Dolar 32,5225
Euro 34,9664
Altın 2.434,64
BİST 9.783,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Cum 19°C
Cts 16°C
Paz 16°C
Pts 18°C

Budizm Nedir Neye Tapar ve Dinin Özellikleri Nelerdir?

Budizm Nedir Neye Tapar ve Dinin Özellikleri Nelerdir?
6 Şubat 2021 02:57

Budizm Nedir? Neye Tapar ve Dinin Özellikleri Nelerdir? Bu yazımızda Budizm hakkında merak edilen sorulara cevap arayacağız.

Budizm nedir?

Bu din doğuda yoğunlukla görülür ancak özellikle son zamanlarda batı bölgesinde de yaygınlık göstermiştir. Popülerliğinin devam etmesinde dolayı gittikçe de yaygınlaşmaktadır.
Hinduizm dini ile benzer çok fazla yönleri vardır. Bu yönler özellikle de karma, maya ve samsarayı öğretmesinden kaynaklanmaktadır. Ancak ne kadar benzerlik olursa olsun kesinlikle kendi çapında eşsiz ve inanılmaz güzellikler içeren bir dindir diyebiliriz.
Budizm dini tamamen gelişmeye ve öğrenmeye aydınlanmaya dayalı bir dindir. Dinlerine o kadar bağlıdırlar ki dinleri gereği Budistler yaşamın nihai hedeflerinin onları algıladığı bir biçimde aydınlanmadır ve buna sonsuz inançları vardır.

Budizm’i Kim Kurdu?

Budizm’i ilk kurucusu çok saygın bir ailenin çocuğu olan Siddhartha Guatama, İ.Ö. 1500 yıllarında kurmuştur.

Budizm’in ilk kurucusu Siddhartha Guatama

Budizm’in ilk kurucusu Siddhartha Guatama
Budizm’in ilk kurucusu Siddhartha Guatama

Budizm’in ilk kurucusu Siddhartha Guatama inanılmaz bir lüks hayat içerisindeydi. Yaşamını lüks içinde ancak dış dünyaya tamamen kapalı bir şekilde yaşamaktaydı. Siddhartha’nın ailesi kendisinin böyle bir dinle ve böyle bir hayat yaşamasını her ne kadar istemese de Siddhart için artık çok geçti çünkü Budizm dinini çoktan benimsemişti. Siddhart bu sığınaktan yavaşça çıkmaya başlamıştı çünkü yaşlı bir adam hasta bir adam ve ölü cesetler görmeye başlamıştı.

Son olarak da lüks hayattan ve rahatı reddeden bir görme ile kesişti. Kesişmede ki huzuru gördükten sonra kendisi de tıpkı gördüğü çileci gibi olmaya karar verdi. Zengin olduğu hayatı ve lüks içerisindeki hayatını aydın olma yolunda tek etti. Yaşıtları, arkadaşları ve akrabaları içerisinde bir liderdi.

Buda Siddhartha Guatama

Buda Siddhartha Guatama
Buda Siddhartha Guatama

Siddhartha Guatama Aydın olma yolunda gösterdiği tüm çabalara karşın son olarak bir kase pirinç yemek ile kendisine izin verdi bu izinden sonra a aydın olacaktı yada sonsuza dek acı çekmeye karar verip meditasyon yapmak üzere incir ağacının altına oturdu. Çekmiş olduğu eziyetlerin sonucunda uyandığında diğer gün aydınlığa erişmişti. Bugünden sonra herkes onu aydınlaşmış veyahut Buda olarak tanıdı. Buda olduktan sonra başta akranları olmak üzere 5 kişi ilk havarileri oldu ve böylelikle din yayılmaya başladı.

Budizm ve Aydınlanma

Budizm ve Aydınlanma
Budizm ve Aydınlanma

Buda’nın keşfettiği aslında aydınlanmadır. Lüks ve zengin hayat varken acı çekerek kendini cezalandırmak değil böyle imkânlar varken imkânları kullanmadan aydınlanmaktı. Yaşamın nedeni olan 4 büyük olayı da beraberinde keşfetmişti.

 1. Yaşamak acı çekmektir.
 2. Acı çekmeye arzu duymak.
 3. Kişi bütün bağlılıkları yok ederek acıyı da yok edebilir.
 4. Bu bahsettiğimiz olay da sekiz aşamalı asil yolu izleyerek başarılabilir.

Sizlere bu sekiz yoldan bahsedelim;

 1. Doğru
 2. Görüş
 3. Niyet
 4. Konuşma
 5. Hareketler
 6. Geçim kaynağı ve çaba
 7. Farkındalık ve son olarak
 8. Konsantrasyondur.

Budizm günümüz koşulları ve imkânlarıyla oldukça çeşitlilik göstermektedir. Budizm dini theravada ve mahayana olmak üzere iki ana başlık altında incelenmektedir. Eğer Budizm’i okuyup anlamak istiyorsanız sadece klasik tarih ile Budizm’in belirli bir ekolünün bütün ayrıntılarını bildiklerini var saymamaları önemlidir.

Şu unutulmamalıdır ki buda kendini tanrı ya da ilah biri olarak göstermedi ve de belirtmedi sadece buda kendisini diğer insanlar için tamamen bir yol gösterici olarak göstermişti. Buda öldükten sonra kendisini büyüterek tanrı diye gösterenler olmuştur ancak gerçek bu değildir. Zaten tüm izleyicileri bu şekilde düşünmüyordu gerçek olanı biliyorlardı.

Budizm dininde günah olarak sayılan en büyük olay bilgisizliktir. Budizm dini Hristiyanlık dini ile uzaktır. Budizm de günahlar telafi edilebilir ve de düzeltilebilir olduğundan Budizm dini Hristiyanlık dinine bu konuda temel ilke olarak uzak sayılmaktadır. Budizm de başlangıç ve son yoktur. Budizm dininde merhametli bir yol gösterici olmadığından Budizm nihai olarak reddedilmemelidir.

Budizm Nedir Neye Tapar ve Dinin Özellikleri Nelerdir? makalemizde aşağıdaki kaynaklardan faydalandık.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Budizm

ETİKETLER: ,