Dolar 32,2020
Euro 35,0069
Altın 2.504,53
BİST 10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Pts 22°C
Sal 25°C
Çar 22°C
Per 23°C

Hedef %100 sigortalılık, Yüksek Sigortalılık Bilinci!

Hedef %100 sigortalılık, Yüksek Sigortalılık Bilinci!
28 Şubat 2022 19:02

Hedef %100 sigortalılık, yüksek sigortalılık bilinci! DASK, Deprem Haftası’nda depreme karşı alınacak finansal önlemin Zorunlu Deprem Sigortası olduğunu hatırlattı.

1 – 7 Mart Deprem Haftası’nda Zorunlu Deprem Sigortası’nın önemini hatırlatan DASK, Türkiye genelinde 10.6 milyon konutun güvence altında olduğunu açıkladı. Depreme karşı önlem almak gerektiğini vurgulayan DASK Koordinatörü Erdal Turgut, “Kurum olarak en büyük hedefimiz %100 sigortalılık oranına ulaşmak ve kapsamımıza giren tüm konutları Zorunlu Deprem Sigortası güvencesi altına almak. İkinci konu ise depreme karşı önlem alma ve sigortalılık bilincini artıracak çalışmalar yürütmek.” dedi.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 1 – 7 Mart Deprem Haftası vesilesiyle yaptığı açıklamada depreme hazırlıklı olmanın ve depreme karşı finansal güvencenin önemini vurguladı. Depreme karşı en etkili finansal güvence olan Zorunlu Deprem Sigortası ile bugün Türkiye’de 10 milyonu aşkın konut güvence altında bulunuyor. Bu doğrultuda, Türkiye genelindeki her iki konuttan biri sigortalı iken DASK, tüm vatandaşlara %100 sigortalılık hedefini hatırlatıyor ve geciktirmeden Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmaları çağrısı yapıyor.

Herkesin deprem gerçeğinin farkında olması ve bu konuda üzerine düşenleri yaparak önlem alması gerektiğini belirten DASK Koordinatörü Erdal Turgut şunları söyledi:

DASK Koordinatörü Erdal Turgut
DASK Koordinatörü Erdal Turgut

Ülkemiz topraklarının büyük çoğunluğunun deprem riski taşıdığı bir gerçek. Bu gerçeği ve geleceğimizi güvence altına almanın önemini tüm vatandaşlarımıza anlatmak için özveriyle çalışıyoruz.

DASK olarak %100 sigortalılık hedefimizle 2021 yılında bir seferberlik başlattık ve bu yıl da hedefimizi gerçekleştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Herkese bir kez daha hatırlatmak isterim ki, Zorunlu Deprem Sigortası depreme karşı alınacak finansal önlemdir.

Deprem ve sigorta bilincinin artırılması amacıyla yürüttüğümüz projelerimiz devam ediyor. Sel başta olmak üzere diğer doğal afet türlerinin ek teminat olarak zorunlu deprem sigortasına entegre edilmesi ile ilgili olarak da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Sosyal sorumluluk projeleri, sigortalılık bilincinin artırılması için çok önemli

DASK olarak yürüttüğümüz iletişim, bilinçlendirme ve farkındalık kampanyalarımızla vatandaşlarımıza, ülkemizin deprem gerçeğini ve Zorunlu Deprem Sigortası’nın önemini anlatmak için özveriyle ve tüm gücümüzle çalışıyoruz. Pandemi koşulları sebebiyle ara verilen fakat arka planda çalışmaları sürdürülen sosyal sorumluluk projeleri, 2022 yılıyla birlikte yeniden DASK’ın gündemindeki yerini aldı. Bu sosyal sorumluluk projeleriyle depreme karşı hazırlıklı olmanın önemini her fırsatta hatırlatıyoruz.

2011 yılından bu yana devam eden Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor yarışmaları ile Türkiye’nin 81 ilinde yerel yönetimleri Zorunlu Deprem Sigortası’nı yaygınlaştırmak için yerel bilinçlendirme kampanyası düzenlemeleri konusunda teşvik ediliyor. Bu yıl, “2022 Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor” yarışmasına 28 il katlım gösterdi. Yarışmacı AFAD İl Müdürlükleri DASK tarafından uzmanların danışmanlığında hazırlanan eğitim materyallerini kullanarak okullarda, açık ve kapalı alanlarda eğitim ve etkinlikler düzenleyecek.

2014 yılında başlatılan DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması ile inşaat mühendisliği öğrencilerinde deprem bilincini artırmak ve depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini geliştirmek amaçlanıyor. Bu yıl başvuran üniversiteler arasında 21 üniversite finalist olarak belirlendi. 29-30 Mayıs tarihlerinde büyük finali yapılacak yarışmanın ödül töreni ise 31 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerine deprem ve Zorunlu Deprem Sigortası bilinci kazandırılması amacıyla yürüttüğümüz “Dersimiz Deprem Yaşasın Önlem” projesi için yeniden saha çalışmalarına başlandı. 1-7 Mart 2022 Deprem Haftası kapsamında yapılacak eğitimler ile 20 ilde 500 okulda 70.000 öğrenciye doğrudan erişilmesi hedeflenmektedir.

Ülkemiz topraklarının büyük çoğunluğunun deprem riski taşıdığını hatırlatan ve bu riski sadece yaşanan depremlerden sonra hatırlamanın yeterli olmadığını her fırsatta ifade eden DASK, benzeri acıların bir daha yaşanmaması için özveriyle çalışmaya devam ediyor.

ETİKETLER: ,