Dolar 31,2252
Euro 33,8851
Altın 2.037,56
BİST 9.187,54
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Az Bulutlu
İstanbul
14°C
Az Bulutlu
Cum 12°C
Cts 12°C
Paz 15°C
Pts 14°C

Avukat Elvan Kılıç: Hukuk Sigortası Hak Arama Özgürlüğünün Güvencesi Olacaktır

Avukat Elvan Kılıç: Hukuk Sigortası Hak Arama Özgürlüğünün Güvencesi Olacaktır
21 Eylül 2022 17:26

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Hukuk Sigortası’nı Türkiye’ye kazandırmayı umuyoruz” diyerek duyurduğu hukuk sigortasının kapsamı ve uygulama alanı genişletiliyor. Avukat Elvan Kılıç, Hukuk sigortasını destekleyerek, “bütün özgürlüklerin güvencesi ve yaptırımı olan en temel haklardan hak arama özgürlüğünün temelini oluşturacaktır” dedi.

Avukat Elvan Kılıç
Avukat Elvan Kılıç

Avukat Elvan Kılıç, Hukuk Sigortası’nın vatandaşların hukuki haklarına ulaşmayı kolaylaştıran bir sistem olduğunu söyledi. Bireysel Hukuk Sigortası’nın Almanya başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde yıllardır uygulanan ve oldukça da başarılı olmuş hukuk sigortası olduğunun altını çizen Avukat Elvan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Tüm dünyada, sigorta ve hukuk birbirinden ayrılmaz kavramlardır. Ancak ülkemizde hukuk ile sigorta sadece uygulamanın denetlenmesi şeklinde ilerliyor. Kesinlikle hukuk, sigorta ile garanti altında alınmalı, sigorta da hukuk ile iç içe olmalıdır.

Hukuk sigortasının ülkemizde uygulama alanı bulunmuyor. Sigorta şirketleri kâr amacı güden yapılanmalar oldukları için kar etmedikleri bir işin içine girmek istemiyorlar. Aslında uzun yıllardır fiiliyata geçilmemesinin temel sebebi budur. Ayrıca Sigorta şirketleri, kâr zarar hesaplaması yapamadıkları, gerekli uygulanabilir alanları belirleyemedikleri için bu sigorta türü 1995’ten beri Türkiye mevzuatında olmasına rağmen hayata geçirilememiştir. Türkiye Barolar Birliği aracılığı ile koordinasyon ekipleri oluşturularak avukatlık ücretlerinin istatistiği çıkarılıp sigorta şirketleri ile paylaşılabilir. Böylece dünyada uygulaması olan hukuk sigortası daha hızlı işlerlik kazanabilir. Bu, avukatlar için önemli bir sorunun çözümünde ve vatandaşın karşılaşacağı problemlerin çözümünde ciddi bir adımdır. Bu da adliyelerdeki yükü hafifleterek tıkanmış olan yolu açacaktır.’’

İki türlü hukuk sigortası yapılıyor 

Hukuk Sigortası’nın iki türlü olduğuna dikkat çeken Avukat Elvan Kılıç, sistemin nasıl işlediğini şu sözlerle açıkladı: ‘’Hukuk sigortası iki türlüdür; birincisi bireysel hukuk sigortası, ikincisi genel hukuk sigortasıdır. Bireysel hukuk sigortası, sigorta türlerinden ihtiyari mal varlığı sigortalarından sayılmaktadır. Buna göre sigorta, gerçek ve Tüzel kişi olabilmektedir. Sigortalı, sigortalattığı risk konusu şey veya eşya ile ilgili olarak çıkan hukuki uyuşmazlık sonucunda, hukuki yardım için istediği bir avukata başvurabilmektedir. Avukatta gerekli çalışmayı yapıp hukuki yardımda bulunmakta ve bu yardıma ilişkin tüm masrafları sigorta şirketinden tahsil etmektedir.”

Belgeler için 5 gün süre

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi, sigorta tarafından karşılanacak olan avukatlık ücretinin belirlenmesinde etkilidir. Yargılama giderleri, hukuki meseleyle ilgili belgeler ibraz edildiği zaman ödenir. Davaya ilişkin olan belgeleri, 5 gün içinde sigortaya iletmen gerekir. Para ile ölçülemeyen davalarda avukat ile yapacağın vekalet ücreti sözleşmesinde yer alan avukat vekalet ücreti, asgari ücret tarifesinde yer alan oranın en fazla 3 katı olabilir, Hukuksal koruma sigortasına T.C. vatandaşları, Türk soylu belgesi bulunan soydaşlar, Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan ve çalışan AB vatandaşları başvurabilir.