Dolar 28,9792
Euro 31,2479
Altın 1.889,57
BİST 7.932,54
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
7°C
Hafif Yağmurlu
Cts 12°C
Paz 11°C
Pts 11°C
Sal 12°C

Kredi Kartı Aidatlarını Toptan Geri Alma

Kredi Kartı Aidatlarını Toptan Geri Alma
15 Mayıs 2021 17:52

Kredi kartı aidatlarını toptan geri alma, kredi kartı aidatı nedir? Nasıl iade alınır? Aidatlı kredi kartını değiştirmek mümkün müdür? BDDK’nın kredi kartı aidatlarıyla ve aidatsız kredi kartlarıyla ilgili kararları nelerdir

Kredi Kart Aidatımı Nasıl Alabilirim?

Kredi Kart Aidatımı Nasıl Alabilirim
Kredi Kart Aidatımı Nasıl Alabilirim
 • Öncelikle ücretsiz olarak (aidat kesilmeyen) bir kart talebinde bulunmalısınız.
 • Daha sonra o güne kadar kullanmakta olduğunuz eski kartınızın geçmiş dönemde ödemiş olduğunuz aidatları geri istemelisiniz.
 • Bu talebinizi bir dilekçe ile ya da e-mail ile yapmalısınız.
 • Bu müracaatınız elinizde bir belge bulunmasını sağlayacağından, hukuki bir işlemde elinizde belgeniz olması daha doğru alacaktır.
 • İtirazlarınızı yakın çevrenizle paylaşarak daha fazla başvuru yapılması ile kamuoyu yaratılmasını sağlamak talebinizin daha kısa sürede çözümlenmesine hız katacaktır.
 • E-Devlet üzerinden tüketici hakem heyetine başvurarak da kredi kartı birikmiş olan aidatlarınızı geri almanız mümkündür.
 • https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi. TC Kimlik numarası ve şifre doğrulamasından sonra girmiş olduğunuz site sizi https://tuketicisikayeti.ticaret.gov.tr/ adresine yönlendirecektir. Bu alana gelince sizi sürekli olarak yönlendireceklerdir. Son olarak aidat dekontu eklenerek aidat ücretinizi geri alabilmek için tüm aşamaları bitirmiş olacaksınız.

Kredi kartı aidatlarını toplu olarak geri alabilmek için yukarıda belirtilen tüm işlemleri sırası ile yapmalısınız.  İlk bakışta karışık gibi görünse de size yardımcı olabilecek bir yakınınızla bunu uygulayabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerden sonra müracaatınıza yanıt gelmemesi durumunda ise e-devlet üzerinden Türkiye Bankalar birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyetine başvurabilirsiniz.

Önce, https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti adresinden ” Sonra,https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti?asama=4 adresten son işlemi bitirip azami 30 gün içinde mail geleceğinden, bu mail ile banka şubenize giderek aidatlarınızı geri alabilirsiniz.

Kredi kartları, günümüz şartlarında her geçen gün daha da artarak kullanılmaya başlamıştır. Özellikle son bir senedir, salgın hastalık ve beraberinde getirdiği pandemi dönemi nedeni ile kart ekstreleri ödemeleri yapılamamakta ya da gecikmeli olarak yapılabilmektedir. Gerek işten çıkarılan gerekse sağlık sorunları nedenleri ile evlerinde kalmak durumunda olan kişilerin gelir sorunları yaşadığı, pek çoğunun işten çıkartıldığı olağan üstü durum yaşanmaktayız.

Bir taraftan işten çıkarılan, pandemi nedeninden dolayı işine gidemeyen, karantina uygulanan kişilerin biriken kredi kartı borçları sıkıntı yaşatmanın yanında, gecikme faizleri ile birlikte borçları daha da katlanmaktadır. Diğer taraftan, olağan üstü durumlar yaşanırken kart sahipleri, çaresizlikten Kredi Kartı aidatlarını toptan geri alma konusunda ne yapabilirim düşüncesi yaşamaktadır. Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileri? ilgili konumuzu okuyabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatlarını Toptan Nasıl Geri Alabilirim?

Kredi Kartı Aidatlarını Toptan Nasıl Geri Alabilirim
Kredi Kartı Aidatlarını Toptan Nasıl Geri Alabilirim

Tüketici Kanunu’nun 31’inci maddesine göre “Kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır.” İfadesi kullanılmaktadır. Bu maddeye dayanarak bankalardan ücretsiz kart talebinde bulunabilir, daha önce yani geçmiş dönemde ödemiş olduğunuz aidatlarınızı toplu olarak geri isteyebilirsiniz.

Ücretsiz Kart Zorunlu Mu?

Ücretsiz Kart zorunlu” diyen yasaya göre her kart sahibi bundan yararlanmak durumundadır. Geri alınmak istenilen kredi kartı aidatı ortalama 70 ile 180 TL arasında değişim gösteren miktarlardır. Bu miktarların yıllık olarak kaç yıl ise ona göre hesaplanması gerekmektedir.

Kredi Kartı Aidatı Nedir? Nasıl İade Alınır?

Kredi Kartı Aidatı Nedir? Nasıl İade Alınır?
Kredi Kartı Aidatı Nedir? Nasıl İade Alınır?

