Dolar 31,0138
Euro 33,6533
Altın 2.021,47
BİST 9.312,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Açık
İstanbul
12°C
Açık
Per 16°C
Cum 18°C
Cts 18°C
Paz 14°C

Eşimin Kredi Kartı Borcu Beni Etkiler Mi?

Eşimin Kredi Kartı Borcu Beni Etkiler Mi?
10 Mayıs 2021 19:23

Eşimin kredi kartı borcu beni etkiler mi? Evlilik, hayatları birleştirmek anlamına gelen, her iki tarafın da karşılıklı olarak fedakârlıklarla yürütmesi gereken, iyi günde kötü günde tek olmak anlamına gelen yasal bir akittir. Eşler evin bütçesini ortak harcamalarla yaşamlarını sürdürürler.

İhtiyaç halinde kredi çekmek ya da kredi kartı çıkarmak ve kullanmak eşlerin ortak kararları ile yapması gereken bir konudur. Fakat bazı durumlarda eşlerin birbirinden habersiz kredi kartı çıkararak kullanması yanlıştır. Bu gibi durumlarda herkes kendi kredi kartını ödemekle yükümlüdür.

Eşlerden Birisi Gerek Kredi Gerekse Kredi Kart Borcu Hacze Girerse Ne Olur? 

Borçlu olan eşe mal haczi kararı çıkarsa, diğer eşin üzerine olan mal varlığının haczedilmesi mümkün değildir. Yani her iki taraf da kendi üstüne olan mal varlığından sorumludur ve borçlu olan kişinin mal varlığı üzerine olan mallara haciz gelir.

Evlenmeden Önce Kredi Alındı İse Ne Olur?

Evlenmeden Önce Kredi Alındı İse Ne Olur?
Evlenmeden Önce Kredi Alındı İse Ne Olur?

Evlenmeden önce bankalardan kredi alıp borçlanan eşin borcundan diğer eşi sorumlu değildir. Evlenmeden önce çekilen kredi borçlarının geri ödenmesi ödenmediği için borcun birikmesi ve banka tarafından ihtar alıp, konu hacze giderse yani gerek maaşının bir bölümüne gerekse mal varlığındaki ödemelerden tamamen kendisi sorumludur. Eşinin ne maaşına ne de mal varlığına haciz gelemez.

Bu ve benzeri durumlar sık karşılaşıldığından, bankalar eşlerden birisinin birisine kefil olması durumunda bile mutlaka eşinin onayı alınmaktadır. Eşi başka bir kişiye kefil olmak istemesine razı olmayabilir. Razı olmaması kefil olmak isteyen kişiye engel teşkil eder.

Eşlerin Boşanması Durumunda Ne Olur?

Eşlerin Boşanması Durumunda Ne Olur?

  • Boşandıktan sonra mal paylaşımı yapılır.
  • Evlilik sırasında kredi çekerek, borçlanarak konut alınması durumunda yine eşit olarak paylaşılmaktadır. Fakat kalan borcu ödeyememe gibi durumlarda mal varlığı satılıp borç kapatılarak kalan miktar eşler arasında paylaşılmaktadır.
  • Eşlerin anne ve babalarından kalan mal varlıkları ve değerleri kişisel maldır, ortak mal varlıkları kategorisine girmez.
  • Anne ve babadan gelen mal varlığı, bir ev ya da dükkân gibi olup kiraya verildiğinden kira geliri gelmesi gibi durumlarda ise kira gelirleri bu kategorinin dışındadır. Yani bu kiraya verilen mallar edinilmiş mallar arasına girmektedir.

Eşin bilgisi olmadan kredi çekmek ya da kredi kartı edinmek, eşler arasındaki güveni azaltır. Üstelik zamanında geri ödeme yapılmaması durumunda da asgari tutarının dahi yatırılmaması biriken borç faiziyle birlikte daha da artacağından konu içinden çıkılamaz hal almaktadır. Bu ve buna benzer durumlarda ise tüm bu borçlardan habersiz olan eşin hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır.