DOLAR 15,7744
EURO 16,6604
ALTIN 924,09
BIST 2.414,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
22°C
Parçalı Bulutlu
Çar 17°C
Per 19°C
Cum 20°C
Cts 22°C

MEMUR-SEN Talat Yavuz Röportajımız

MEMUR-SEN Talat Yavuz Röportajımız

Pandemi Günlerinde Sendikalarımızın Yöneticilerine Kulak Veriyoruz” röportajımızda bu hafta MEMUR-SEN İstanbul İl Başkanı ve EĞİTİM-BİR-SEN İstanbul Şube Başkanı Talat Yavuz’a kulak veriyoruz.

Pandemi dönemi hem bir emekçi olarak hem de MEMUR-SEN İl Başkanı olarak Talat Yavuz için ne anlam ifade ediyor? Nasıl bir dönem yaşıyorsunuz? Bize kısaca bahseder misiniz?

Ülkemiz ve milletimiz için oldukça zorlu ve bir o kadar da öğretici bir dönem yaşıyoruz. Çok şükür ki Devletimizin hızlı ve tam teşekküllü yönetimi sayesinde birçok ülkeye göre daha az zarar ile bu süreci atlatmaya devam ediyoruz. Hepimizin iş yapış şekli ve yaşamsal alışkanlıkları elbette değişti. Fakat bardağın dolu tarafından bakınca da unutmaya yüz tutan manevi alışkanlıklarımızı ve aile için sohbet etme, sorunları paylaşma alışkanlıklarımız tekrar hatırımıza geldi.

MEMUR-SEN Talat Yavuz Röportajımız | 25 Aralık 2020

En önemlisi ise biz emekçiler olarak bu zorlu dönemde yine ipi göğüslemek durumunda kaldık. Bunu da Devletimizin imkânları zorlayan katkıları sayesinde inşallah el birliği ile aşacağız. Evet zor bir dönem, emekçilerimiz için daha da zor fakat önce Allah’ın izni sonrasında ki beşeri olarak sabır ve özverimiz sayesinde bu günleri de aşacak güce sahip bir milletiz.

Talat Yavuz
EĞİTİM-BİR-SEN İstanbul Şube Başkanı Talat Yavuz

Pandemi dönemini ve bir anlamda 2020’yi; MEMUR-SEN’in genel faaliyetleri ve hayata geçirdiği politikaları açısından, artıları ve eksileri ile sürecin etkilerini kısaca değerlendirmenizden memnuniyet duyarız.

MEMUR-SEN Talat Yavuz Röportajımız | 25 Aralık 2020

Açıkçası covid19 pandemisinin 2020 yılı ilk aylarında hayatımıza girmesi itibariyle sahada yapmayı planladığımız birçok çalışma ve projeyi ya durdurmak ya da digital ortamda yürütme kararı aldık. Digital ortamın nimetlerini bu dönemde daha fazla keşfettik elbette. Fakat beşeri ilişkilerimizi ve çalışmalarımızı yüz yüze yapmaya alışkın bir millet olmamız sebebiyle digital ortamda da istenilen verimin kısmen alındığına inanıyoruz.

Genel Başkanımız Ali Yalçın Bey’in kudretli ve ufku geniş politikaları sayesinde de öncelik sıralaması belirleyerek sendikamız ve üyelerimiz açısından oldukça önem arz eden projeleri nispeten hayata geçirmek suretiyle de aslında emekçilerimizin temel sorun ve beklentilerini de karşıladık. 2021 yılında gerçek normalleşme süreci ile beraber MEMUR-SEN olarak bekleyen tüm proje ve çalışmalarımızı hızlıca hayata geçirerek çalışma planlarımızı devam ettireceğiz.

MEMUR-SEN gibi emek ve sendikal mücadelemizin en büyük örgütlerinden birisinin ve üstelik de İstanbul gibi Ülkemizin en büyük şehrinde önemli bir misyon ve sorumluluk aldığınızı biliyoruz. Şahsınızın ve ekibinizin göreve gelmesinden itibaren, birçok yeniliğe ve değişime imza attınız. Bu anlamda imza attığınız projeler ve çalışmalar hakkında bizleri bilgilendirmenizi isteriz.

İstanbul sadece ülkemizin değil dünyanın da gözbebeği olan, ata yadigari bir kadim şehir, önemli bir emanet. Bu şehir de sendikacılık yapmakta bir o kadar gurur verici. Fakat zor yanları da oldukça çok. Genel Başkanımızın tabana kulak veren politikaları geliştirme olanağı sayesinde sendikamız da benzeri görülmemiş bir demokrasi temayülü işlemesi sebebiyle göreve gelen her arkadaşımız bunu bir bayrak yarışı gibi görmektedir. Biz de aldığımız bayrağı en iyi şekilde taşımaya azami gayret gösteriyoruz. Özellikle sendikamızın üyelerinin eğitimlerine yönelik farkındalığı yüksek projeler geliştirdik. MEMUR-SEN’e üye olmayı bir kişisel gelişim faydası olarak da yansıttık. Diğer yandan üyelerimizin yaşadıkları sorun ve sıkıntılara hızlı kulak verip bunlara en verimli dönüşü sağlayan bir yönetim anlayışı sayesinde üyelerimizin sorunlarını daha hızlı sonuçlandırır hale geldik.

