim yardımı, belirlenen miktar üzerinden yapılmaktadır.

İşsiz Bireyler için Yardım

Aile reisinin herhangi bir işte çalışmıyor olması durumunda da destek uygulanmaktadır. Belirlenen destek miktarı dahilinde işsiz bireyler için yardımda bulunulmaktadır.

Geliri Düşük Bireyler için Yardım

Hane içerisinde geliri düşük bireylerin bulunması ve hanenin toplam gelirinin yoksulluk sınırı altında kalması, Aile Destekleri Sigortası kapsamında yer almaktadır. “Farklı Koşullardaki Ailelere Aile Destek Sigortası Ödemesi” kapsamında belirlenen miktardaki ödemeler, belirlenen zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilmektedir.  

Yaşlı Yardımı

Yaşlıların bakımı için yapılan yaşlı yardımı, yaşlının içerisinde yer aldığı ailenin niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Yaşlıların sağlık yardımları da sigorta kapsamında değerlendirilmektedir. Ayrıca yaşlılara geriatri hastaneleri kapsamında sağlık hizmeti, sigorta dahilinde sunulacaktır.

Engelli Yardımı

Çalışması sağlanabilen engelli bireyler için ilk etapta istihdam çalışmaları gerçekleştirilecektir. Eğer bireyin çalışma durumu yoksa bu durumda bireyin üyesi olduğu aileye destekte bulunulacaktır.

Çocuk Yardımı

Aile Destekleri Sigortası kapsamında yer alan çocuk yardımı, ailedeki iki çocuğu kapsamaktadır. Çocuk başına ödenecek tutarda çocuğun yaş grubu ve ailenin yoksulluk sınırından ne kadar uzak olduğu etkilidir.

Çocuk Eğitim Yardımı

Yalnızca eğitim amaçlı olacak şekilde, ailedeki çocukların tamamına yapılacak olan eğitim yardımı, Aile Destekleri Sigortası kapsamında yer almaktadır. Yapılacak olan yardımın bir kısmı her ay nakit verilecekken bir kısmı ise kitap ve kırtasiye desteği olarak ders yılı başında verilecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Aile sigortası programında sağlanacak destekler nasıl hesaplanır?

Yapılacak destek, aile üzerinden hesaplanır. Ailenin yoksul oluşu ve gereksinimleri, sigortanın temel ögeleridir.

Hane içerisinde yer alan ama öğrencilik, askerlik gibi nedenlerden dolayı uzakta olan bireyler yardımdan faydalanabilir mi?

Öğrencilik, mahkumluk, askerlik, hastanede yatma gibi nedenlerden ötürü uzakta yaşayan fakat ortak konuta bağlı olan bireyler de yardımdan yararlanabilir.

Sosyal destek nasıl ve hangi yöntem üzerinden sunulacaktır?

Sosyal destek kapsamında yer alan ödeme, her ay doğrudan ailedeki kadının banka hesabına yatırılacaktır.

Aile destekleri kimleri kapsar?

Aile destekleri, sosyal sigorta programından yararlanamayan bireyler ile sosyal sigorta programından yararlansa bile yoksulluk gelirinin altında kalan bireyleri kapsamaktadır.

Aile destekleri her bölge için aynı mı olacaktır?

Aile destekleri, bölgenin yaşama ve geçim standartlarına uygun olacak şekilde farklılaşmaktadır. Her ildeki yaşam koşulları farklı olduğu için, farklı illerde yaşayan insanlar için farklı uygulamalar olacaktır.

Bölünmüş aileler için aile desteği miktarı ne olacaktır?

Bir ailede yalnızca anne ya da yalnızca baba olması, ailenin geçimini kadının üstlenmesi durumunda yapılacak yardımın tutarında da artış meydana gelmektedir.

Çocuk eğitim desteğinden kaç çocuk yararlanabilir?

Ailedeki bütün çocuklar, sadece eğitim amaçlı olarak verilen destekten yararlanabilecektir.

Yaşlı desteğine sağlık yardımları da dahil midir?

Yaşlı desteği kapsamında sağlık yardımları da bulunmaktadır. Ayrıca ailede bulunan yaşlılara, geriatri hastaneleri kapsamında sağlık hizmeti sunulacaktır. Bunun yanı sıra evde bakım hizmetleri de sağlık yardımları içerisinde yer almaktadır.

Kamu kuruluşlarında engelli istihdamı, aile destekleri kapsamında ne şekilde gerçekleştirilecektir?

Kamuda engelli bireylere yönelik boş kadroların tamamı, engelli desteği kapsamında doldurulacaktır.

Özel kesimin engelli istihdamı nasıl gerçekleştirilecektir?

Özel kesimde engelli istihdamı; prim ve vergi indirimleri ile kıdem tazminatının kamu tarafından yüklenilmesi gibi ögelerle desteklenecektir.

Aile sigortası kapsamında yer alan bireyler, genel sağlık sigortalı sayılacak mıdır?

Evet, aile sigortası kapsamında bulunan bireylerin her biri genel sağlık sigortalı sayılacak ve herhangi bir ücret ödemeden istedikleri kamu ve devlet hastanelerinde tedavi olabileceklerdir.

Aile Sigortasından Ne Kadar Alırım / Kimler Ne Kadar Alır?
Aile Sigortasından Ne Kadar Alırım / Kimler Ne Kadar Alır?

kaynak: https://content.chp.org.tr/file/ailesigortasi_1.pdf