Dolar 20,7469
Euro 22,3493
Altın 1.310,774
BİST 4.886,91
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
26°C
Parçalı Bulutlu
Cum 22°C
Cts 23°C
Paz 23°C
Pts 23°C

Hinduizm Nedir? Neye Tapar? Hinduizm Dini Özellikleri

Hinduizm Nedir? Neye Tapar? Hinduizm Dini Özellikleri
6 Şubat 2021 15:25

Hinduizm Nedir? Neye Tapar? Hinduizm Dini Özellikleri Nedir? Hinduizm dini geçmişe bakıldığında eski dinlerden bir tanesidir diyebiliriz. Hinduizm dininin geçmişi 1400-1500’lü yılları kadar eskiye dayanmaktadır.

Hinduizm Nedir?

Hinduizm nedir
Hinduizm nedir

Hinduizm dini çok sayıda tapınakları olduğundan ve sayısızca tanrıya inanıldığından sandığınızdan da daha karmaşık bir dindir.

Hinduizm dininde çok çeşitli ana inançlar ve mezhepler bulunmaktadır. Esasen Hindistan ve Nepal’de bulunur. Dinler arasında 3’üncü büyük din olduğunu söyleyebiliriz.

Hinduizm’i tabir eden ana metinler ve konular vedalar, Upanişad, Mahabhrata ve Ramayanadır. Bu konular ve yazıların işlediği konular ilahiler, büyüler, felsefeler, ritüeller, şiirler ve öykülerdir. Hinduizm dinine inananlar bu konuları büyük önemle işlemektedirler.

Eğer Hinduizme genel olarak bakacak olursak farklı birkaç konuyu daha kapsamaktadır. Bu konular brahmanalar, Sutralar, ve Aranyakalardır. Hinduizm dini aslında öncelerden de gelen bir alışkanlıktan ötürü herhangi bir iş veya çalışma yaptıklarında kendilerine uğurlu geldiğini düşündüğü her nesneye hemen hemen inanmışlardır.

Hindular Neye Tapar?

Hindular Neye Tapar
Hindular Neye Tapar

Hindular Neye Tapar? Hinduların yaklaşık olarak 330 milyona aşkın inandıkları tanrıları bulunmaktadır. İnanılmaz fazla sayıda inançları vardır. Her din gibi en üst din ve çoğunluğun inandığı bir din bulunmaktadır.

Hinduların çoğunun inandığı bu üst din tanrısı brahmadır. Brahma adı verdikleri tanrı evrenin bugüne kadar var olma ve yaratmasına inanılmaktadır. Brahmayı gören yoktur ve brahma ve kişisel de değildir Brahma denilen tanrı 3 ayrı modelde karşımıza çıkmaktadır.

  1. Brahma yaratıcı şekilde
  2. Vişnu- koruyucu şekilde
  3. İse Şiva yok edici şekilde karşımıza da görülmektedir.

Hinduizm Dini Özellikleri Nedir?

Hinduizm Dini Özellikleri Nedir
Hinduizm Dini Özellikleri Nedir

Hinduizm Dini Özellikleri Nedir? Hinduizm her nesneye her olaya ve her kişiye göre değişiklik gösterdiğinden Hinduizm dinini başta anlamak çok zor gelebilir. Sayısızca inanç çeşitliliği ve sayısızca tanrı seçeneklerinin olmasından kaynaklanmaktadır. Hinduizm i kısaca özetlemek gerekirse eğer aslında şunları söyleyebiliriz.

  1. Monistik; sadece tek bir olgu vardır.
  2. Panteistik; ilahi varlık olarak sadece tek bir varlık vardır.
  3. Panenteistik; dünya ve evren sadece tanrının birer parçasıdır.
  4. Teistik; yaratılıştan ayrı olan tek bir tanrı vardır.

Diğer dinlere veya inançlara bakıldığında Hinduizm ateist, deist veya nihiliste yakın olabilir. Hinduizm bu kadar karışık ve çok tanrılı olmasının yanında bu dini merak edenlerin ilk sorduğu soru veya akıllarına takılan şey olarak Hinduları kim var etti veya yarattı cümlesi merak edilmektedir. Hindu dinindeki inanç vedaları kabul etmek oldukça önemlidir. Hatta şöyle söyleyebiliriz ki vedaları kabul edenler Hindu’dur etmeyenler ise Hindu sayılmamaktadır.

Veda dediğimiz kitapları hikâyeleri kapsamaktadır ve genellikle hikâyeler zengin ve renkli bir şekilde dile getirilmektedir. Teo-miyoloji dediğimiz kitap hikâyenin dışında birde tarih ile ilişkilidir. Hindistan’ın tarihini okumak ve bilmek çok önemlidir. Vedaların içerisinde de Hindistan’ın tarihi bulunduğundan vedaları reddetmek Hindistan tarihini reddetmek anlamına gelmektedir. Bu yüzdendir ki Hint mitolojisinde Hint kültürünü benimsiyorsa Hinduizm tarafından kabul edilir.

Hinduizm karışıklığından ötürü çok çelişkili olsa da tamamen insanlığı ilahi olarak görür. Hinduizm herkesin ve her bireyin ilah olduğunu ileri sürer. Brahman dedikleri tanrı dışında tüm gerçekler tamamen yanılsamadır. Sizlere verdiğimiz kısa özetle şunu belirtebiliriz ki Hinduizm dini kutsal kitaba uygun ancak Hristiyanlığa tamamen aykırı bir dindir. Çünkü Hristiyanlık dininde tek bir tanrı vardır ve bu tanrı herkes tarafından tanınmaktadır.

Hristiyanlık dini sadece tek bir kutsal kitapta anlatılmaktadır. Bu yazı içerisinde yeryüzünde ve yeryüzünde yaşayan her şeyi tek tek anlatmaktadır.

Tüm bu yeryüzünün tek bir tanrı tarafından yaratıldığı öğretilmektedir. Tüm insanların sadece bir kez yaratıldığına ve sonradan öldüğüne inanılır. Bu yüzden diğer dinler ile Hinduizm’i tanımlayacak olursak Hinduizm hem çoklu inanış hem de çoklu tanrılı bir dindir.

Hinduizm Nedir? Neye Tapar? Hinduizm Dini Özellikleri Nedir? Bu soruları cevaplamaya çalıştık. Kaynaklarımız: https://tr.wikipedia.org/wiki/Anasayfa

ETİKETLER: