Dolar 32,4779
Euro 34,8880
Altın 2.407,18
BİST 10.391,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
26°C
Hafif Yağmurlu
Cts 28°C
Paz 30°C
Pts 29°C
Sal 29°C

Hakan Özcan: Digital Sigortacılıkta Gidecek Çok Yolumuz Var

Hakan Özcan: Digital Sigortacılıkta Gidecek Çok Yolumuz Var
14 Haziran 2021 18:17

GESİD Genel Sigortacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Özcan röportajı:

Çeyrek asrı aşan bir süredir hem sigorta sektör profesyoneli ve hem de köklü bir STK’nın öncüleri içinde bulunmanız oldukça göz dolduran bir tecrübeler bütünü. Mesleğe yeni katılan ya da orta sürelerde deneyime sahip birçok ‘’meslektaşımız’’ için de gıpta edilesi bir ikon. Size soracağımız her sorumuzu buna göre ince eleyip sık dokumaya özen gösterdik. Zira vereceğiniz yanıtların okurlarımızı önemli ölçüde doyurucu olacağını iyi biliyoruz.

Hakan ÖZCAN Kimdir?
GESİD Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hakan ÖZCAN

Bu çerçevede; pandeminin hayatımızda ki etkileri tüm ağırlığı ile devam ederken normalleşmeye geçiş size göre ne zaman olur? Yoksa bundan sonrada şu an ki tempomuzu ‘’yeni normal’’ olarak kanıksayıp eskiye hiçbir zaman dönemeyecek miyiz?

Pandeminin hayatımızda etkileri neredeyse bir buçuk yılını çok derinden etkiledi. Kimi zamanlar hayatımız hep böylemi devam edecek endişeleri yaşıyoruz. Daha önemlisi yeni normaller ile geçmişteki yaptıklarımızı sanki unuttuk. 2021 yılı da bu sürecinin ağır etkilerinin olacağı bir dönem olacak ama sonbahardan itibaren hızlı dönüşüm olacağı beklentisi içerisindeyim. 2022 itibarı özellikle bahar ayları ile hemen hemen her şey düzelmeye başlayacaktır. 

GESİD genel sigortacılar derneği
GESİD genel sigortacılar derneği

Ülkemizin pandemi dönemi tedbirlerinin tam uygulandığı zaman olumlu sonuçlar verdiğini hepimiz görüyoruz. Bu tedbirler kapsamında sizlerde mesainizi evde ve iletişim araçları ile geçiriyorsunuz diye tahmin ediyoruz. Yeni çalışma şeklinizin iş hayatınıza ve GESİD’in faaliyetlerine olan etkisini nasıl değerlendirirsiniz?

Yeni düzen çalışma şeklimi tabi ki etkiledi. Teknoloji ile daha yakın bir ilişkimiz oldu ve bir akademisyen olarak derslerimin hepsi uzaktan eğitime dönüştü. Benim açımdan akademik çalışmaların üretimi açısından çok verimli  bir dönem oldu. Doktora ve yüksek lisans jüri sınavları dışında hemen hemen yüzyüze eğitim yapılamadı. GESİD açısından ise etkinliklerimize bir dönem ara vermek durumunda kaldık. Bizim etkinliklerimiz ağırlıklı olarak toplantı, tiyatro, tarihi mekan gezileri içerikli olduğu için 2022 itibaren tekrar başlayacaktır.

Covid19 ile beraber toplumumuzun ve aslında tüm dünyanın sigortanın faydasına olan inancı yükselmiştir. Yerli ve yabancı birçok ajansın tüketici analitiği üzerine yaptığı araştırmalarda covid19 öncesi döneme göre tüketicilerin sigortaya olan inancı ve bilinç düzeyi son 6 aylık dönemde ortalama %25-35  bir artış sağlamıştır. Sigorta profesyoneli ve iyi bir istatistik okuyucusu olarak bu veriyi nasıl okumamız gerekir? Bunu sürekli hale getirmek için neler önerirsiniz?

Pandemi sigorta sektörünü çok etkiledi ve 2020 yılı itibarı ile önemli bir büyüme gösterdi. Bunun en önemli etkilerinden birisi toplumumuzun anacak ihtiyaç hissettiğinde sigortayı hayatına alma özelliğidir. Pandeminin ve İzmir depreminin etkisi ile geçen yıl özel sağlık (yatarak) ve DASK poliçe üretiminde çok ciddi artışlar yaşanmıştır.

Sigorta sektörünün son birkaç yıldır ‘’kutsal’’ seviyesine taşıdığı ‘’dijitalleşme sihrini’’ bizde bir gereklilik görüyoruz. Fakat şunun da farkındayız ki ‘’bu sihirli bir değneğin işi de değil’’. Dijitalleşmeye geçerken insan kaynağını ötelemek belki de en büyük hatalarımızdan birisi olacaktır. Sigorta sektörümüz açısından dijitalleşmeyi nasıl görüyorsunuz? Bu geçiş sürecini nasıl okumamız gerekir? Hem Sigorta profesyoneli hem akademisyen hem de kıdemli bir STK lideri olarak aktaracağınız bilgiler ufkumuzu açacağı gibi ‘’kısa bir söylev’’ şeklinde bizleri de besleyeceğine eminiz.

Akademik çalışmalar ve konuk olduğum programlar için sigorta istatistiklerini yakından takip ediyorum. Beni en çok etkileyen konu ise toplam sigorta satışındaki dijital payı düşük olmasıdır. Bu dönemde % 50’lik bir artış var ama 2019’da %1,6 ancak 2020’de %2,4 olmuştur. Sigortacılıkta dijital satış oranı %50’yi aşan ülkeler olduğunu düşündüğümüzde gidilecek uzun bir yol olduğunu düşünmekteyim. 

Sigorta sektörünün en eski ve köklü sivil toplum örgütlerinden olan GESİD, uzun yıllardır birçok yeniliğe ve önemli çalışmaya öncülük etti. GESİD için 2021 ne ifade ediyor? Yürüttüğünüz ve planladığınız projeleri dinlemek isteriz.

GESİD bu yıl 28.yılını kutluyor. Derneğimizin 24 yıllık üyesi, 23 yıllık Yönetim Kurulu Üyesi ve 12 yıllık Yönetim Kurulu Başkanı olarak bu heyecanı derinden yaşıyorum. Üyelerimizin sektördeki çalışmalarını yakından takip ediyoruz ve mutlu oluyoruz. Eğitimler sebebi ile genç sigortacı adaylarını her zaman yakından takip ediyoruz ve destek oluyoruz. Özellikle pandemi sonrası ve yeni kurulan şirketlerin etkisi ile; sektörün istihdam konusunda da bir büyüme yaşayacağını düşünmekteyim.  

ETİKETLER: ,