En önemlisi de sosyal medya araçları ve etkinliklerimizi artırarak 1980 lerden sonra nispeten azalsa da halen toplumda devam eden sendikalar terör yuvası algısını MEMUR-SEN olarak ortadan kaldırdık. Faaliyetlerimizin en önemli sonucu olarak bunu görüyoruz. Zira sendikamıza bugün her dünya görüşünden ve farklı siyasi görüşlerden insanların üyeliği hız kazandı, bizleri tanıdıkça ön yargıları yıkılan ve MEMUR-SEN’e üye olan, vazife edinen oldukça geniş bir üye sayımız bulunuyor.

Bununla ne denli gurur duysak azdır. Tekrar olacak belki ama Genel Başkanımız ve Yönetim Kurulu üyelerimizin bu neticeye varmamızda üstün gayretleri olduğunu yinelerim.

Dünya da 2020 yılının pandemi sebebiyle genel emek mücadelesi ve kazanımların icrası açısından daha sıkıntılı bir dönem olduğuna hepimiz şahidiz. Ülkemizde ise Devletimizin her alanda aldığı tedbirler sayesinde bunun daha ‘’emekçiden yana’’ geliştiğini söylemek mümkün. Bu düşüncemize katılır mısınız? Bir sendika yöneticisi olarak sizden görüş almak bizler aydınlatacaktır.

Ülkemizin ekonomik koşulları her geçen yıl ilerlese de batılı ülkelerin ekonomilerine göre halen geride olduğumuzun da farkındayız. Buna rağmen Devletimizin imkânlarını zorlayarak oluşturduğu destek fonları, yardımlar ve devlet bankalarınca sağlanan düşük kredili finansman sayesinde milletimizin nefes aldığını inkâr edemeyiz. Bunun eksiklerini de görmemizle birlikte bu süreçte devletimizin bu politikalarını yapıcı eleştiriler ile kalkındırmak da yine bizim milli görevimizdir. Devletimize ve milletimize zarar veren, rencide eden ve mesnetsiz eleştirilerin ne milletimize ve nede eleştiriyi yapana da bir fayda getirmeyeceği aşikâr. Milli duygularımızın bize yüklediği hasletleri bu zor günlerde daha çok yaşatmak durumundayız.

MEMUR-SEN İstanbul İl Başkanı ve EĞİTİM-BİR-SEN İStanbul Şube Başkanı olarak şahsınızın tüm ekip arkadaşlarınız ve üye olan emekçileriniz ile oldukça uyumlu ve koordineli çalıştığınızı yakından biliyoruz. Özellikle yeniden seçildiğiniz kurulunuzda bizzat buna şahit olduk.  Bu vesile ile ekibinizi, üyelerinizi bu denli zinde tutma başarınızın ipuçlarını sizden dinleyerek, röportajımızı sonlandırmak isteriz.

Ekibimiz bu işi bir gönül ve mücadele olarak görmektedirler. Bu sayede her geçen gün daha da ileri noktalara giderek üye sayımızı artırmaktayız. Sendikacılığı bir makam edinme ya da ticari kaynak yaratma merkezi görmeye başladığınız anda zaten sizin orada bulunmanızın amacı değişmiş demektir. Şükürler olsun ki MEMUR-SEN camiasında böyle bir anlayış yok, her bir üyemiz ve çalışanımız dişiyle ve tırnağı ile milli şuurunu da yere eğmeden MEMUR-SEN çatısı altında hak ve emek mücadelesine devam ediyor.

Başkanlığa büyük bir teveccühle seçildiğiniz ve üstelik 2020’nin son aylarına girdiğimiz şu günlerde, 2021de gündeminizde olacak temel konular, hedefler ve emekçiler lehine üretmeyi düşündüğünüz politikaları dinlemek ve okurlarımızı aydınlatmanızı isteriz.

Az daha sabır. Az daha özveri. Pandemi de gün gelip bitecek, aşı sayesinde sağlığımıza toplum olarak daha da hızlı kavuşacağız, hastalarımız şifa bulacak. 2020 bir sınav yılı olarak bakıp tüm insanlık olarak derslerimizi çıkardığımızı düşünüyorum. Bu vesile ile sağlık dolu, emekten yana politikalar ile dolu bereketli bir yıl temenni ediyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.