Dolar 32,6615
Euro 34,9030
Altın 2.431,12
BİST 10.559,31
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
26°C
Parçalı Bulutlu
Cts 28°C
Paz 30°C
Pts 29°C
Sal 29°C

Tohum Biriktir Geleceği Değiştir

Tohum Biriktir Geleceği Değiştir
27 Temmuz 2023 15:28

Anadolu Hayat Emeklilik ve Buğday Derneği’nin “Tohum Kumbaram” projesi birinci yılını tamamladı. Anadolu Hayat Emeklilik ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin, ‘Tohum Biriktir, Geleceği Değiştir!’ sloganıyla hayata geçirdiği “Tohum Kumbaram” sosyal sorumluluk projesi birinci yılını tamamladı. 2022-2023 eğitim öğretim yılında 12 okulda yaklaşık 1.500 çocuğa verilen tohum eğitimleri ve düzenlenen tohum topu atölyeleri ile çocuklara küçük yaşlardan itibaren doğa ile bağlarını güçlendirme fırsatı sunulurken, büyük şehirlerde toprakla ve doğayla ilişkisi sınırlı kalan ilkokul birinci ve ikinci sınıf öğrencilerine tohum biriktirme alışkanlığı kazandırıldı. Çocuklarda üretim-tüketim dengesi bilincini ve ileri dönüşüm kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlayan proje kapsamında önümüzdeki yıllarda binlerce çocuğa daha ulaşılması hedefleniyor.

Sürdürülebilir bir gelecek yaratma yolunda adımlarını her geçen yıl hızlandıran Anadolu Hayat Emeklilik, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği iş birliğiyle hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi “Tohum Kumbaram” kapsamındaki eğitimlerinin ilk yılını tamamladı. 2022-2023 eğitim öğretim yılında, ‘Tohum Biriktir, Geleceği Değiştir!’ sloganıyla çocukların doğayla bağlarını güçlendirmeyi, doğayla uyumlu bir yaşam sürerken gündelik yaşamlarında tohum konusundaki farkındalıklarını artırıp yeni sorumluluklar kazanmalarını hedefleyen proje kapsamında düzenlenen atölyelerde 12 okulda yaklaşık 1.500 öğrenciye ulaşıldı. “Tohum Kumbaram” projesi ile öğrencilerini tohumla tanıştırmak isteyen öğretmenlere rehberlik etmek amacıyla online eğitimler düzenlendi. Projeye dikkat çekmek amacıyla “Tohum Kumbaram”a katılan okullar dışındaki çocuklara ulaşmak için, Buğday Derneği’nin danışmanlığında kurulan Şişli yüzde 100 Ekolojik Pazar’da da tohum atölyeleri gerçekleştirildi. 

Büyük şehirlerde toprakla ve doğayla ilişkisi sınırlı kalan ilkokul birinci ve ikinci sınıf öğrencilerini önceliklendiren “Tohum Kumbaram” projesi, çocuklar ve ebeveynlerinde tohum konusunda farkındalık yaratarak çocuklara erken yaşta tohum biriktirme alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyor. Okullarda düzenlenen “Tohum Kumbaram Atölyeleri” aracılığıyla çocukların, tohumun bir atık değil, kıymetli bir hazine olduğunun farkına varmaları sağlanırken yedikleri meyve ve sebzelerin tohumlarını tohum kumbaralarında biriktirerek toprakla buluşturabilecekleri anlatılıyor. 

“Tohum Kumbaram Projesi’nde İlk Seneyi Tamamladık”

Tohum Kumbaram projesinin ilk dönemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Murat Atalay: “Ürünlerimiz ve hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerimiz ile sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. ‘Tohum Kumbaram’ da gurur duyduğumuz projelerden biri. 2022 yılı aralık ayında duyurusunu yaptığımız projemize 2023 yılına girerken başlangıç yaptık. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin değerli iş birliği ile bugüne kadar geçen sürede 12 okulda atölye çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Öğretmenlerimizin de hayatımızdaki şekillendirici rolünün bilinciyle, onlara da ulaşmayı hedefledik ve online eğitimler düzenledik. Bu süreçte bir şirket içi etkinlik de düzenleyerek çalışanlarımız ve çocuklarının katılımıyla tohum kumbarası ve tohum topu yapma atölyeleri için bir araya geldik. Üç yıl sürmesini planladığımız proje ile geleceğimiz olan çocukların doğaya dair farkındalıklarını artırmayı ve onlara geleceği inşa ederken yeni sorumluluklar kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

“Doğayı Tohumlara, Tohumları İse Çocuklara Emanet Ettik”

Buğday Derneği olarak 20 yıldır çocukların sağlıkla yaşadığı bir gelecek için mücadele verdiklerini belirten Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan, “Tohum Kumbaram projesi ile bugüne kadar yetişkinlere anlattığımız tohumu, bu defa çocukların lisanıyla, yeryüzünde tohuma en çok benzeyen varlık olarak gördüğümüz çocuklara anlattık. Bir tohumun gerekli koşullar ve imkânlar sağlandığında doğada nasıl mucizevi bir dönüşüm yaratabileceğine çocuklar ile şahitlik ettik. Çocukların doğanın mucizevi armağanı olan tohum aracılığı ile doğa ile bağ kurmalarını sağlayarak doğaya karşı sorumluluklarının bilincine varmalarını hedefledik. Tohum Kumbaram projesi ile bizler doğayı tohumlara, tohumları ise çocuklara emanet ettik. Çünkü biliyoruz ki, dönüşüm çocukla mümkün ve doğanın koruyucu kahramanları çocuklardır” diye konuştu.