Dolar 19,0199
Euro 20,4636
Altın 1.202,51
BİST 4.912,45
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu
İstanbul
12°C
Çok Bulutlu
Çar 12°C
Per 14°C
Cum 14°C
Cts 16°C

Rüstem Güngör: DASK Poliçesi Önem Arz Etmektedir

Rüstem Güngör: DASK Poliçesi Önem Arz Etmektedir

21 Aralık 2020 06:27

GRI Sigorta Genel Müdürü Rüstem Güngör

GRI Sigorta Genel Müdürü Rüstem Güngör

GRI Sigorta A.Ş. Genel Müdürü Rüstem Güngör İle İzmir Depremi Ve DASK Poliçesinin Önemini Konuştuk

İzmir Depremi ile beraber hayatımızda ki yerini yeniden fark ettiğimiz DASK poliçesi konusunda kısa bir değerlendirmenizi almak isteriz.

GRI Sigorta olarak İzmir Depremi ile beraber DASK poliçe satışında meydana gelen %39’luk artışı nasıl değerlendiriyorsunuz? Bunun artışı noktasında halkımıza söyleyeceğiniz öneriler nelerdir?

DASK Poliçesi Önem Arz Etmektedir

Bu artışın normal fakat geç kalınmış olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki halkımız genellikle risk gerçekleşince önlem almaya çalışıyor. Bu aşamada önemli olan artıştan ziyade, bu artışın devamının sağlanması ve yaptırılan her bir DASK poliçesinin gelecek yıl da yenilenmesinin yapılmasıdır.

Bu konuda halkımızın dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Bunlardan en önemlisi, Türkiye’nin KAF, DAF ve BAF fay hatları üzerinde kurulu olması sebebiyle zorunlu olan DASK poliçesi yaptırmanın büyük önem arz ettiğidir. Ayrıca konut sahipleri ve kiracıların isteğe bağlı olan ekstra konut poliçelerini yaptırması da alınabilecek bir diğer önemli önlem olarak karşımıza çıkmaktadır.

DASK poliçelerinin tüketiciler tarafından daha fazla satın alınmasında en büyük rol yine sigorta acentelerine düşmektedir. GRI Sigorta olarak Acentelerin DASK konusunda daha istekli olmaları için onlara neler tavsiye edersiniz?

Acenteler tarafından trafik, kasko ve benzeri ürünlerin satışı aşamasında DASK poliçesinin vatandaşlarımıza daha fazla anlatılması gerektiğini düşünüyorum. Sigorta acentelerinin ellerindeki mevcut ürünleri ile birlikte DASK poliçesinin satışına daha fazla önem vermesi, bu poliçenin bir sosyal sorumluluk poliçesi olduğunu bilerek satış yapması gereklidir. Acentelerin bu ürünü daha fazla satması için acente komisyonlarının biraz daha yükseltilmesi fayda sağlayacaktır.

İzmir merkezli bir Sigorta Şirketi olarak, İzmir Depremini sıcağı sıcağına yaşayan birisi olarak İzmir halkına deprem tedbirler konusunda neler tavsiye edersiniz?

Yalnızca İzmir halkına değil, tüm yurttaşlarımıza;

 • İkamet ettikleri binaların yeni deprem yönetmeliklerine uygun olarak inşa edilip edilmediğine bakmalarını
 • Depreme dayanıklı binalarda oturmaya özen göstermelerini,
 • Kentsel dönüşümün önemine inanmalarını ve bu konuda belediyelere yardımcı olmalarını
 • Evlerindeki eşyaları sabitlemelerini, deprem anında yapmaları gerekenler ve almaları gereken önlemler hakkında detaylı bilgi almaya çalışmalarını
 • Öğrendikleri bu bilgileri uygulamalarını, deprem anında neleri kullanıp kullanmamaları ya da nerede durup durmamaları gerektiğini önceden bilmelerini

Tavsiye edebilirim.

Depremleri durduramayız ancak aldığımız bilinçli tedbirlerle depremden göreceğimiz zararı minimuma indirebiliriz. Şansa değil, DASK poliçemizi yaptırarak arkamızı tedbirlere yaslarsak yaşanan bu felaketleri daha az zararla atlatabiliriz.

Rüstem Güngör Kimdir?

Rüstem Güngör; 1965 yılı, Giresun doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Giresun ili Bulancak ilçesinde tamamlamış, 1988 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Ziraat Mühendisi olarak mezun olmuştur. Sigorta sektörüne 1990 yılında Başak Sigorta A.Ş. Ege Bölge Müdürlüğü’nde Yangın ve Tarım Sigortaları departmanında başlamıştır. 1990 – 2005 yılları arasında yaptığı görevler arasında;

 • Türkiye Tarım Sigortaları Hasar Eksperliği
 • Türkiye’de ilk Don Sigortaları poliçesinin hazırlanması ve düzenlenmesi
 • Ege Bölgesi özel ve banka acenteleri için tarım ve yangın branşları teknik eğitimi ile pazarlama ve satış eğitimlerinin verilmesi
 • Ege bölge müdürlüğüne yeni acenteler tesis edilmesi
 • Türkiye’de ilk Beyaz Hindi Sigortası poliçesinin düzenlenmesi ve hazırlanması
 • Özel İzmir Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde (YUSEM) satış ve pazarlama öğretim görevliliği
 • Özel İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Tarım Sigortaları eğitmenliği, Başak Sigorta Ege Bölge Müdürlüğü satış ekibi yöneticiliği
 • Tarım Bakanlığı Doğal Afetler Dairesi ve Tarım Bakanlığı Müsteşarlığı
 • Tarım Sigortaları Danışmanlığı
 • TBMM tarım alt komisyonunda 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu’nun hazırlanıp çıkarılması ile ilgili çalışmalar yapılması bulunmaktadır.

GRI Sigorta’nın Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Rüstem Güngör, evli ve iki çocuk babasıdır.