Dolar 19,0347
Euro 20,5046
Altın 1.188,02
BİST 4.906,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Çok Bulutlu
İstanbul
11°C
Çok Bulutlu
Per 14°C
Cum 15°C
Cts 15°C
Paz 19°C

Selcen Gür “Sigorta Brokerleri Derneği Birlik Statüsüne Kavuşmalı”

Selcen Gür “Sigorta Brokerleri Derneği Birlik Statüsüne Kavuşmalı”

6 Ocak 2022 21:34

Sigorta Brokerlerinin artık “Birlik” statüsünde temsil edilmesi gerektiğini söyleyen Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanı Selcen Gür, 2022 yılı beklenti ve hedeflerine dair sorularımızı yanıtladı.

Sohbetimize en başta özel bir soru ile başlamak isteriz. Şahsınızın bu denli yoğun bir tempoda mesai harcamanıza karşın ailenize karşı olan düşkünlüğünüzü bilerek önce siz ve ailenizi dinleyerek sohbete başlamak istedik. 2021 gibi zorlu bir yılı geride bıraktığımız şu günlerde, 2022 ye dair kendiniz ve sevdikleriniz için genel temenni ve beklentilerinizi dinlemek isteriz. 2022 sizin için ve aileniz için ne ifade ediyor?

Selcen Gür "Sigorta Brokerleri Derneği Birlik Statüsüne Kavuşmalı"
Selcen Gür “Sigorta Brokerleri Derneği Birlik Statüsüne Kavuşmalı”

Son iki yılı pandemi koşullarında geçirmiş herkes gibi ben de bu süreçte hayatı farklı perspektiflerden deneyimledim. Karantinada olduğumuz ve işimizi evden yürüttüğümüz dönemde Sufi Akademi’nin online eğitimlerine katıldım, çokça tasavvuf kitabı okudum. Çocuklarımla ve ailemle daha çok zaman geçirmenin keyfini çıkardım. Öte yandan pandeminin getirdiği zorluklar ve kayıplar da oldu elbette. Onları da tevekkülle karşılamaya çalıştık. 2022 yılından beklentilerimize gelecek olursak, tabii ki sağlık ve afiyet öncelikli dileklerim olur hem ailem hem de ülkemiz için.

Ülke Olarak Kendi Temel İhtiyaçlarımızı Kendimiz Üretmemiz Gerekiyor

Covid19 pandemisi sürekli yeni varyasyonlarla insanlığı ve tüm eko-sosyal hayatımızı etkilemeye devam ederken bir de ekonomik göstergelerin bozulan dengesi eklenince 2021 hepimiz için ‘’uzun bir karabasan’a dönüştü’’. 2021’yi ekonomik ve sosyal açıdan kısaca özetlemeniz bizler için aydınlatıcı olacaktır.

Hem pandemi hem de ekonomik göstergelerin bozulan dengesi aslında bize önemli bir konuyu işaret ediyor. Ülke olarak kendi temel ihtiyaçlarımızı kendimiz üretmemiz gerekiyor. Üretimde kullandığımız girdilerin çoğu ithal olduğu için üretim maliyetlerimiz yükseliyor, bu durum fiyatları yükseltiyor, bu da ciddi anlamda enflasyona sebep oluyor. Türk lirasının değer kaybını önleyecek ve ülkemizi risk sıralamasında daha sağlıklı bir noktaya getirecek çözümlere bir an önce gitmemiz gerekiyor. CDS priminin ve enflasyonun düştüğü, yabancı sermaye girişinin cazip olduğu bir atmosfer yaratabilirsek bu karabasandan çıkabiliriz ancak.

Siber Saldırı Sigortasına İlgi Arttı

Kendi alanında dinamik ve farkındalığı ile güçlü olan bir Meslek Örgütünün liderisiniz. Sanırım 2021 yılı liderliğinizin en zorlu dönemlerinden birisi oldu. Bu vesile ile 2021’i sigorta sektörü ve sigortalılar için nasıl değerlendirirsiniz?

Geçtiğimiz iki yıl sigorta sektörü dinamikleri açısından oldukça hareketli geçti. Türk Re’nin faaliyete başlaması, SEDDK’nın kuruluşu, Özel Riskler Yönetim Merkezi’nin kuruluşu, Devlet Destekli Alacak Sigortası’ndaki gelişmeler, yeni çıkan genelgeler, BES alanındaki değişiklikler derken pandemiye rağmen dinamik bir dönem geçirdik. Tamamlayıcı sağlık sigortalarına olan talebin ciddi şekilde arttığı, uzaktan çalıştığımız için siber saldırılara karşı daha hassaslaştığımız ve haliyle siber saldırı sigortasına ilginin yoğunlaştığı bu dönemde biz sektör olarak sigortalılarımızı tüm bu gelişmelerden haberdar etmeye ve yeni ürünler hakkında bilgilendirmeye özen gösterdik.

