Dolar 32,1787
Euro 35,0122
Altın 2.423,28
BİST 10.656,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Açık
İstanbul
25°C
Açık
Çar 26°C
Per 26°C
Cum 28°C
Cts 29°C

Ormanın Gözleri

Ormanın Gözleri
16 Haziran 2023 22:40

Anadolu Sigorta’nın orman varlıklarının korunması için Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ile birlikte hayata geçirdiği “Ormanın Gözleri” projesi hızla devam ediyor. Geçen yıl kurulumu tamamlanan Adana’daki yangın kulesinin ardından, 4 kule daha hizmete açılmaya hazırlanıyor. Proje kapsamında devreye alınacak toplam 5 yangın kulesi, yaklaşık 150 bin hektar alanı gözetleyerek orman yangınlarıyla mücadeleye destek sağlayacak.

Bütünsel bir sürdürülebilirlik yaklaşımıyla hareket eden Anadolu Sigorta, operasyonel süreçleri ile ürün ve hizmetlerinin yanı sıra hayata geçirdiği projelerle de çevresel ve sosyal sürdürülebilirliğe katkı sunuyor. Bu bakış açısıyla Ormanın Gözleri projesini hayata geçiren şirket, orman yangınlarını önlemek için farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yapmayı hedefleyerek, mevcut olan yangın gözetleme kulelerinin yenilenmesi, insansız yangın gözetleme kulelerinin yaygınlaştırılması ve ormanların, toplumun tüm kesimlerince sahiplenilmesi için harekete geçti.

Proje kapsamında, 2022 yılının Aralık ayında Adana’da ilk kule tamamlanmıştı. Bu yıl da Muğla, Antalya, Çanakkale Gökçeada ve Adana’daki ikinci kule hizmete girecek. Hızlı haberleşme sistemi ve yüksek teknolojik donanımıyla toplam 5 kule, yaklaşık 150 bin hektar orman arazisinin 7/24 kesintisiz gözetlenmesini sağlayacak.

“Çağımızın en öncelikli küresel sorunlarını temel alıyoruz”

Sürdürülebilirlik bakış açısını tüm süreçlere entegre etmeyi ve iklim değişikliği, çevre kirliliği, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi küresel sorunlara tüm yönleriyle hazır olmayı hedeflediklerini söyleyen Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Tuğtan, “Odak noktalarımızdan biri çağımızın en öncelikli küresel sorunlarından olan ve sektörümüze etkisi çok yüksek olarak sınıflandırılan iklim değişikliği ile mücadele. İklim değişikliği ile mücadele kapsamında operasyonlarımızın çevresel etkilerini azaltmak ve müşterilerimizin iklim riski yönetim süreçlerinde bir iş ortağı olarak ürün ve hizmetlerimizi bu doğrultuda geliştirmek için çalışıyoruz. Ayrıca sorumlu şirket anlayışıyla hayata geçirdiğimiz etkili kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizde de sürdürülebilirliği esas alıyoruz. Geçen yıl başlattığımız Ormanın Gözleri projesi de bu bakış açısının bir sonucu” dedi.

Proje hakkında bilgi veren Tuğtan şöyle devam etti: “Orman yangınlarını önlemek için farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yapmayı hedefleyerek, mevcut olan yangın gözetleme kulelerinin yenilenmesi, insansız yangın gözetleme kulelerinin yaygınlaştırılması ve toplumun tüm kesimlerinde ormanların sahiplenilmesi noktasında bir bilinç yaratmak için “Ormanın Gözleri” projesine başladık. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini gerçekleştirmek için pek çok kurumun ortak çalışması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle iş birliği ve ortaklıkları önemsiyoruz. Orman Genel Müdürlüğü’yle birlikte hayata geçirdiğimiz projemizle geçtiğimiz Aralık ayında Adana’daki ilk yangın kulemizi devreye aldık. Bu yıl da 4 yangın kulemizi daha tamamlamak için var gücümüzle çalışıyoruz.”

7/24 kesintisiz gözetleme

Anadolu Sigorta’nın, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ile birlikte hayata geçirdiği “Ormanın Gözleri” projesinin ilk kulesi, Adana’nın akciğerleri konumundaki başta Seyhan Baraj Gölü Havzası ve Çukurova Üniversitesi Kampüsü olmak üzere geniş bir alanın 7/24 kesintisiz gözetlenmesini sağlıyor.

Adana’da hizmete girecek ikinci yangın kulesi Zorkun Yaylası’nda yer alırken, Gökçeada’da inşaatı devam eden insansız yangın gözetleme kulesi ise Dereköy’de bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda orman yangınlarıyla sıkça gündeme gelen Muğla’da yapımı devam eden kule, Palamut dağının zirvesine, 950 metre yüksekliğe kuruluyor. Antalya’da projesi devam eden kule ise Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Alaaddin Keykubat Gençlik Kampı içinde yer alıyor. Proje kapsamında devreye alınacak toplam 5 yangın kulesi, yaklaşık 150 bin hektar alanı gözetleyerek orman yangınlarıyla mücadeleye destek sağlayacak.