DOLAR 13,5471
EURO 15,3524
ALTIN 790,04
BIST 1.979,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Açık
İstanbul
8°C
Açık
Per 10°C
Cum 2°C
Cts 2°C
Paz 3°C

Kıbrıs’ta Sigorta Sektörü (Kerim BAĞDAŞ)

Kıbrıs’ta Sigorta Sektörü (Kerim BAĞDAŞ)

Sigorta Sektörünün Duayenlerinden Kerim BAĞDAŞ KKTC’de Sigorta Sektörünü Değerlendirdi

Sigorta Sektörünün Duayen İsimlerinden Kerim BAĞDAŞ ile KKTC’de Sigorta Sektörünün Genel Durumunu Değerlendirdik.

Öncelikle bizleri kırmayarak değerli vaktini ayırdığı için Kerim Bey’e teşekkür ederiz. Sohbetimize, hepimizin malum gündeminin birinci sırasında yer alan bir soru ile başlamak isteriz.

Pandemi konusunda ülkemizin ve dünyanın geçirdiği bu zorlu dönemi kısaca tanımlamak ve kişisel görüşünüzü dinlemek isteriz?

AVEON Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Bağdaş
Kerim Bağdaş

Dünya ve Türkiye COVID-19 salgınının süresini kısaltmak ve can kayıplarını azaltmak amacıyla önleyici politikalar uygulamaya koyarken salgının ve bu politikaların ekonomik maliyetleriyle de yüzleşiyor. Bu salgın doğal olarak herkesin ekonomik sürecinde değişkenler yarattı. Tabi ki tüm dünyada önlem için kurallar koyulurken, ülkemizde de hızlı bir şekilde önlemler alınmaya başlandı. Kurallar sonuçta tabii ki ekonomik bağlamda bizi zora soktu ve bu zor durum biraz daha fazla süreceği görünmektedir.

Bizler, hepimiz bu salgın süresini sabır ve akıllı bir şekilde yönetiyor olmamız lazım ki atlatalım, zaten yönettiğimize de inanıyorum.

AVEON Sigorta
AVEON Sigorta

‘’Hızlı Aksiyon Alan KKTC Pandemide Dönemini Başarılı Yönetiyor’’

Yavru Vatan ifadesi ile eşit olan KKTC ülkemiz içinde oldukça önemli bir yere sahip. Birçok okurumuzun iyi bilmesine rağmen, pandemi KKTC’nin halkını ve piyasaları nasıl etkiledi? Bunun yansımalarını siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Açıkçası KKTC hızlı bir aksiyon alarak en azından hastalığın salgın haline dönüşmesini engelledi, fakat ekonomik olarak tüm dünya etkilendiği gibi KKTC de etkilendi. Gezi Turizmi açısından önemli bir yer teşkil eden KKTC fazlasıyla zarar gördü. Özellikle Okul Adası olarak adlandırdığım KKTC maalesef en büyük gelir kaynağı olan üniversiteleri de etkiledi. Öğrenci ülkesi olan KKTC öğrencilerin yanı sıra gezi turizmde içinde olduğu etkinliklerde kısıtlanınca fazlasıyla KKTC piyasalarını etkiledi. Halen bu etki devam etmektedir.

Kıbrıs'ta Sigorta Sektörü (Kerim BAĞDAŞ) | 13 Aralık 2020

KKTC de her alanda olduğu gibi sigorta sektörü de bizlerin oldukça ilgisini çekiyor. Bu anlamda KKTC Sigorta sektörünün genel durumunu özetler misiniz? Kaç şirket halen aktif, genel karlılık ve hasar prim oranlarını nasıl buluyorsunuz?

KKTC’ de bildiğim kadarıyla sigorta sektöründe 3 Hayat ve 31 Hayat Dışı olmak üzere 34 şirket ve 1 Reasürans şirketi faaliyet göstermektedir. Var olan sermaye yapılarına bakıldığında  9 şirket Türkiye de faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin şubesi, 26 şirket ise yerel sermaye ile kurulmuş şirketlerdir. 2019 yılında Prim üretiminin Hayat Dışı sigortalarda 450.000.000 TL, Hayat Branşında ise 55.000.000 TL civarındadır.  Hayat Dışı sigortalarda, ödenen hasar 210.000.000 TL. Bu rakamlara bakacak olursak açıkçası üretim tutarları düşük daha farklı ürünlerle daha geniş kapsamlı çalışmalar yapılabileceği gibi bu potansiyel KKTC de mevcuttur.

KKTC de Sigorta sektörünün bağlı olduğu daire Para Kambiyo ve İnkişaf Sandığı İşleri Dairesi olup dairenin müdürü ayni zamanda “Sigorta sektörünün Başı olup Maliye Bakanlığına bağlıdır.

‘’KKTC Sigorta Sektöründe Hasar Oranı Oldukça Düşük’’

KKTC sigorta sektörünün ülkemizde ki sigorta sektörüne benzer ve ayrışan en temel yönleri nelerdir? Oldukça merak konusu olan ve net bilgi edinmekte zorlandığımız bir cevap olması sebebiyle bu soruyu okurlarımız oldukça dikkatli okuyacaklardır…

Aslında ne desem bilmiyorum ama benzer yani çok bariz oto hasarlarında suiistimaller ve onunla ilgili senaryolar Türkiye ile benzer…ama buna rağmen hasar oranı az..

Ayrışan taraf ise Türkiye de yaralanma ve ölüm olmadığı sürece iki tarafın tutacakları bir tutanak hasar ödemesi için yetiyor, ancak KKTC için polis raporu şart çoğu zaman.

KKTC de trafik sigortasında bedeni tazminat Türkiye’den çok yüksek ve buda sigorta şirketlerinin karlılıklarının bir kısmı maalesef gereksiz reasüranslara gitmektedir.

‘’KKTC’de Yeni Cumhurbaşkanı İle Beraber Atılımların Hızlanacağına İnanıyoruz’’

KKTC son seçimleri ışığında, genel ekonomik gidişatı ve bunun sigorta sektörüne yansımalarını nasıl okumamız gerekir? Her şey zaman ve yönetimle ilişkilidir. Dolayısıyla sigorta sektöründeki gidişat KKTC de çok hızlı gelişmekte ve yeni yönetmeliklerle kendilerini daha karlı ve daha etkili yapmaktadır. KKTC de her yıl geçmiş yıla göre daha ileri gitmeyi başarıyor. Yeni Cumhurbaşkanı Ersin TATAR’ın atılımları ve Türkiye ile olan ilişkilerinin üst düzeyde oldukça eş güdümlü yürümesi bu ileri gidişi daha da başarılı ve sürdürülebilir kılacaktır. Bu vesile ile KKTC’nin yüreğini ve aklını iyi okuyarak yeni dönemi daha verimli kılacak politikalar üreten Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a da şükranlarımızı sunmak isteriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.