Yılın son aylarında ise tüm sigortalılarımızı kur farkı nedeniyle hasarda yaşanabilecek eksik sigorta durumuna karşı uyarmayı önceliğimize aldık ve sigorta bedellerini mutlaka revize etmeleri gerektiğini sık sık hatırlattık.

Bütün Brokerler İçin Uygulanmasını Sağlayacak Bir Birliğe İhtiyaç Bulunmaktadır

Selcen Gür "Sigorta Brokerleri Derneği Birlik Statüsüne Kavuşmalı"
Selcen Gür “Sigorta Brokerleri Derneği Birlik Statüsüne Kavuşmalı”

2022’yi sektörünüz ve derneğiniz açısından nasıl görüyorsunuz? Bu yıla dair beklenti ve hedefleriniz nelerdir? 2022 yılında dernek olarak yapacağınız çalışmalarınıza dair ipuçları almak ve okurlarımız ile paylaşmak isteriz.

Sigorta ve Reasürans Brokerleri hem ülkemizde hem de uluslararası anlamda sigorta sektöründe önemli bir işleve sahiptir. Biz brokerler hem bireysel hem de kurumsal sigortalıları temsil ediyoruz, aynı zamanda da reasürans hizmetleri kapsamında Türkiye’de mukim sigorta şirketleri ile uluslararası reasürans brokerlerini temsil ediyoruz. Mesleğimizde ön denetlemeyi sağlayacak, resmi merci ve makamların tek kapı ilkesi kapsamında muhatabı olacak ve resmi mercilerin düzenleyici kararlarını bütün brokerler için uygulanmasını sağlayacak bir Birliğe ihtiyaç bulunmaktadır. Kurulmasına kesinlikle ihtiyaç olduğunu düşündüğümüz Sigorta ve Reasürans Brokerleri Birliği, brokerler arasında devletin düzenleyici fonksiyonunu temsil edecek, aynı zamanda öz düzenleme ve denetlemeye hizmet edecektir.

2022 yılında hedefimiz, gönüllülük esasına dayalı olan, denetleme ve yaptırım niteliği bulunmayan derneğimize birlik statüsü kazandırmak için geçtiğimiz yıl başlattığımız çalışmalarımızı devam ettirmek olacaktır. Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği’nin Sigorta ve Reasürans Brokerleri Birliği’ne dönüşmesi hem brokerlik mesleğinin gelişmesine çok büyük katkı sağlayacak hem de tüm sektör paydaşlarına, sektöre ve kamuya daha sağlıklı iş birlikleri için fırsatlar sunacaktır.

2022’de Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında Artış İvmesinin Devam Edeceğini Düşünüyoruz

2022’yi genel olarak sigorta sektörü, STK örgütlenmesi ve dinamikler ve nihayetinde ekonomimiz açısından değerlendirmenizi istesek bize nasıl bir tablo çizersiniz? Zaman zaman büyük bir karamsarlığa kapılmamıza rağmen, hümanizm duygumuz ve ülkemize olan bağlılığımız bize umut aşılamaktadır. Tüm bu parametreleri bir araya getirince 2022 de bizleri neler bekliyor? İçinizden geldiği gibi tüm düşüncelerinizi okurlarımıza aktarmak bizleri mutlu edecektir.

Geçtiğimiz yıl enflasyon sebebiyle sigorta sektöründeki reel büyüme yüzde 1,5’tan öteye gidemedi. 2022 yılını ekonomik göstergeler ve pandeminin gidişatı kriterleriyle değerlendirmeye çalıştığımızda şu an için parlak bir tablo çizemiyor olsak da sektörümüz adına üzerimize düşenleri yapmamız ve dayanışma içinde olmamız gereken bir yıl olduğu kesin. Teknolojiyi maliyet avantajı yaratmak için kullanmalı, rekabeti fiyat kırmak için değil daha kaliteli hizmet vermek için bir motivasyon olarak görmeli ve pastadan daha büyük dilim almaya değil pastayı büyütmeye yönelik adımları öncelemeliyiz. 2022’de tamamlayıcı sağlık sigortalarında artış ivmesinin devam edeceğini düşünüyoruz ve varlık fiyatlarındaki artışların varlıklarımızı sigorta ile güvenceye alma konusunda, aşırı hava olaylarının ise işyeri ve konut poliçelerimizle ilgili olarak bizleri daha da bilinçlendireceğine inanıyoruz.