Günümüzde artık herkes kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartı kullanıcılarının en çok şikâyet ettiği konulardan biri de kredi kartı aidatlarıdır.

Kredi kartı aidatı, bankaların müşterilerinden her yıl belirli bir oranda ücret tahsil ettiği için kullanıcıların en çok şikâyet ettiği konulardan biridir. Bu ücreti ödememek mümkün mü? ya da şu ana kadar ödenen kredi kartı aidatları geri iade alınabilir mi? en çok araştırılan konulardandır.

Kredi Kartı Aidatı

Kredi Kartı Aidatı
Kredi Kartı Aidatı

Kredi kartı aidatı, bankaların kredi kartları ve ek kart hizmetleri karşılığında kart sahibinden yıllık olarak belirli bir orandan para tahsil edilmesi anlamına gelmektedir. Fakat kart sahiplerinin şikâyeti üzerine BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) bu konuyla ilgili tüketicinin hakkını koruyacak şekilde belirli kararlar almıştır. Bu kararlara göre; kredi kartı aidatının banka ve müşteri arasında karşılıklı müzakere edilerek anlaşma sağlanırsa alınabilmektedir. Ayrıca uzmanlar, kart aidatını bankayla anlaşma sağlamış olanların da bundan sonrası için aidatsız kart isteyebileceğini bir açıklığa kavuşturmuşlardır. Müşteriler aidatsız kredi kartı için bankalarına başvurmaları yeterlidir. Eğer banka aidatsız kredi kartı vermezse müşterilerinin normal kredi kartlarından yıllık belirli bir oranda ücret tahsil edemez. Eğer banka bu kartlardan ücret tahsil ederse müşterinin dilekçeyle üst birimlere başvurup iadesini istemesi mümkün olmaktadır. Ayrıca BDDK’nin kararlarına göre de aidatsız kredi kartı vermeyen bankaya 6.9 milyon tutarında para cezası kesilmektedir.

Kredi Kartı ile İlgili Kararlar

Kredi Kartı ile İlgili Kararlar
Kredi Kartı ile İlgili Kararlar

BDDK’nın kredi kartı aidatlarıyla ve aidatsız kredi kartlarıyla ilgili çeşitli kararları vardır. Bu kararlar;

 • Her bankanın kendine ait olarak aidatsız kredi kartı çıkarma zorunluluğu vardır.
 • Banka ve müşteri arasında kredi kartı sözleşmesi imzalansa bile kredi kartı kullanılmadığı sürece banka o karta aidat yansıtamaz.
 • Aidatsız kartın limiti, aidatlı kredi kartı ile aynı olmak zorundadır.
 • 180 gün boyunca kesintisiz olarak kullanılmayan kredi kartları, hareketsiz olarak kabul edilir ve hareket görmediği sürece de aidat ödenmez
 • Eğer bir banka ücretsiz kredi kartı başvurularını reddederse, bu başvuruya istinaden aidatlı kredi kartı veremez.
 • Daha önceden kredi kartı aidatı yansıtılmış ve kart 180 gün boyunca hareketsiz kalmışsa, yetkili olan banka 12 ay içinde tahsil edemediği aidattan vazgeçecektir.

Aidatlı Kredi Kartını Değiştirmek Mümkün müdür?

Aidatlı Kredi Kartını Değiştirmek Mümkün müdür?
Aidatlı Kredi Kartını Değiştirmek Mümkün müdür?

Aidatlı kredi kartını değiştirmek oldukça mümkündür. Çünkü bununla ilgili BDDK’nın çıkardığı yasa vardır. Bu yasada “Finansal tüketicilerin yıllık ücreti bulunan kredi kartını limiti aynı kalmak kaydıyla yıllık üyelik ücreti bulunmayan kredi kartı ile değiştirme talepleri, kart çıkaran kuruluşlar tarafından yerine getirilmek zorundadır” ifadesi yer almaktadır. Bu ifadeye göre müşterilerin aidatsız kart çıkarma hakları son derece mümkün olmaktadır. Bunun için de müşterisi olduğunuz bankayla iletişime geçerek aidatsız kredi kartınızı çıkararak kredi kartınızın keyfini sürebilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı Nasıl İade Alınır?

Kredi Kartı Aidatı Nasıl İade Alınır?
Kredi Kartı Aidatı Nasıl İade Alınır?

Kredi kartı aidatını geri almak, tüketicinin son derece haklı olduğu bir durumdur. Kart aidatını geri almak çok kolay bir yöntemle yapılmaktadır. E-devlet üzerinden bu işleminizi çok kısa bir sürede halledebilirsiniz. İşte adım adım kredi kartı alma yöntemi;

 • İlk olarak kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Sonrasında ise ana sayfada bulunan arama bölümüne “tüketici hakem heyeti” yazın.
 • Ardından “yeni başvuru” butonuna tıklayın ve “uyarıları okudum, kabul ediyorum” kısmını işaretleyerek diğer sayfaya geçin.
 • Yeni çıkan sayfada hangi bankanın kredi kartını kullanıyorsanız o bankayı seçin.
 • Diğer sayfada bulunan çeşitli bilgileri girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.