Dolar 32,1951
Euro 34,9741
Altın 2.513,08
BİST 10.948,52
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Açık
İstanbul
25°C
Açık
Çar 22°C
Per 22°C
Cum 23°C
Cts 22°C

12 Ağustos Dünya Gençlik Günü Kutlu Olsun

12 Ağustos Dünya Gençlik Günü Kutlu Olsun
14 Ağustos 2023 01:35

HAK-İŞ Konfederasyonu İzmir İl Başkanı ve HİZMET-İŞ Sendikası İzmir Şube Başkanı Gültekin Şimşek, “12 Ağustos Dünya Gençlik Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, “HAK-İŞ olarak, genç işsizlikle mücadele kapsamında gençlerin istihdama kazandırılmasına yönelik daha etkili çalışmalar yürütülmesi gerektiğine inanıyoruz. Gençleri sendikal hareketin geleceği olarak görüyoruz. Gençlerin örgütlülüğünün arttırılması için sendikal kültür ile tanıştırılmalarının önemini vurguluyoruz” dedi.

HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ İzmir Başkanı Gültekin Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“1999 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından her yıl 12 Ağustos günü gençlerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla Dünya Gençlik Günü olarak kutlanmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2023 yılı Haziran ayı verilerine göre, 15 ve daha yukarı yaştakilerde işgücü 34 milyon 629 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise yüzde 52.9 olarak açıklanmıştır. Bununla birlikte, işgücünün büyük bir kısmını 15-24 yaş grubundakiler oluşturmaktadır. İstihdama katılan işgücüyle birlikte, genç işsizlik oranlarının tespit edilmesi önemlidir. Bu bağlamda, Türkiye İstatistik Kurumu Haziran 2023 verilerine göre, genç işsizlik oranı 18.6’dır.

Genç işsizliği sorununun birçok nedeni bulunmaktadır. Gençlerin gerek işgücü piyasasına hazırlık süreçlerinde gerekse çalışma hayatında karşılaştıkların sorunların çözümünde yeterliliklerinin ve yetkinliklerinin geliştirilmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Şimdi ve gelecekte bu konu ile ilgili mücadelede doğru politikaların oluşturulması ve uygulanabilmesi için genç işsizliğinin nedenlerinin iyi anlaşılması önem arz etmektedir.

HAK-İŞ olarak, genç işsizlikle mücadele kapsamında gençlerin istihdama kazandırılmasına yönelik daha etkili çalışmalar yürütülmesi gerektiğine inanıyoruz. Gençleri sendikal hareketin geleceği olarak görüyoruz. Gençlerin örgütlülüğünün arttırılması için sendikal kültür ile tanıştırılmalarının önemini vurguluyoruz. Gençlere yönelik politika önerilerinin gençlerle birlikte tartışılması, bu konularda aksayan hususların onların gözünden değerlendirilmesi ve önerilerinin alınmasını öncelikli olarak görüyor ve buna uygun çalışmaları hayata geçiriyoruz. Gençleri ülkemizin en değerli varlığı olarak görüyoruz. Bu anlamda gençlerin çalışma hayatı içerisinde ve sendikal harekette daha etkin rol almasının önemli olduğunu düşünüyoruz. HAK-İŞ olarak, temel gençlik istihdam politikamızda; hızlı teknolojik değişim, uluslararası bütünleşme, artan rekabet ve bilgi ekonomisinin gelecek ihtiyaçlarını dikkate alan bir eğitim sisteminin organize edilmesi, mesleki eğitime olan talebin artırılması, mesleki bilgi, rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin geliştirilmesi, okul-işletme işbirliğinde staj imkanlarının geliştirilerek gençlerin çalışma hayatı ile tanışmasının sağlanması, genç girişimciliğinin daha etkin politikalarla geliştirilmesi, tarımsal faaliyetlerdeki istihdam olanaklarının gençler açısından cazibesinin artırılması gibi unsurların önemini vurgulamak istiyoruz. Bu vesile ile Dünya Gençlik Günü’nü kutluyoruz.”