Dolar 18,6381
Euro 19,5735
Altın 1.062,81
BİST 5.029,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Çok Bulutlu
İstanbul
13°C
Çok Bulutlu
Çar 15°C
Per 14°C
Cum 16°C
Cts 18°C

Erkekler ve Kadınlar için Saç Neyi İfade Eder?

Erkekler ve Kadınlar için Saç Neyi İfade Eder?

19 Şubat 2022 22:11

İnsanoğlu var olduğundan saçları ve vücut kılları vardı. Ömür boyunca bakımı, temizliği ve güzelliği için uğraştığımız saçların ve vücut kıllarının bireyler ve toplumlar üzerindeki etkileri nelerdir?

Saçların Erkekler ve Kadınlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Erkek ve kadınlar için saç, farklı anlamlara gelebilmektedir. Antik Çağ’da hem kadınlar hem de erkeklerde uzun saç, özgürlük ve zenginlik anlamına geliyordu. Bu durum Eski Yunan’da da Çin’de de aynıydı. Saça bakışın Antik Çağ’da benzer bir profile sahip olduğunu söylemek olanaklı. Genellikle kısa saçın kölelere özgü bir saç şekli olduğu düşünülüyordu.

Ayrıca Yunan tanrı ve tanrıçalarının uzun saçlı olarak tasvir edildiği de gözlemlenmektedir. Bu hususlara bakıldığında saç Antik Çağ’da, günümüzden çok daha farklı bir şekilde değerlendirilmiştir. Peki insanlık kısa saçlarla ne zaman karşılaştı dersiniz?

Medeni dünya, kısa saçla Roma kültürüyle birlikte tanışmıştır. Aslında daha öncesinde de kısa saçların bulunduğu bilinmekle birlikte kısa saçla kitlesel bir şekilde karşılaşma, Roma kültürüyle görülmeye başlanmıştır. Geleneksel anlatı, MÖ 299’da Sicilya’dan gelen berberlerin kısa saçın yaygınlaşmasına neden olduğu yönünde.

Bu dönemde kısa saçın erkeklerde yaygınlaştığı, kadınlarda istisnai durumlar dışında kısa saçların görülmediği ifade edilmektedir. Erkeklerde görülen kısa saç kültürünün ise Roma’dan Akdeniz çevresine yayıldığı görülmektedir. Günümüz dünyasında ise birbirinden farklı saç şekilleri ön planda yer almaktadır.

Saç, tarihsel süreç içerisinde farklı anlamlara gelmekle birlikte erkek ve kadınlar özelinde de saç, farklı şeyleri sembolize etmektedir. Bu durum, saç dökülmesi sorununun da farklı yansımalara neden olacağını belirtmektedir.  

Kadınlar için estetik bir görünüm sunan saçlarda meydana gelen dökülmeler, bu sorunla baş başa kalan kadınların kendilerini iyi hissetmemesine neden olmaktadır. Saç dökülmesine maruz kalan erkeklerin bir kısmında da aynı durum kendini belli etmektedir. Fakat yine de kellik, bazı erkeklerde özgün bir tarzı sembolize eder.

Saçın Kültürel Boyutu

Erkekler ve Kadınlar için Saç Neyi İfade Eder? | 19 Şubat 2022

Saçın kültür içindeki yeri birbirinden farklıdır. Mısırlılarda itibari sembolize eden saç, Keltler için gücü ifade etmiştir. Antik Çağ’da ise hem erkekler hem de kadınlar için uzun saç önemli olmuştur.

Kısa saç, kölelere özgü bir saç tipi olarak görüldüğü için kısa saçın gündelik hayat içerisinde pek görülmediğini söylemek mümkündür. Zamanla saç uzunluğu ve tipinde farklılıklar meydana geldiği bilinmektedir.  

Saçın Tarihsel Boyutu

Erkekler ve Kadınlar için Saç Neyi İfade Eder? | 19 Şubat 2022

Saç, doğal insan güzelliğini ifade ettiği için tarihsel süreç içerisinde birbirinden farklı anlamlara gelmiştir. Antik Çağ’da uzun saç önemliyken Roma kültüründe erkeklerde kısa saçlar ön plana çıkmıştır. Günümüzde ise hem erkek hem de kadınlar için saç; güç, gençlik, sağlık ve canlılığı sembolize etmektedir.

Saçın Cinsellik Üzerindeki Etkisi

Erkekler ve Kadınlar için Saç Neyi İfade Eder? | 19 Şubat 2022

Saç ve saç dökülmesi ile cinsellik arasındaki etkiye yönelik araştırmaların kökeni oldukça eskilere dayanmaktadır. Aristoteles, cinsellik ve kellik üzerine çeşitli tanımlamalarda bulunmuştur. Bunun yanı sıra tarihi süreç içerisinde kısırlaştırılan erkeklerde saç dökülmesi olmadığına dair açıklamalar yapılmıştır. Fakat androjen hormonu normal düzeyde olan erkeklerde bilen saç dökülmesinin meydana geldiği gözlemlenmiştir.

Saçın Psikolojik Etkisi

Erkekler ve Kadınlar için Saç Neyi İfade Eder? | 19 Şubat 2022

Saç hem kadın hem de erkekler için psikolojik açıdan oldukça önemlidir. Bu nedenle saç dökülmeleriyle karşılaşan bireylerin, cinsiyet fark etmeksizin kendilerini ruhsal anlamda iyi hissetmedikleri ifade edilmektedir. Tarihsel süreç içerisinde yapılan kimi araştırmalar, saç dökülmesi ve saç kaybı olan bireylerin zamanla özgüvenlerinin azaldıklarını belirtiyor.

Benlik duygusunda azalma, yaşam kalitesinde azalma gibi pek çok durumun; saç dökülmesiyle baş başa kalan bireylerde çok daha fazla oluştuğu, yapılan araştırmaların sonuçları arasında yer alıyor.

Saçın Sosyolojik Etkisi

Tarihsel süreç içerisinde farklı anlamlara gelen saçın, sosyolojik bir etkiye sahip olduğunu söylemek mümkündür. Saç şekli, temel olarak toplumun yaşantısını aydınlatan unsurlar arasında bulunmaktadır. Antik Çağ’da uzun saç modası varken süreç içerisinde kadın ve erkeklerde saç, cinsiyet belirleyen bir unsur olarak kabul görmüştür.

Her ne kadar günümüzde özgün saç tipleri bulunuyor olsa da saç boyutu ve tipi, cinsiyeti belirleme noktasında en önemli dayanaklardan bir tanesidir. Dolayısıyla saç dökülmeleri, erkek ve kadınlarda farklı bir etkiye neden olmaktadır. Kadınlar için saç dökülmelerinin şiddetli bir hal alması, psikolojik anlamda olumsuz bir etkendir. Bunun yanı sıra saç ekimi için erkeklerin çok daha fazla talep gösterdiğini söylemek mümkündür.

ETİKETLER: , ,