Dolar 31,0332
Euro 33,6826
Altın 2.024,19
BİST 9.312,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cum 18°C
Cts 18°C
Paz 14°C
Pts 12°C

Oto Sigorta Nasıl Kontrol Edilir?

Oto Sigorta Nasıl Kontrol Edilir?
20 Mayıs 2022 09:10

Oto sigorta nasıl kontrol edilir? Çok sayıda sürücü tarafından dikkatle takip edilen ve araştırılan konuların başından araç trafik sigortasına dair sorgulama işlemi gelir. Oto sigortanın nasıl kontrol edileceği ve kazalara karşı önlem almayı sağlayan zorunlu trafik sigortasının en pratik şekilde nasıl incelenebileceğine dair çok sayıda soru yöneltilmektedir. Peki, trafik sigortasına dair sorgulama işlemi en rahat şekilde nasıl gerçekleştirilir? Yazımızın devamında araç sigortasının kolaylıkla nasıl sorgulanacağına yer vereceğiz.

Oto Sigorta Sorgulama

Oto sigorta sorgulama adımları incelendiğinde Edevlet işlemi öne çıkar. Özellikle kamu kurumlarının çevrimiçi uygulanan tüm sorgulama işlemlerinin tek bir bünyede toplanması ile birlikte zorunlu trafik sigortasının da online sorgulanması mümkün olmuştur.

Edevlet kapısı vasıtasıyla zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemine kolaylıkla erişim sağlamak mümkündür. Elbette öncelikle Edevlet üzerinden aracın kayıtlı olduğu kişinin sayfasına giriş yapması gerekir.

Sisteme giriş yapabilmek için Edevlet şifresi edilmesi şarttır. Edevlet şifresi olmayanlar PTT şubeleri aracılığıyla, internet bankacılığı yardımı ile ya da kimlik bilgileri ile sisteme giriş yapabilir. Edevlet uygulamasına kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılmasının ardından sorgulama aşamasına geçilir. Aşağıdaki adımları uygulayarak araç sigorta kontrolü nasıl yapılır, inceleyebilirsiniz:

  • Öncelikle internet üzerinden e-devlet sistemine kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılır.
  • Ardından aynı uygulama üzerinden trafik poliçe sorgulama adresine girilir ve burada talep edilen kısma araç plakası yazılır.
  • Trafik poliçe sorgulama bölümüne giriş yapmak için Edevlet sisteminin arama butonundan faydalanabilirsiniz. Uygulama üzerinde aracın plakasının yazılmasının ardından ‘Sorgula’ butonuna tıklanır.

Yukarıdaki adımların tamamlanmasının ardından araç ile alakalı trafik poliçesinde dair tüm detaylar ekranda görüntülenecektir. Bilgi edinmek İstediğiniz tüm ayrıntılarla ilgili bu sayfa üzerinden yararlanmak mümkündür.

Edevlet Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Oto Sigorta Nasıl Kontrol Edilir?
Oto Sigorta Nasıl Kontrol Edilir?

Edevlet sistemi üzerinden günümüzden çok sayıda işlemi gerçekleştirmek mümkün hale gelmiştir. Özellikle internet üzerinde sorgulama sayfalarının tek bir başlık altında toplanması araç sigorta sorgulama uygulamalarının rahat bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olmuştur.

Edevlet vasıtasıyla sorgulama işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar vardır. Özellikle zorunlu trafik sigortası sorgulaması işleminde kişinin yalnızca kendi üzerine kayıtlı olan araçlar için görüntüleme yapabileceği bilinmelidir. Dolayısıyla başkasına ait herhangi bir araç için zorunlu trafik sigortası sorgulama uygulamasının yapılması mümkün değildir.

Bu kapsamda bilinmesi gereken unsurlardan birisi de poliçenin geçerlilik süresidir. Sigorta sorgulamaları ve takibi zorunlu trafik sigortasını poliçe tarihine göre takip etme uygun olacaktır. Zorunlu trafik sigortasının yasal bir zorunluluk olduğu bilinmekle birlikte 1 yıllık süreci kapsadığı söylenebilir.

Gerek TÜVTÜRK muayenesinden geçmek gerekse de trafiğe çıkabilmek için bu trafik sigortası türünün yaptırılması mecburidir. Ayrıca sigortasız şekilde polis kontrolünden geçilmesi halinde muayene ve trafik sigortası poliçesinin bulunmaması nedeniyle çok daha fazla ceza almak olasıdır. Kişi üzerine kayıtlı zorunlu trafik sigortası poliçesinin bulunması durumunda mevcut sigorta şirketi tarihin bitmesine yakın bir sürede araç sahibine ulaşarak yenileme yapmak için onay talep edebilir.

Ücret üzerinde anlaşıldığı takdirde poliçe yenileterek 1 sene daha uzatılmış olur. Mevcut sigorta şirketi ile karşılıklı memnuniyet oluşmaması durumunda 1 yıllık sürenin bitiminde farklı sigorta şirketi ile çalışmak mümkündür. Trafikte yaşanabilecek kaza durumlarında maddi zararın önüne geçmek için yaptırılması zorunlu tutulan zorunlu trafik sigortasının sorgulanması tüm bu sebepler açısından önemlidir.

Oto Sigorta İşlemi Neden Önemlidir?

Oto Sigorta Nasıl Kontrol Edilir?
Oto Sigorta Nasıl Kontrol Edilir?

Oto sigorta olarak bilinen ve zorunlu trafik sigortası şeklinde ifade edilen uygulama trafik güvenliği açısından çok önemlidir. Öncelikle trafikte meydana gelebilecek tüm olası kazalara karşı maddi açıdan önlem almayı sağlar.

Kaza yapan şoförün kusurlu olması halinde diğer aracın hasarı kadar ödeme sigorta şirketi tarafından karşılanır. Trafikte güvenli ve teminatlı yolculuğu garanti altına almak için gerçekleşen bu poliçenin zorunlu olduğu bilinmelidir.

Trafik sigortası sorgulaması belirli aralıklarla yapılması gereken ve takibi önemli olan konular arasında yer alır. Bu durumun bir sebebi ise zorunlu tutulan trafik sigortasında herhangi bir sorun yaşanması ve sigortanın bulunmaması halinde aracın trafikten menedilmesidir. Ayrıca çeşitli para cezaları ve yaptırımlar uygulanması da söz konusu olur. Oto sigorta kontrolü açısından trafik yaptırımlarının oldukça fazla olduğunu söylemek mümkündür ve poliçe süresini takip etmekte fayda vardır.