Dolar 18,8186
Euro 20,5771
Altın 1.159,48
BİST 4.895,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Yağmurlu
İstanbul
8°C
Yağmurlu
Cts 4°C
Paz 5°C
Pts 3°C
Sal 5°C

Özel Riskler Yönetim Merkezi Bilgilendirme Paylaşımı

Özel Riskler Yönetim Merkezi Bilgilendirme Paylaşımı

2 Eylül 2021 20:58

Merkez Yönetim Kurulu, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, SEDDK, TOBB, TSB ve İşletici Şirket temsilcilerinden oluşan Özel Riskler Yönetim Merkezi bilgilendirme paylaşımında bulundu (02.09.2021).

Bilgilendirme Paylaşımı

Sigorta ürünleri, bireylerin ve işletmelerin karşı karşıya olduğu risklerin yönetilmesi ve ortaya çıkan maddi zararların giderilmesinde önemli işlev görmektedir. 

Bununla birlikte, muhtelif bazı risklerin teminat altına alınmasında ve gerekli süreçlerin yürütülmesinde mevcut sistemlerin çözüm üretemediği durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda kamu ile sigorta şirketleri işbirliğinde alınması gereken aksiyonların belirlenmesi ve gerekli kurumların oluşturulması için çalışmalar yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

20 Mayıs 2021 tarihinde Sigortacılık Kanunu’nun “Özel Riskler Yönetim Merkezi ve olağanüstü durumlarda teminat” başlıklı 33/A maddesinde yapılan değişiklik ile Özel Riskler Yönetim Merkezi kurulmuştur. Merkez Yönetim Kurulu, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, SEDDK, TOBB, TSB ve İşletici Şirket temsilcilerinden oluşmaktadır. Özel Riskler Yönetim Merkezi’nin İşletici Şirketi olarak aynı zamanda DASK’ın da İşletici Şirketi olan Türk Reasürans A.Ş. belirlenmiştir.

Özel Riskler Yönetim Merkezi ile, sigorta ve reasürans alanındaki deneyimi ve vizyonu ile Türk Reasürans A.Ş., başta Devlet Destekli Alacak Sigortası olmak üzere, özellikle finansal sigortaların, ihtiyaçlara cevap verecek şekilde geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını hedeflemektedir. Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası ve Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası ile, ilgili havuzlara ilişkin sigorta ürünlerinin teminat yapısının, ortaya çıkacak ihtiyaçların dikkate alınarak geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve sürekliliğinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Özel Riskler Yönetim Merkezi logo

Özel Riskler Yönetim Merkezi, teminat bulunmasında güçlük çekilen veya teminat bulunamayan risklere teminat verilmesi, bu sayede kamu menfaatinin gözetilmesi ve bu alanlarda işbirliklerinin önünün açılmasını hedeflemektedir. Buradaki temel amaç, ülkemizdeki ekonomik aktivitenin kesintisiz devamının sağlanması ve üretimin istikrarlı biçimde sürdürülmesi için sigorta ürünlerinden ve sigortacılık kapsamında oluşturulacak çözüm yöntemlerinden azami ölçüde yararlanmak olacaktır. 

Özel Riskler Yönetim Merkezi ortak aklı önemseyen, işbirliği ve yönetim anlayışı ile sigorta sektörüne ve ülkemize önemli katkılar sağlayacaktır.


Araç Kasko Değer Listesi ve sorgulama sayfası: Bütün marka ve model otomobil, motosiklet, traktör, kamyon, otobüs, kamyonet, kamyonet, transporter, minibüs, tır vs. bütün ağır vasıta ve iş makineleri için güncel kasko değerini öğrenin.

ETİKETLER: , , , ,