Dolar 32,1954
Euro 34,9893
Altın 2.510,97
BİST 10.895,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Per 23°C
Cum 23°C
Cts 22°C
Paz 22°C

Selva Eren DASK’ın Faaliyetleri Hakkında Bilgi Verdi

Selva Eren DASK’ın Faaliyetleri Hakkında Bilgi Verdi
27 Şubat 2023 16:10

Türk Reasürans Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Selva Eren, Doğal Afet Sigortaları Kurumu DASK’ın 2022 yılı ve 2023 yılı faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Türk Reasürans olarak, DASK’ın Teknik İşleticiliğini devraldığımız 8 Ağustos 2020 tarihinden bu yana DASK’a fayda ve değer yaratacak birçok çalışma yürüttük ve yürütmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda, çalışmalarımızın odağına her zaman deprem sonrası hazırlık planlarımızı koyarak hareket ettik. Bu anlamda da geçtiğimiz süre içinde DASK için oldukça önemli adımlar attık:

  • 22 Kasım 2022’de Ankara’da DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi’mizi açtık.
  • Deprem anında faaliyetlerin sürekliliğini temînen DASK’ın teknolojik altyapısının yeniledik.
  • Coğrafyamızda meydana gelebilecek olası büyük bir depremi göz önüne alarak ödeme kapasitemizi 117 milyar TL seviyesine çıkardık.
  • İhbar sistemlerinin, günün koşullarına cevap verebilecek hıza ulaşmasını sağladık.
  • 25 Kasım 2022 tarihi itibarıyla, sigortalılarımıza daha güçlü bir finansal güvence sunmak amacıyla 320 bin TL olan azami teminat tutarımızı 640 bin TL’ye yükselttik.

Tüm bu çalışmalara bağlı olarak;

  • Depremin ardından hızla çalışmalarımıza başladık ve depremin üzerinden henüz 24 saat geçmeden de ilk hasar ödememizi gerçekleştirdik.
  • Ankara Olağanüstü Yönetim Merkezi’mizdeki ekiplerimize, İstanbul ekiplerimizin de katılımıyla tam kadro çalışmalarımızı başlattık. Çalışmalarımız merkezimizde yoğun şekilde devam ediyor.
  • Yenilenen teknolojik altyapımız, beklediğimiz performansta, sorunsuz ve kusursuz hizmet sunmamıza imkân sağlayan ve olası bir afet anında bilgi sistemlerimiz sınırsız eşzamanlı ihbarı karşılayabilen bir yapıdadır.
  • Son olarak ödeme kapasitemiz sayesinde bu ve benzeri birçok depremde sigortalarımızın hasarlarını tazmin edecek finansal güce sahibiz.

23 Şubat 2023 tarihi itibariyle kurumumuza 265.177 adet hasar ihbarında bulunulmuştur.

Kurum olarak sıkça karşımıza çıkan iki konuyu açıklamak isterim;

1. Azami teminat

Zorunlu Deprem Sigortası ile sağlanan teminat tutarlarının artırılarak sigortalılarımıza daha güçlü bir finansal güvence sağlamak hedefiyle 25 Kasım itibarıyla Zorunlu Deprem Sigortası teminatları güncellenerek 1.508 TL olan inşaat birim metrekare maliyet tutarı 3.016 TL’ye, 320 bin TL olan azami teminat tutarı 640 bin TL’ye yükseltilmiştir.

Bu konuda bir açıklama yapmak isterim. Bildiğiniz gibi Zorunlu Deprem Sigortası zorunlu bir sigorta ve konut sahibi tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren bir konu. Teminatları daha yüksek bir seviyeye çıkardığımız durumda reasürans maliyetleri ciddi oranda artacağı için poliçe primlerinde de artış yaşanacak ve vatandaşlarımız daha yüksek prim ödemek zorunda kalacaktır.

Zorunlu Deprem Sigortası poliçesine ödenebilir fiyatlarla erişilmesini her zaman ön planda tutarak hareket ediyor ve zorunlu olan kısmı belirli bir seviyede tutuyoruz. Fakat elbette, daha fazla teminat almak isteyen vatandaşlarımız, herhangi bir üst sınır olmaksızın DASK’ın üzerine sigorta şirketlerimizden ihtiyari sigorta yaptırabilirler.

Son olarak, meydana gelecek bir depremde hasarlar, hem fonlarımız hem de riskin devredildiği reasürörlerimiz tarafından karşılanmaktadır. Vatandaşlarımıza sağlanan teminatları artırmanın en önemli unsuru deprem fonlarımızın artırılmasıdır. Zira, sağlanacak reasürans koruması, maliyetinin yanında, dünyada belirli bir oranda kapasite bulunmaktadır. Bu sebeple kurum olarak yüzde 100 sigortalılık hedefimize büyük önem veriyor, vatandaşlarımızın bugünlerini güvence altına alırken gelecek için de bir kaynak yaratmış olacaklarını her fırsatta hatırlatıyoruz.

2. Ödeme Gücü

DASK olarak Zorunlu Deprem Sigortası ile sigortalılara verilen teminat karşılığında alınan primler ile bir deprem teminat havuzu oluşturuyoruz. Bu havuzun devlet kaynaklarından tamamen bağımsız olduğunun altını çizmek isterim. Sigortalılarımızın ödediği primlerden ve ilave olarak uluslararası reasürörlerden temin edilen sigorta koruması ile oluşturduğumuz bu kaynak, yalnızca sigortalılarımızın evlerinde oluşacak deprem kaynaklı hasarların tazmini için kullanılmaktadır. Bugün itibarıyla biriken deprem fonlarımız 23 Milyar TL seviyesinde olup, bu tutarın üzerine eklediğimiz ciddi miktarda reasürans koruması ile toplamda 117 milyar TL ödeme kapasitemiz mevcuttur. Bu kapasite ile bu ve benzeri birçok depremde sigortalarımızın hasarlarını tazmin edecek finansal güce sahibiz.